EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

4 Haziran 2018 Pazartesi

YAVUZ HAKAN TOK, HAZİRAN TEKLİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ!NİHAN AKIN – “DUY BENİ”

2006’dan bu yana iki albüme ve gerek solo gerekse kolektif işlerle çok sayıda tekliye imza atmış Nihan Akın GNL etiketiyle yayımlanan yeni teklisinde söz ve müziği kendisine, düzenlemesi Suat Aydoğan’a ait “Duy Beni” adlı şarkıyla çıktı karşımıza. Müziğin eğitimini alarak işe başlayan, yıllardır sahada da epeyce deneyim edinen Akın, iyi bir ses, iyi bir şarkıcı ama tabii ki tüm bunlar adından söz ettirmek için yeterli olmuyor günümüzde. Nitekim o da oyunu kuralına göre oynamış ve çok ticari bir “yazlık” şarkı yapmış.
Birkaç yerde onun için “dişi Tarkan” benzetmesi yapıldığını okudum. Hangi “PR”cının fikri bilmiyorum ama pek parlak bir fikir olduğu söylenemez. Zira konunun Tarkan’la hiç alakası yok. Kolay dile dolanacak, radyolar filan çok sevecek bu şarkıyı, Nihan Akın’ın daha fazla tanınmasına katkı da sağlayacak muhakkak. Ancak bu kadar “kim söylese yürüyecek” bir şarkıyı Nihan Akın söylediği için farklı kılacak bir şey eksik. Onun ne olduğunu çözemedim. Ama en azından onun kendi kuşağındaki diğer isimlerden farklı bir şekilde akılda kalmasını sağlayacak farklı bir imaj bile hiç yoktan işe yarardı sanki.


TUĞBA YURT – “YİNE SEV YİNE”

Kendi kuşağının en iyi şarkıcılarından biri Tuğba Yurt. Bulunduğu yere gelebilmek için epeyce yol kat etti, adım adım ilerledi. Bir önceki teklisi “İnceden İnceden” epeyce ses getirmişti. Yeni teklisi “Yine Sev Yine” de benzer bir formülle kotarılmış. Piyasanın ve günün pop dinleyicisinin sevdiği türden şarkılar bunlar. Kurgusu, melodik yapısı filan çok bildik, çok hesaplı kitaplı. Bu bakımdan tıpkı “İnceden İnceden” gibi “Yine Sev Yine”nin de beni çok heyecanlandırdığını söyleyemem. Buna karşın bu şarkının da belki bir başka şarkıcıda o kadar da dikkat çekmeyebilecekken Tuğba Yurt’un sesi ve şarkıcılığı ile parladığı rahatlıkla söylenebilir. Duygusu, vurgusu, kelimelerin içini dolduruşu ile Tuğba Yurt şarkıyı alıp götürüyor.
Her ne kadar zamanın ruhu popüler müzikte geçerli olanı bu ve benzeri şarkılar kılsa da Tuğba Yurt umarım hazırlamakta olduğu albümde en azından birkaç tane de olsa daha derinlikli ve incelikli şarkıya da yer verir.


SERKAN FERAT – “MANZARA”

Ta 2015’de Serkan Ferat’ın “Manzara” adlı şarkısının “demo” versiyonunu dinlemiş ve “mutlaka dinlemelisiniz” diye yazmıştım. Geçtiğimiz günlerde bu şahane şarkı nihayet resmi bir tekli olarak yayımlandı. Kreş grubunun solisti idi Serkan Ferat ve grup iki albüm yayımladıktan sonra dağılmıştı. O zamandan bu zamana Serkan yoluna tek başına devam ediyor. Hem YouTube’da hem de sahnede sürdürdüğü “Birebir” projesi, “Bir Otel Odası Günlüğü” üçlemesi gibi bireysel ve bağımsız çalışmalarla kendi kitlesini yaratan Ferat, söz, müzik ve düzenlemesi kendisine ait olan “Manzara”yı da dijital platformlarda kendi hesabına yayımlamış.
Bu yolu tercih eden ve sektörün kartellerine bir anlamda meydan okuyan müzisyenler giderek çoğalıyor. Müziğin özgürleşmesi adına sevindirici bu gelişme ne yazık ki bugünün şartlarında henüz yeterince işlerlik kazanmış değil. “Manzara” ilk duyduğumdan bu yana çok sevdiğim, bu profesyonel kaydına da bayıldığım, gerçekten iyi bir şarkı ama Serkan Ferat’ın kendi YouTube kanalından servis ettiği klip ana akım bir video müzik kanalındaki en çer çöp şarkıdan bile daha az sayıda tık almış. Varsın olsun, siz tık sayısına filan takılmayın; “Manzara”yı mutlaka dinleyin. Emin olsun, seveceksiniz.


ÖZGÜN – “HAYALET”

Bakmayın siz adının “Hayalet” olduğuna, uzun zamandır bu kadar iç açıcı, ferah bir pop şarkısı dinlememiştim. Bizim buralarda pop müzik dediğimiz şey fazla mı arabeske bulaştı nedir, pek eğlendirmez oldu eskisi gibi.
Söz ve müziği Ozan Güneysu, düzenlemesi Selim Öztürk imzası taşıyan “Hayalet”, Özgün’ün Avrupa Müzik etiketiyle yayımlanan yeni şarkısı. Akdenizli bir şarkı “Hayalet”. Püfür püfür yaz esintili, güneşli, aydınlık bir şarkı. İçinde ‘70’lerde var, ‘90’larda… Özgün’ün süregelen tutarlı ve kendinden emin çizgisine cuk oturmuş. Ben çok sevdim.


PİİZ – “ZEHİR”

2003 yılında Eskişehir’de kurulan Piiz on beşinci yılını bir tekliyle kutluyor. Emir Yaşar, Doğa Usta, Ahmet Çilingir, Muzaffer Doğan ve Mehmet Dudarık’tan kurulu Piiz’in yeni teklisi “Zehir”, geçtiğimiz günlerde Arpej Müzik etiketiyle yayımlandı.
On beş yıllık bir grup olsa da henüz sadece iki albüm ve bir tekli yayımlamış, buna karşın sürekli sahnede olan, elemanlarının sadece müzikle hayatlarını geçindirdikleri bir grup Piiz. Grubun ilk kadrosu zaman içerisinde değişirken, müzikleri de bu değişimden nasibini almış. İlk albümde daha sert bir “sound” hakimken, 2016 yılında yayımlanan ikinci albümde daha melodik ve pop-“rock” çizgide şarkılar vardı. Nitekim bu yeni şarkı “Zehir” de o çizgide.
Piiz daha önceki kliplerinde de izlediği yoldan devam ederek, grup elemanlarının görünmediği, oyuncuların rol aldığı, kısa film tadında dramatik bir kliple servis etmiş “Zehir”i. Şarkı zaten dramatik; klip bu etkiyi ikiye katlayacak türden.
Türkçe pop-“rock” kategorisinde alaturka esintili melodik ve hüzünlü şarkıları seviyorsanız bu şarkıyı sevmemeniz için bir neden yok. Zira Piiz işini iyi yapan gruplardan.,

Yavuz Hakan Tok / Hayat Müzik/ Haziran/2018
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe