EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

21 Haziran 2017 Çarşamba

YAVUZ HAKAN TOK'TAN HAZİRAN AYI TEKLİLERİ DEĞERLENDİRMESİ!


MURAT GÜNEŞ – “KALP FARKIYLA”

Her şarkı yazarının bir altın çağı varsa, Murat Güneş şu sıralar onu yaşıyor olabilir. Farklı janrlarda bir dolu şarkıcı onun şarkılarını seslendirdi yakın zamanda her bir şarkı işe yaradı, etki yarattı. Güneş’in şarkı yazarı olarak böyle bir artısı var. Sadece popüler müziğin “hit” kulvarında eli yüzü düzgün şarkılarıyla at koşturmakla kalmıyor, doğru kişiye doğru şarkıyı vermeyi ya da kişiye göre şarkı yazmayı da iyi biliyor.
Tabii her besteci gibi Murat Güneş de şarkı söyleme becerisine sahip. Bu zaten işin doğasında var. Kaldı ki bugüne kadar söylememiş olması kayıp zira albüm yapmış birçok şarkı yazarına kıyasla şarkıcılık işini daha iyi kıvırdığı (en azından şarkıcılık için yeterli ses sahip olduğu) bir sır değil. Aysel Gürel hayattayken yapılan ilk saygı albümü “Çınar 1”i bilenler, o albümdeki Murat Güneş şarkısı “Limanlar”ı da biliyordur mutlaka. Bence o albümün en iyi şarkılarından biriydi ama albümün tamamı gibi o şarkı da güme gitti o ara. O zaman bu zaman Murat Güneş’in şarkı söylediği bir ikinci kayıt yayımlanmamıştı. Ta ki geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkan ilk teklisine kadar. (Gerçi ben kim bilir kaç şarkıcımızın “Murat Güneş’ten şöyle bir şarkı aldım,” diye dinlettiği “demo” kayıtlardan dolayı Güneş’in sesine epey aşinayım, o ayrı.)
Ünlü Mamüller etiketiyle piyasaya çıkan “Kalp Farkıyla” adlı tekli aynı adlı şarkının iki versiyonundan oluşuyor. Söz ve müziği doğal olarak Murat Güneş’e ait şarkının düzenleme hanesinde ise Cem İyibardakçı’nın imzası var.
Yine bir hikâyesi olan ve hikâyesini doğru düzgün cümlelerle, mantıklı bir kurguyla anlatan ama bu arada slogan da taşıyan şarkı sözleri ve yine hem akılda kalıcı dile kolay bir melodi örgüsü. Murat Güneş şarkılarının alamet-i farikaları bunlar zaten.  Artık sesini de duyurmaya, yüzünü de göstermeye karar vermiş bir şarkı yazarını bu amacına ulaştırabilecek güçte ve etkide iyi bir pop şarkısı “Kalp Farkıyla”. İyi ki bu şarkıyı bir başkası değil de Murat Güneş kendisi söylemiş. Bir taşla iki kuş vurmuş çünkü.


ENİS TUĞRUL – “AĞIR YÜK”

Enis Tuğrul’un enteresan bir hikâyesi var. Öğrencilik yıllarında konservatuara girmeye hak kazanıp özel sebeplerle girememiş, sonra sinema-televizyon okumuş, evlenmiş,  kendi işini kurmuş ve hayat gailesine dalmış ama müzik bir türlü peşini bırakmamış ve hatta sonunda galip gelmiş. Öyle ki ilk albümünü 37 yaşında yayımlamış Enis Tuğrul.
2015’de yayımlanan “Sormak Gerek” adlı o ilk albüm ve 2016’da yayımlanan “Ukala” isimli tekli Enis Tuğrul’un popüler müziğin içinde farklı bir müzikal anlayışla var olma çabasını hissettiren işlerdi ama ne yazık ki yeterince duyulmadı, duyurulamadı ya da.
Enis Tuğrul’un yeni teklisi “”Ağır Yük”, geçtiğimiz günlerde Arpej yapım etiketiyle yayımlandı. Şarkının sözü, müziği ve düzenlemesi Enis Tuğrul imzası taşıyor.
Hemen her gün, bilemediniz gün aşırı yeni çıkan şarkıları indiriyor, bir klasöre koyup fırsat buldukça tek tek dinliyorum. Özellikle adını ilk kez duyduğum ya da nispeten az duyduğum isimlerin şarkıları arasından şöyle kulağa çarpacak, dikkatimi çekecek çok az şarkı çıkıyor. Enis Tuğrul’un şarkısı işte o şarkılardan biri oldu yakın zamanda.
Alaturka bir tema üzerine kurulu, dinleyeni hemen kavrayan, demli bir melodi, dokunaklı sözler ve tertemiz şarkı söyleyen bir şarkıcı. Ana akım bir şarkıcı söylemiş olsa çoktan milyonları bulmuştu tık sayısı. Oysa 10 Nisan’da YouTube’a yüklenen video, bu yazının yazıldığı an itibariyle henüz sadece 21.600’lerdeydi. Bu da popüler müzikte çoğu zaman işlerin değil markaların sattığının bilmem kaçıncı örneği.


İDO TATLISES – “YA DA BOŞVER”

İdo Tatlıses müzikte bir türlü yolunu bulamadı. Pop mu arabesk mi, pop-arabesk mi ya da ne? Aradaki çizgi zaten çok ince ama bir de kendine yakıştırmak var söylediğin şarkıyı. İşte o noktada henüz “Evet, bu bir İdo şarkısı,” denilebilecek bir şarkı yapmadı. Ülkenin görüp göreceği en büyük yıldızlardan birinin oğlu olmak her zaman işe yaramayabilir ama İbrahim Tatlıses, bırakın sesini, şarkı söylemesini bir kenara, kendine yakıştıracağı şarkıyı kırk metre öteden tanıyan bir adamdır ki bu meziyeti belli ki İdo’ya sirayet etmemiş.  
İdo Tatlıses’in yeni teklisi “Ya da Boşver” geçtiğimiz günlerde Deriko Müzik etiketiyle yayımlandı. Şarkının söz ve müziği Derya Uluğ – Asil Gök işbirliğiyle yazılmış. Düzenleme ise Erdem Kınay imzası taşıyor. Kendi kulvarında iş yapabilecek bir şarkı aslında. Ama gelin görün ki şarkıyı İdo mu söylüyor Berkay mı belli değil.
Şarkı tam bir Berkay şarkısı mı yoksa İdo mu Berkay gibi söylediği için öyle tınlıyor bilemedim önce. Sonra şarkının klibini izleyince emin oldum ki İdo basbayağı Berkay olmaya soyunmuş. Klipteki dansı, hareket ve tavırları (hatta kostümü) şarkı söyleme biçiminden de çok çağrıştırıyor Berkay’ı. “Ne gerek vardı?” diyor insan ister istemez. Sahi, ne gerek vardı?


AYDİLGE – “YO YO YO”

“Kiralık Aşk”, “Aşka Gel”, “Aşk Olmak” derken kendi tarzını iyiden iyiye benimseten, dinleyici kitlesini günden güne artıran Aydilge, yine eğlenceli bir şarkıyla çıktı karşımıza. Aydilge’nin yeni teklisi “Yo Yo Yo”, geçtiğimiz günlerde Dokuz Sekiz Müzik etiketiyle yayımlandı.
“Catchy” şarkılar yazmanın ya da bulmanın formülünü doğru denkleştirdi Aydilge. Bu yüzden de her biri kendi etkisini yaratacak teklilerle ilerliyor yıllardır. “Yo Yo Yo” ise bugüne dek yaptığı benzer şarkıların bir miktar üstünde bir ilgiye mazhar olabilir zira bu defa milletçe asla kayıtsız kalamayacağımız oryantal bir tema ve ritim var işin içinde. Nitekim bu işi her daim bizden daha iyi yapmış Yunan müzisyenlerin elinden çıkma bir şarkı aslında bu. Orijinali Vasilis Giannopoulos ve Christos Dantis yazılan “Po Po Po”, Türkçeye Aydilge tarafından “Yo Yo Yo” adıyla adapte edilmiş.
Çok pozitif bir dünya görüşünün izlerini süren şarkı sözleri, şarkının en az melodisi kadar dinleyene ferahlık veren cinsten. Bana bir parça Mirkelam şarkılarının dünyasını hatırlattı bu bakımdan. Hatta keşke Aydilge bu şarkıyı Mirkelam’la düet söyleseymiş diye bile düşündüm.
Yaz “play-list”lerinde bu şarkının da yer almaması için hiçbir sebep yok.


DAMLA PEHLEVAN – “İLKBAHAR”

Damla Pehlevan ismini ilk kez duymuş ve bu nedenle günlük yeni çıkan popçu kontenjanından bir genç şarkıcı sanmış olabilirsiniz ama işin aslı öyle değil. Çocuk yaşlarda aldığı müzik eğitiminin  profesyonelliğe dökülmesi Babazula’ya dâhil olması ile başlamış. Sonrasında ise Shantel ve Bucovina Club Orkestrası ile dünya turnesine çıkmış bir müzisyen Damla Pehlevan. Şimdilerde solo olarak boy gösterdiği sahne performanslarında ise Fransızca, İngilizce ve Farsça şarkıların yanı sıra Balkan şarkıları da barındıran repertuarı ile farklı bir solist profili çiziyor.
Damla Pehlevan’ın bunca deneyimden süzülüp gelen ilk teklisi “İlkbahar” ise geçtiğimiz günlerde DMC etiketiyle piyasaya çıktı. Söz ve müziği Damla Pehlevan’a ait şarkının düzenlemesi Eray Polat tarafından yapılmış.
Şayet YouTube üzerindeki bağımsız video-müzik platformlarını takip ediyorsanız, Damla Pehlevan’ın “İlkbahar”ı ilk kez 2016 yılında Balcony TV için yapılmış bir kayıtta seslendirdiğini biliyorsunuzdur. O videodaki canlı performans üç parça enstrüman eşliğinde, şarkının farklı bir düzenlemesini dinleyici karşısına çıkarıyordu. Şarkının bu yeni hali ise yine akustik olmakla birlikte bir parça daha zengin ve elbette daha profesyonel.
Güzel bir şarkı, güzel bir ses ve güzel şarkı söyleyen bir şarkıcı. Hem pop hem de daha alternatif tarzları sevenleri ortak paydada buluşturabilecek de bir şarkı aynı zamanda “İlkbahar”. Damla Pehlevan’ın müzikte bundan sonra yapacaklarının da sakin bir habercisi.
  
YAVUZ HAKAN TOK / HAYAT MÜZİK/ HAZİRAN/2017
Share this post

1 yorum Yeni Yorum Yap

 1. Anonim13:40

  aydilge'hiç hiç sevemedim itiraf etmek gerekirse.

  YanıtlayınSil

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe