EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

21 Haziran 2018 Perşembe

HAFTANIN KONUK YAZARI : GÖKCAN SANLIMAN


''HAYATIM MÜZİK...''

Kısa bir özetimi geçmek gerekirse… 


Çocukluğumda tek başıma geçirecek fazlaca vaktim oldu ve bir şekilde hep bir şarkıya ya da bir melodiye tutundum. Kahramanlarım, televizyonda kliplerini ya da konserlerini seyrettiğim şarkıcılar, filmlerde gördüğüm güzel abiler ve güzel ablalardı. Kendimi onların yerine koyarak hayal dünyamı süsledim. İlk aşklarımı, insan ilişkilerini, şehir hayatını, ruhsal bozukluklarımı, yaşadığım her anı fonda çalan bir şarkıyla eşleştirdim. Böylece istediğim zaman hissettiğim duyguları geri çağırmayı öğrendim. Bu durum beni hassas biri yapmakla beraber aynı zamanda duygusal hafızamı da çok güçlendirdi. Hatıralarımı biriktirdikçe yaşadığımı, hissettiğimi gördüm. Manik bir melankolik oldum. Yaratma dürtüsü bir yanımda hep vardı ama bunu hangi yolla yapacağımı bulmam zaman aldı. Yaratmaya cesaret etmenin bile başlı başına bir konu olduğunu düşünürsek ilk şarkımı yazmam ve bunu paylaşmaya kalkışmam liseyi buldu. Şarkılarımı hep resim yapar gibi yazdım, bu yüzden sözler benim için hep önemli oldu. Hayatı kendi gözlerimden nasıl görüyorsam öyle aktarmaya çalıştım hikayelerime. Kendimden bahseder gibi değil, kendime bahseder gibi anlattım yaşadıklarımı. 


Müziğin ticari kısmı hiçbir zaman ilgimi çekmedi, hiçbir zaman para için müzik yapmadım. Derdim alkış almak değil, kendimi alkışlayabilmekti. Bu yüzden zamansız şarkılar yazmaya çalıştım. Yaptığım şeyle hiçbir zaman yetinmedim. Hep yazdım, hep bozdum. Günübirlik kalmaktan korktum hep, kolaya kaçamadım. İçimdeki yetersizlik duygusunu bastırmaya çalıştım yazıp çizerek. “Bakın ben de burdayım” demek, dikkate alınmak için belki de. Zamana tutunmak istiyorum, kalıcı olmak istiyorum aslında… İşin özü bu. Kendimi bir işe yarıyormuş gibi hissediyorum yazarak. Müzik, büyük resme baktığım zaman boşluklarımı doldurduğum, mutsuzluklarımı unuttuğum, başka bir beni buldukça kendimi oluşturduğum, üstüne üstlük sadece benim etrafımda dönen alternatif bir dünya haline geldi… Dara düşünce oraya kaçar oldum… Şimdi düşününce ise seri tüketimin hat safhada olduğu günümüzde steril kalmanın tek yolunun da bu olduğunu görüyorum. Kendi içine dönmeli insan. Müziğin kimse tarafından sadece dinlemek için yapılan bir eylem olduğunu düşünmüyorum. Onlarca nota, söz ve melodinin sessizliğin ortasında bir yerde buluşup değişik ölçülerle birleşmesinden doğan ses ancak bir varoluşu ifade şekli olarak değerlendirilebilir. Din, dil, ırk veya kültür farklılığı gözetmeksizin bütün insanların buluşabileceği ortak payda bir yerde. Paylaştıkça çoğalıyoruz. Bu yüzden hissettiklerimi içimden geldiğince dinleyenlere sunabilmek en büyük şansım. Mümkün olduğunca çok insanın hislerine dokunabilmek ise en büyük umudum…

Gökcan Sanlıman / Hayat Müzik/ Haziran 2018
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe