EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

1 Şubat 2019 Cuma

2019 Eurovision Şarkı Yarışması Heyecanı Başlıyor!


Dünyanın en uzun soluklu, en büyük ve en eğlenceli müzik festivali ve şarkı yarışması Eurovision bu sene 64’üncü yaşını kutluyor! Geçtiğimiz sene Portekiz’in başkenti Lizbon’da düzenlenen yarışma, Güney Kıbrıs ve İsrail’in büyük rekabetine şahit olmuştu. Yarışmadan zaferle ayrılan ülke ise Netta ve şarkısı “Toy” ile İsrail olmuş ve yarışmayı ülkelerine götürme hakkını kazanmışlardı. Geçtiğimiz yaz aylarında yarışmanın düzenleceneği şehir, tarihler, yarışmanın sloganı, teması, mekanı ve birçok detay yavaş yavaş açıklanmıştı. Bu bilgilere göre kesin olarak söylebiliriz ki, 2019 Eurovision Şarkı Yarışması, İsrail'in başkenti Tel Aviv'de bulunan 10.000 kişi kapasiteli Tel Aviv Kongre Merkezi'de, yarı finalleri 14 ve 16 Mayıs 2019 tarihlerinde, büyük final ise 18 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleşecek. Yarışmanın sloganı “Dare to Dream” yani “Hayal Etmeye Cesaret Et”. Yarışma için İsrail, kapsamlı bir çalışma içine girdi. Yarışmanın düzenlenceği tarihler arasında birçok ekstra etkinlik düzenlenmesi planlanıyor. Yarışma için birçok turistik ve konaklama düzenlemesi de planlanıyor. Yarışmaya 42 ülke katılımını kesin olarak onayladı. Türkiye ise 2013’te yarışmadan çekildiğini açıklamıştı ve hala da katılmamakta ısrarcı. Son yılların favori ülkesi Bulgaristan ise yarışmadan finansal problemler nedeni ile çekilmek zorunda kaldı. Avrupa Yayın Birliği üyesi olan Kazakistan ve Kosova ise yarışmaya çok katılmak isteseler de bu seneki yarışmaya dahil edilmediler. Önemli bir değişiklik olmaz ise yarışmaya 42 ülkenin katılımı gerçekleşecek gibi görünüyor. 

Bu arada, geçtiğimiz ay, Türkiye ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. TRT genel müdürü İbrahim Eren, Avrupa Yayın Birliği’nde yeni yönetim kurulu üyeliğine seçilen dokuz isimden biri oldu. Böylelikle İbrahim Eren, Türkiye ve TRT adına 2019-2020 yıllarında Avrupa'daki yayıncılığın yönetiminde önemli rol oynayan bu birliğin yönetim kurulunda söz sahibi olacak. Bu önemli gelişme belki de önümüzdeki sene Türkiye’nin yarışmaya geri dönmesine sebep olabilir. Bunu bekleyip göreceğiz. 

Konumuza geri dönecek olursak, bu seneki sürece kısaca sizlere yansıtmak istiyorum. Bazı ülkeler temsilcilerini yine uzun soluklu ulusal finaller, çeşitli televizyon formatlı yarışmalar ya da direkt seçim & beste siparişi yolu ile seçmeye devam ediyorlar. Bu yılın temsilcisini ilk açıklayan ülke ise Ermenistan oldu. Ermenistan’ı Tel Aviv’de Srbuk temsil ediyor. Srbuk, güçlü sesi, farklı duruşu ve yenilikçi bir pop müzik anlayışı ile son yıllarda Ermenistan, Ukrayna ve Rusya’da ün kazanmaya başlamış bir isim. Temsilcisini açıklayan ikinci ülke ise Güney Kıbrıs oldu. Güney Kıbrıs, geçen sene Eleni Foureira ile yakaladıkları büyük başarıyı tekrarlamak için ince çalışıyor. Ada ülkesi olan Kıbrıs’ı Gürcü kökenli Yunan şarkıcı Tamta temsil edecek. Tamta hem ülkesi Yunanistan’da, hem Kıbrıs’ta hem de Gürcistan’da oldukça popüler ve sevilen bir sanatçı. Başarılı olacağı kuvvetle muhtemel olan Tamta’nın şarkısı dünyaca ünlü isimlerle çalışan Kıbrıslı müzik prodüktörü Alex P. Tarafından hazırlanacak. Alex P., Eleni Foureira’nın geçtiğimiz seneyi ikinci tamamlayan ve birçok ülkede hit olan şarkısı “Fuego”yu da hazırlamıştı. 

Arnavutluk’da geçtiğimiz hafta sonu temsilcisini ve şarkısını seçti. Arnavutluk’u ülkenin popüler sanatçılarından biri olan Jonida Maliqi temsil edecek, şarkısı “Ktheju tokës" ise mülteciler hakkında anlamlı bir mesajı olan şarkı. Şarkının yeni versiyonunun yapılıp, İngilizce sözleri ile yayınlanması bekleniyor. 

Yeni yıla girmemiz ile geriye kalan ülkeler temsilcilerini ve şarkılarını Mart 2019’un ikinci haftasına kadar açıklamaya devam edecek. 

Geçtiğimiz yıl yeniden hareketli şarkıların ve gösterişli sahne şovlarının ön plana çıkması ile bu sene birçok ülkenin daha iddialı, popüler ve global isimler göndermesi bekleniyor. Bu süreçte sizlerle birçok haber paylaşmak dileği ile. 

Tolgahan/Hayat Müzik/2019
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe