EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

21 Eylül 2018 Cuma

YAVUZ HAKAN TOK EYLÜL TEKLİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ!BORA DURAN – “SANA DOĞRU”

Müziğin hem okulundan hem de sahasından yetişmiş bir müzisyen Bora Duran. Solo şarkıcılık kariyerini de bu temel üzerine inşa ediyor. Bugüne dek iki albümü, “Gül Senin Tenin” ve “Sen de Gidersen” gibi iki “hit”i cebine koyup “Unut Bakalım” ve “İçimdeki Deli” ile yoluna devam eden Duran geçtiğimiz günlerde yeni şarkısı “Sana Doğru” ile çıktı karşımıza.
Garaj Müzik etiketiyle piyasaya sürülen şarkının söz, müzik ve düzenlemesi Bora Duran’a ait. Bora Duran şarkının epeyce şenlikli klibi için yönetmen koltuğuna da oturmuş.
Beklenmedik bir şarkı “Sana Doğru”. Tür, biçim, ritim ve melodi anlayışı ile ve dahi şarkı söyleme tarzı ile bugüne dek bize gösterdiği yüzünün çok dışında, ters köşe bir iş. Aynı yerden ses vermenin kolaycılığına kaçmamanın, aramanın, denemenin, cesaret etmenin hissettirdiği ferahlıkta bir iş. Bununla beraber büsbütün oyunun dışına da çıkmıyor Bora Duran. Pekala dinleyiciyi yakalayabilecek, popülerliğin kapısını çalabilecek de bir şarkı.


CEM YENEL – “AŞK BU BİTER Mİ?”

1996 doğumlu Cem Yenel, 8 yaşında piyano çalmaya başlamış, 2010 yılında Yetenek Sizsiniz yarışmasında seslendirdiği şarkıyla finale kalmış. Şu anda üniversite öğrencisi olan Cem, bir yandan da müzikte bir kariyer edinme niyetiyle Volga Tamöz’le çalışmaya başlamış. Cem Yenel’n ilk teklisi “Aşk Bu Biter mi?” geçtiğimiz günlerde Yazz Records etiketiyle piyasaya çıktı.
Şarkının sözleri Murat Güneş’e, beste ve düzenlemesi Volga Tamöz’e ait. Klibi ise Nihat Odabaşı çekmiş. Yani sektörün deneyimli isimleri 22 yaşındaki bir genç için işbirliği yapmışlar. Bu bir şans şüphesiz ama Cem Yenel de bu şansı taşıyabilecek yetenek ve yeterliliğe sahip görünüyor.
Bu şarkıdan tam olarak anlaşılamasa da internetteki başka videolarını izleyince geniş bir ses aralığına, iyi bir sese sahip olduğu görülüyor Cem’in. Pozitif enerjisi ve sempatikliği de diğer artıları. Şarkı “sound” ve müzikal anlayış olarak çok genç ve bu nedenle de Cem’in üzerinde doğru dikilmiş bir elbise gibi potsuz, cuk oturmuş duruyor.
Bir proje gibi tasarlanmış bu ilk çıkış ümit vaat ediyor. Bundan sonrası aynı özen, istikrar ve titizlikle devam ederse yakın gelecekte Cem Yenel adını sık sık duyabiliriz.   


AYŞEN – “BUNLAR VAR YA”

Sektörde ‘90’lardan bu yana adını ayrıcalıklı bir yere yazdırmayı başarmış Ayşen, son yıllarda eşi Kemal Şimşekyay ile birlikte yazdığı şarkılarla popülerin tam göbeğinden ses vermeye başladı. “Hit” formüllü şarkı yazmak kolay gibi görünür ama zordur. Dozu birazcık kaçırdınız mı baltayı taşa vurursunuz. Ayşen – Kemal Şimşekyay çifti de işi fabrikasyona dökene kadar hiç de fena gitmedi ama işte o doz var ya o doz…
Ayşen yıllar sonra tekrar karşımıza şarkıcı olarak çıktı ve haliyle de çıktığı şarkı “hit” formüllü oldu. DMC etiketiyle yayımlanan “Bunlar Var Ya”, sözleri Ayşen’e, bestesi Kemal Şimşekyay’a, düzenlemesi ise Volga Tamöz’e ait bir şarkı.
Önce iyi tarafını söyleyeyim… Yıllar öncesinde çok “cool” iki albüm yapmış Ayşen’i yıllar sonra böyle bambaşka bir imajla, dans ederken filan görmek neresinden baksanız ters köşe. Ayşen artık yirmili yaşlarında değil nihayetinde. İleri ya da geri gitmiş orası tartışılır belki ama bir şekilde bugünü yakalamış.
Ama keşke bugünü yakaladığı şarkı bu olmasaymış. Bundan yıllar önce İsmail YK albümleri yüz binler satar, MÜYAP ödüllerini toplarken sektörün büyük kısmı burun kıvırıyor, dalga geçiyordu. O sıralar Ayşen de bilumum orkestralarla sahnede cazlar, “blues”lar, Whitney Houstonlar Mariah Careyler filan söylüyordu muhtemelen (yakın zamana kadar da söylüyordu zira.) O iyiydi bu kötü demiyorum; hepsinin yeri ve ağırlığı ayrı ama o zamandan bu zamana ne oldu da herkes İsmail YK şarkıları yapmaya başladı? Bu altına son model elektronik seslerin döşendiği halay ritimleri, melodileri ve bu zorlama slogan şarkı sözleri donanımlı müzisyenlerin yapabileceklerinin en iyisi mi sahiden? Ayşen’den “hit” formüllü bir şarkı dinlemeye bir itirazım yok ama o şarkı bu şarkı değil sanki.


YÜZYÜZEYKEN KONUŞURUZ – “BOŞ GEMİLER”

Yüzyüzeyken Konuşuruz, “Sandal” ve “Bodrum” teklileriyle ipuçlarını verdiği “sound” değişikliğini 2018 Şubat ayında piyasaya çıkan “Akustik Travma” albümüyle ilan etmişti. Öyle ki ilk iki albümle bu anlamda bağını tamamen kopardığı söylenebilirdi rahatlıkla. Diğer taraftan grubun öncelikle sözleriyle dikkat çeken kendine has şarkılarının aynı izleği yükselen bir ivmeyle devam ettirdiği söylenebilirdi.
Yüzyüzeyken Konuşuruz yılı kapatmadan bir de tekli yayımladı geçtiğimiz günlerde. Sony Müzik etiketiyle yayımlanan şarkı “Boş Gemiler” adını taşıyor. Tıpkı “Akustik Travma” albümünde olduğu gibi müzikal biçemi gibi kayıt niteliği ile de bu şarkı ilk iki albümden ayrılıyor. “Boş Gemiler” pekala dokuz şarkılık albümün onuncu şarkısı olabilirmiş.  
Kaan Boşnak, Engin Sevik, Can Tunaboylu ve Can Kalyoncu'dan kurulu Yüzyüzeyken Konuşuruz, bir parça dudak bükerek ve de gülümseyerek aynı sepete koyduğumuz “tuhaf isimli gruplar”dan biri olmanın ötesine geçmiş vaziyette. Kendi yolunu bulmuş ve yerini sağlamlaştırmaya başlamış olduğunu “Boş Gemiler” ile bir kez daha gösteriyor.


OKAN ALBAYRAK – “YAZI TURA”

Pop Star Alaturka yetenek yarışmasının ikinci sezonunda yarışmacı olarak dikkatleri üzerine çekmişti Okan Albayrak. Takvimler 2006 yılını gösteriyordu. 1987 İzmit doğumlu olan Albayrak, konservatuarın ve İstanbul Radyosu Gençlik korosunun ona kazandırdığı deneyimle yarışmada kendini göstermişti. Aradan uzun yıllar geçti. Uzun süre pop dünyasından çeşitli isimlerin arkasında vokalist olarak sahneye çıkan, solo sahne programları da yapan Okan Albayrak’ın ilk teklisi “Yazı Tura” geçtiğimiz günlerde PDND Müzik etiketiyle yayımlandı.
“Yazı Tura”nın söz ve müziği Okan Albayrak’a ait düzenleme ise Aerro imzası taşıyor.
Geniş aralıklı sesini hem tekniği hem de duygusu ile iyi kullanabilen, iyi bir şarkıcı Okan Albayrak. Yeni yetme döneminde de böyleymiş bu, hâlâ öyle. Bu şarkı bu tarafını çok net gösterebileceği bir şarkı değil gerçi. Albayrak aslında oyunu kuralına göre oynamış ve orta halli bir pop şarkısı olabilecek “Yazı Tura”yı Aerro’ya emanet ederek genç ve modern bir çizgi yakalamış. İlk dinleyişte dikkatleri üzerine çekebilecek ama “hit” olma, dilden dile dolaşma ihtimali pek de yüksek olmayan bir prodüksiyon.

Yavuz Hakan Tok / Eylül/ 2018/ Hayat Müzik
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe