EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

3 Nisan 2017 Pazartesi

CAN BONOMO, HAYAT MÜZİK'TE AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI


''Çok Yönlü Olmak Y Kuşağının Fabrika Ayarlarında Var''

2 yıllık bir aranın ardından ‘’Kainat Sustu’’ müzik marketlerde yerini aldı. Albümün hazırlık sürecinden bahseder misiniz öncelikle?

‘’Aşktan ve Gariplikten’’ albümünü çıkardıktan yaklaşık yarım yıl sonra yazmaya başladım. ‘’Kâinat Sustu’’nun içerisinde söz ve müzikleri bana ait 8 şarkı, bir cover ve bir düet parça var. Cover Fikret Kızılok’a ait. Sözleri Ahmed Arif’in ‘’33 Kurşun’’ adlı şiiri olan ‘’Vurulmuşum’’. Düet ise Ceza ile birlikte yazdığımız ‘’Terslik var’’. Müziği Ceza’ya ait. Ekip zaten ‘’Meczup’’ albümünden beri değişmedi. Düzenlemeler Can Saban’a, Mix Mastering ve kayıtlar Ali Rıza Şahenk’e ait. 

Albümde başarılı vokal Özge Fışkın, vokal koçu olarak yer alıyor. Aslında ülkemizde çok sık görmediğimiz bir şey tanınmış ve kariyerinde yol kat etmiş isimlerin vokal koçu ile çalışması. Siz neden/nasıl Özge Fışkın’ı vokal koçu olarak konumlandırdınız albümde?

Özge harika bir vokalist ve çok iyi bir öğretmen. Çalıştığımız süreç içerisinde vokal tarzını ve kimliğini değiştirmeden, sözleri en anlaşılır ve düzgün bir biçimde kaydetmemizi sağladı.
Back vokalleri de kendisi üstlendi. Beraber çok katmanlı ve sağlam bir sound yakalamış olduk.


Can Bonomo’yu sadece müzisyen kimliği ile değil farklı yönleri ile de tanıdık zaman içerisinde. Geçtiğimiz aylarda bir sergi ile sanat severlerle buluştunuz. Yine geçtiğimiz dönemlerde bir şiir kitabı da yayımladınız. Çok yönlü oluşunuzun müziğinizi, Can Bonomo markasını nasıl beslediğini düşünüyorsunuz?

Çok yönlü olmak y kuşağının fabrika ayarlarında var. Belki de dikkatimizi tek bir yere uzun süre odaklayamadığımız içindir. Şiiri seviyorum çünkü kendimi bildim bileli okurum. Annem bir ressamdı. Ben de üniversitede sinema okuduğum yıllarda grafik tasarım dersleri aldım. Bir derdiniz var ve paylaşmak istiyorsanız bunu sonsuz çeşit forma büründürebilirsiniz. Sanatın farklı türelerinde denemeler yapmak hoşuma gidiyor. Kendimi daha özgür hissediyorum. Zaten benim resimlerim şiirlerime, şarkılarım da resimlerime benziyor.

''ARŞİVSEL MÜZİKLERE İHTİYACIMIZ VAR!''

Günümüzde bütünlüğü olmayan, tamamen ticari kaygı ile üretilen şarkılar/albümlerin yanında siz ‘’Kainat Sustu’’ albümünde birbirinden farklı 10 yaşantı ve durumu barındıran büyük bir hikaye anlatmaya çalışıyorsunuz. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Ana akım çerçevesinde bir takım estetiki kaygılar güderek üretilen ve günü kurtarmaya yarayan popüler işlere de sanat kadar ihtiyacımız var. Bir toplumun akut neşesini sağlayan şey yine hızla tüketilen bu popüler işler oluyor. Öte yandan zamanın ötesini de düşünmek gerek. Milenyum çocukları müziğe nasıl bir soluk getirmiş? 2000’lerde basılan albümlerle 2010’larda basılan albümler arasında straktür ya da form bağlamlarında ne tür değişiklikler var? Bu sorulara cevap olacak arşivsel müziklere de ihtiyacımız var. Bizim olmasa da gelecek kuşakların ihtiyaçlarını düşünmek zorundayız. Tarzınızı ‘’İstanbul Müziği’’ olarak tanımlıyorsunuz. İstanbul Müziğini biraz detaylandırır mısınız? Nedir İstanbul Müziği?

İstanbul sürekli değişim halinde olan kozmopolit bir şehir. İçerisinde bir çok kimlik ve dolayısıyla bu kimliklerin üst ve alt kültürlerini barındırıyor. Yaptığımız müziği ‘’eklektik’’ olarak da tanınmlayabilirdik fakat ''İstanbul Müziği'' dediğimiz zaman hangi kültür ya da hangi sazların birbirine dokunduğu ile ilgili daha kesin bir adres vermiş oluyoruz.

‘’Kainat Sustu’’ ile birlikte Can Bonomo’nun yeni planları neler?

Önümüzdeki hafta albümün konserlerine başlıyoruz. Yaklaşık 15 ayaklı bir lansman turnemiz var. Tarihlere ve şehirlere canbonomo.comadresinden ulaşabilirsiniz. Biz bu albüm için çok çalıştık ve onu seviyoruz. Hedefimiz elimizden geldiğince çalışıp insanlara bu albümü duyurmak.

Son olarak okurlarımıza ve dinleyicilerinize neler söylemek istersiniz?

Bana vakit ayırdığınız için teşekkür ederim! Umarım konserlerde görüşürüz.

Röportaj: Ahmet Erten/Hayat Müzik/2017
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe