EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

31 Ocak 2017 Salı

NORM ENDER, HAYAT MÜZİK'TE AHMET ERTEN'İN KONUĞU OLDU!


''BEN BU MÜZİĞİ HER YAŞA DİNLETİRİM DEDİM...''

Norm Ender'in şimdiden kendine has bir dinleyici kitlesi oluştu bile. Ancak biz sizi henüz tanımayanlar için biraz yakından tanımak istiyoruz. 

İzmir'de doğdum büyüdüm, çocukluğumdan beri müzikle ilgileniyorum. Rap, uzun yıllardır dinlediğim ve ürettiğim bir müzik türüydü. İlk deneyimlerimden itibaren ben bu iş için doğmuşum dedim kendi kendime. Çalışmalarımı dinlettiğim insanlara yabancı bir müzik türü olmasına rağmen, hep olumlu tepkileriyle karşılaştım. Bu durum benim en büyük motivasyon kaynağım oldu. Daha sonra şarkılarımı internet üzerinden yayınlamaya başladım ve büyük bir dinleyici kitlem oluştu. Dinleyicilerimin arasında her meslek ve yaş grubundan insan olduğuna tanık olduktan sonra, ben bu müziği her yaşa dinletirim dedim. Sonraki çalışmalarım beni hep haklı çıkardı ve sonuç olarak sürekli büyüyerek, geniş kitleleri etkilemeyi başaran bir sanatçı haline geldim.

Albüm henüz çıkmadan ciddi bir sahne tecrübeniz olmuş. Bu canlı performans sürecinin albüme nasıl bir katkısı oldu?

Sahne, gergin olduğun ve kendini kontrol altında tuttuğun bir yerdir ama ben her zaman geniş kitlelerin önünde daha rahat hissettim kendimi. Çocukluğumdan beri bir kalabalığa şarkı söylerken, konuşurken hiç gerilmedim, aksine beni çok rahatlatan bir yer oldu. Kontrolü kaybetmediğim için, sahnede bulunduğum süre içerisinde insanların nabzını kontrol edebildim ve onların duygularına yön vermeyi öğrendim. Bu bana onları daha iyi tanıma fırsatı ve isteklerine uygun eserler üretebilme yeteneği kazandırdı. Bu; sözünü ve müziğini kendi üreten bir sanatçı için, işine büyük katkı sağlayan bir tecrübedir. Tabii ki ben de bu tecrübenin faydasını üretim sürecinde görüyorum.

Sizinle ilgili bilgileri incelerken müzikle olan ilişkinizde Cartel grubunun öneminden bahsediliyor. Nasıl bir etkisi var Cartel'in?

Cartel'in o meşhur albümü çıktığında çok etkilenmiştim. Çünkü içerik ve sound olarak iyi örneklerini hep yabancı dillerde gördüğümüz bir müziğin, başarıyla Türkçe olarak da yapılabilir olduğunu anlamıştım. Her ne kadar daha sonrasında dağılıp aynı başarıyı devam ettirememiş olsalar bile, ben o albümü hala dinleyebiliyorum. Böyle güzel bir albüm yaptıkları için hepsine sizin vasıtanızla teşekkür ederim.''DOĞRU YAPILDIĞINDA, ÇOĞUNLUĞUN RAP MÜZİĞİ SEVECEĞİNİ GÖSTERMEK İSTEDİM''

Cartel dışında sizin için önemli isim ve gruplar kim? 

Ben genelde yabancı rap dinliyorum ama bir kulağım da yerli işlerde oluyor. Açıkçası çok değişken ve karışık türler dinlediğim için bir liste yapmam söz konusu değil ama popüler rap müzik sanatçılarını zaman buldukça takip ederim. 

Yeni projenizden bahseder misiniz? Şimdilerde yeni bir albüm hazırlığındasınız. Neler var albümde?

Bu albüm strateji açısından önemli bir yere sahip. Çünkü hem eski yaptığım işlerin devamı niteliğinde, hem de daha geniş çevrelere bu müziği sevdirme amacı güdüyor. Albüm içerisinde canlı enstrümanlar kullandığım parçalar oldu. Bu durum rap müzikte alışılmış bir şey değildir. Şarkı sözleri anlaşılabilir bir dile sahip ama anlamı derin, müzikler yormuyor ve akılda kalıcı özelliklere sahip. Rap müziğin her tarzına uygun eserler mevcut. Beni tanıyanlar ve rap müzik dinleyicileri için yine klasik olacak şarkıların yanı sıra, bu türe uzak olanların da ilgisini çekebilecek sözler ve müzikler var. Doğru yapıldığı takdirde çoğunluğun rap müziği sevebileceğini göstermek istedim.

Son olarak okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

Ben sanatımla konuşmayı tercih ederim. Müziğin güzel bir iletişim aracı olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden aslında onlara çok şey söyledim , albümü dinleme fırsatı bulduklarında konuşmuş olacağız. Son sözü onlara bırakmak daha doğru olur.

Röportaj: Ahmet Erten / Hayat Müzik /2017
Share this post

10 yorum Yeni Yorum Yap

 1. Anonim19:02

  #NormLifeBebeğim

  YanıtlayınSil
 2. allah yolunu açık etsin ender kardeşim senle aynı yaştayız başarılarının devamını dilerim normlife!!!

  YanıtlayınSil
 3. Allah yolunu açık etsin harika bir müzisyensin yıllardır takip ediyorum örenk duruşun ve mükemmel cesareti hayranım umarım daha iyi yerlere gelirsin. normLife!

  YanıtlayınSil
 4. Anonim18:39

  NormLife

  YanıtlayınSil
 5. #Normlifebeeğiimmm

  YanıtlayınSil
 6. Anonim04:02

  https://www.youtube.com/watch?v=TdjBp4bnbck yeni albümü burda gençler

  YanıtlayınSil
 7. Anonim04:02

  https://www.youtube.com/watch?v=TdjBp4bnbck beyler dinlermisiniz

  YanıtlayınSil
 8. Anonim23:48

  #NormLıfeBebeğim

  YanıtlayınSil

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe