EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

27 Ağustos 2016 Cumartesi

TUĞBA YURT, AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI!


‘’MÜZİSYEN KİMLİĞİMDEN ÖDÜN VERMEDEN İLERLEMEK İSTİYORUM’’

İlk albüm Aşka Emanet ile başlayan ve hız kesmeden devam eden bir yolculuğunuz var. Çalışkan, kararlı ve enerjik bir tablo çiziyorsunuz. İlk albümden bu yana Tuğba Yurt neler hedefledi ve şu an nerede?

Gerçekten zor ve rekabetin çok yüksek olduğu bir sektör. Ben şanslıyım ki çok güzel şarkılarla, projelerle dinleyicilerle buluştum. Burada beni yönlendiren insanların ve ekibimin de katkısı çoktur. Aşka Emanet albümünden ‘’Ağır Yaralı’’ şarkısı ile merhaba dedim. Belki herkesin beklediği gibi ‘’bir anda popüler olayım herkes beni tanısın’’ mantığında bir şarkı değildi. Özellikle ilk çıkış çok önemliydi. Söylediğim şarkılar biliyorum ki aslında benim kimliğimi yansıtıyor.  Seçtiğim şarkılara çok dikkat ediyorum bu nedenle. Elbette kitlelerin seveceği şarkıları seçmeye özen gösteriyorum ama müzisyen kimliğimden ödün vermeden o dengeyi koruyarak, kaliteli işler ortaya çıkartarak var olmaya çalışıyorum. Gördüğüm o ki doğru yoldayım. Henüz yolun çok başındayım, bunun bilincindeyim ama geride bıraktığımız iki yılı güzel değerlendirdiğime inanıyorum. Daha çok yolum var!

Bu zamana kadar müzik yazarları/eleştirmenleri de hakkınızda olumlu değerlendirmeler yaptı. Bu yazılar sizi motive ediyor mu?

Yoruma, eleştiriye çok açık bir iş yaptığımız kesin. Herkes dinlediği şarkı ile ilgili bir fikir beyan edebilir. Genel olarak aldığım geri dönüşlerden çok memnunum. Önemli müzik yazarlarının fikirlerine çok değer veriyorum. Örneğin Yavuz Hakan Tok’un yazılarını çok seviyorum. Gerçekten çok yönlü bir şekilde değerlendiren ve insanları incitmeden, kırmadan ifade etmesini bilen bir isim. Bu tarz yazıları okurken çok mutlu oluyorum.  Ancak laf olsun diye eleştiri yapan, dayanağı olmadan yorum yapan kişilerin yorumları sebebi ile de üzmüyorum artık kendimi.

Yeni çıkan hemen her ismi birilerine benzetmeyi severiz. Sizinle ilgili de ses renginizin ve yorumunuzun ilgili Aşkın Nur Yengi ve Bendeniz'e benzediği sıkça yazıldı. Bu benzetme mevzusunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Etkisinde kaldığınız isimler mi?

90’lar benim çocukluğum ve bu isimlerin şarkılarını fazlasıyla dinledim. Ses tınımın benzemesi benim elimde olan bir şey değil elbette ama bunun haricinde dinlediğimiz isimlerin etkisinde kalmak çok doğal. Bendeniz ve Aşkın Nur Yengi çok değerli ve önemli yorumcular. Yonca Lodi ve Sezen Aksu tadı da bulanlar var. Bu söylenen isimlere benzetilmek benim için gururdur.


‘’DOĞRU ŞARKI, YOLUNU HER ŞEKİLDE BULUYOR’’

Yine, ilk albümünü, şarkılarını yayınlayan genç isimlerin yakındığı konulardan birisi de şarkılarını dinleyicilere ulaştırmak konusunda yaşadıkları sıkıntılar oluyor. Bu noktada siz ilk albümünüzü yayınladığınızda bu anlamda herhangi bir problem yaşadınız mı?

İlk başta hepimiz yaşayabiliyoruz belli ölçülerde bu sıkıntıları tabi. Bir albüm yapmışsın, şarkılarını gönderiyorsun, tanımıyorlar seni, no name bir isimsin. Tanınan isimler arasında sıyrılmaya çalışıyorsun. Bunun için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Şarkı her şeyden önemli bu noktada. Doğru şarkıyı seçmek, yorumlamak ve dinleyici ile buluşturmak gerekiyor. Doğru şarkı her şekilde yerini buluyor diye düşünüyorum. Bunun dışında elbette kişisel ilişkilerden dolayı çalınan isimler, çalınmayan isimler de oluyordur ama benim bu açıdan kimse ile bir sıkıntım olmadı.

Son zamanların favori ikilisi Onurr & Alper Narman imzalı ''Güç Bende Artık'' kısa sürede ciddi bir ilgi gördü. Çalışacağınız isimleri belirlerken neleri düşünüyorsunuz?

Muhteşem ikili diyorum ben onlara! Bu şarkı sayesinde onlarla tanıştım. Sektörde böyle farklı şarkılar yapan iki kişisiniz diyorum onlara da. Bu şarkıya benimle beraber ruhlarını kattılar. Stüdyo aşamasında da hep yanımda oldular. Alper’le yeni şarkılar dinlemek için buluştum. İki şarkı dinletti bana ve birisi ‘’Güç Bende Artık’’tı birkaç kez daha dinledim ve  bu şarkı için ‘’Tamamdır!’’ dedim. Murat Joker yönetmenliğinde bir de klip çektik. İzlenme rakamları da oldukça iyi ama altını çizmek isterim ki ‘’organik’’J Çünkü her şeyden önce ben sayı görmektense başarıyı görmek istiyorum.Bir sonraki adım yine tekli mi yoksa uzun soluklu bir albüm olarak mı planlanıyor?

Albüm için hazırlık aşaması çok uzun. Bir süre kapanmak, şarkıları seçmek, stüdyo aşamasında bulunmak derken çok zaman alıyor. Tekliler çıkartmak dinleyiciden uzaklaşmadan kısa aralıklarla onlarla buluşmak daha iyi olabiliyor ancak benim albümün hazırlıkları başladı bir taraftan, şarkıları dinliyorum ve olgunlaştırmaya çalışıyorum. Diğer taraftan bu işler çok planlandığı gibi gitmiyor. Belki bir mini albüm de söz konusu olabilir.
Bunun dışında yeni proje olarak Harun Kolçak’ın ‘’Çeyrek Asır’’ albümünde Deli Et Beni şarkısı ile yer alıyorum. Harun Kolçak albümünde olmak benim için çok büyük bir gurur, bir de onunla birlikte şarkıyı seslendirmek, düet yapmak çok özeldi. Bir an önce tamamen sağlığına kavuşur ve bu özel albümü buluşturur sevenleri ile.

Hayat Müzik okurlarına neler söylemek istersin?

Devamlı olarak takip ettiğim çok güzel bir platform Hayat Müzik. Bu zamana kadarki desteğiniz ve röportaj için ben teşekkür ederim.

Röportaj: Ahmet Erten/Hayat Müzik/2016
Share this post

3 yorum Yeni Yorum Yap

 1. Hayat müzik bizimde severek takip ettiğimiz bir blog

  YanıtlayınSil
 2. Anonim10:44

  şöyle bir durum var. son zamanlarda çok isim çıktı belki ama kalıcı olacağını öngördüğüm isim sayısı çok az. tuğba yurt da onlardan birisi. belki 90lar havasındandır kıyaslandığı isimler çok iyi. bir aşkın nur yengi bir Bendeniz deniyorsa iyi bir ses vardır ortada. ben albümünü merak ediyorum.

  YanıtlayınSil
 3. Anonim21:18

  Son Şarkısı yıkılıyorrr

  YanıtlayınSil

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe