EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

15 Temmuz 2016 Cuma

TÜRKÇE POP ÖLÜMSÜZLÜĞÜNÜ İLAN ETTİ Mİ?

Çilek Beach Club/Ozan Doğulu Happy Hour

90’lı yıllarda Türkçe pop müziğin yükselişi ve gençleri ele geçirişi çok hızlı olmuştu. Tüm ülke popçulara hayran nerede sahneye çıksalar koştura koştura gidiyorlardı. Kasetler havada uçuşuyor piyasaya çıktığı anda yok satıyordu. Herkes çocuğunun popçu olup zengin olması için dua bile ediyordu. Sonra tabii olanlar oldu. Ülkede yaŞanan değişik krizler akabinde toplumun içinde para el değiştirmeleri basladı ardından internetin yükselişi vs derken pop müzik yerini fantezi arabesk müziğe bıraktı. Tabi doğal sonuç olarak da Türkçe popçuların işleri de krize girdi, albümleri çıkamaz oldu. Kendilerini “cool” olarak tanımlayan yabancı müzik dinleyicileri yine aynı çizgisini bozmadı ama zaten onlar sektörün var oluşunu sağlayan bir kaynak değildi ve hiç bir zaman da olamadılar. Halen plak şirketlerinin esas maddi kaynağı, keşfettikleri yeni Türkçe müzik sanatçıları olmaya devam ediyor. Tabii artık doğru dürüst plak şirketi de ayakta kalabildiyse. 

Neyse uzun lafın kısası bu bilgileri vermemin sebebi aslında şuanda yine popçuların yükselişinin başlamasından. Tarih tekerrürden ibarettir lafının doğruluğunu yaşayarak da öğrenmek de varmış kaderimde diyerek azıcık yaş aldığım için hayıflanayım. Sektöre profesyonel olarak girişimin 21. yılındayım, dile kolay. Ve genel bir duruma parmak basasım geldi. Dünyadaki her türlü trend jenerasyon değişimi yüzünden 20-30 yılda bir tekrarlanır. Tıpkı şuanda Türkçe popun 20 yıl sonra trend olma hakkını kullanıyor olduğu gibi. Bu arada madem artık tarihe hakimim azıcık hafızamı zorlayarak sizinle deneyimlerimi ve gözlemlerimi paylaşıp, meraklısıysanız bilgilenmenizi veya eğlenmenizi sağlamaya çalışayım. 

Ahmet San Organizasyon'la başlayan kariyerime sanatçı menajerliği ve organizasyonla devam ettim, son 8 yıldır ise özel parti organizasyonları ve mekan konsept danışmanlığı ve işletmeciliği yapıyorum. Yani işimin her zaman çok büyük bir parçası insanları müzikle eğlendirmek oldu ve olmaya devam ediyor. Bugünlerde Bodrum'da mekan işletmeciliği yapıyorum. Hadi artık konuya gireyim… Doğal olarak tatilcilerin en büyük derdi eğlenmek. Onları eğlendirmeye çalışmak, işimin bitiminde de eğlendirebilen mekanlara giderek eğlenmeye çalışmak da benim derdim. Bodrum 2000'lerin başlarında Türkçe müzikle happy hour partylerini keşfedip ortalığı tozu dumana katmıştı. Tabii her yükselişin bir düşüşü vardır hezeyanına uğrayan happy hourlar bir süre yok oldu. Sonra tüm tatilcilerle birlikte kendi aramızda devamlı "Ahh ahhh bir zamanlar Göltürkbükü’nde Havana diye bir beach club vardı Kenan Doğulu akşamüzeri saat 5'te eline mikrofonu bir alırdı da ne eğlenirdik!" diye iç geçirmekten başka bir şey yapamıyorduk. Neyse ki 2015 yazında Türkçe Pop açlığı ile bu happy hourlar hortlamaya karar verdiler ve gençler kendilerinden geçti. 
Berksan ve Hande Yener'in ortaklığı ile açılan bir beach clubda baslayan partiler bizim zamanımızdakilerden tarz olarak biraz farklı olsalar da çok eğlenceli olmaya başladılar. Bunu fark eden diğer işletmeler de bu işe kendilerini atarak trendin gereğini yapmaya başladılar. Tabii trende ilk uyananları burada ayakta alkışlamak da gerekli. Gençler memnun işletenler memnun takılıyorlar. Meraklısıysanız ya da şu andan itibaren merak ettiyseniz Berksan’ın sahip olduğu Çilek Beach’de bir Perşembe Ozan Doğulu happy houruna gidin derim. Ama benim esas konum bu da değil diyeceğim aman kızmayın ne olur. 

Benim esas konum Türkçe müziğin aslında yaşlısından gencine tüm Bodrum'u tamamen ele geçirmiş olması. Her yaş grubu kendi yaşına uygun mekanlarda Türkçe Pop çalan ve hatta canlı canlı Türkçe Pop müzik çalan mekan arayışında. Bu durumda insan “Nereye gitti sadece yabancı müzik çalan klüpler?” diye düşünmeden edemiyor. Tabii düşününce de cevabı buluyorsun; arz talep meselesi. Tatil modundan mıdır kültürümüzün artık kendini özenti insanlarımıza bile ispatlamasından mıdır bilemem ama "biz en cool restaurantız/klübüz, yabancı müzikten başka bir şey çalmayız" diye kendini ortaya atanlar bile gece ortasında Ajda Pekkan, Kenan Dogulu, Tarkan, Yalın, Athena, Duman ve henüz ismini ezberleyemediğim bir sürü yeni pop şarkıcısının şarkılarını çalıp müşterilerinin ellerini havaya kaldırmaya çalışıyor. Çünkü aksi takdirde müşterileri çabuk çabuk yemeklerini yiyip kendilerini Türkçe müzik çalan başka bir mekana atıyorlar veya burası bir klüpse “ne bu böyle bangır bangır yabancı müzik, Türkçe çalan neresi var oraya gidelim” lafları ile ortalık kaynamaya başlıyor. (Athena ve Duman’ı da Pop kefesine koymamı merak ettiyseniz onu da başka bir yazıda ele alırız.)

Peki bu arada pop müzik düşüşünü fırsat bilip parlayan simdi ise yok olan fantezi arabesk şarkıcıları nereye gitti acaba diye sorgularsak cevabı ortada, onlar da bu sıralarda klüplerde şarkıları dj setlerine giremediği için gazino kültürünün tekrar yüksek bir trend olması için dua ediyorlar. Hafif hafif o da alttan geliyor ama gazino programı izlemek çok pahalıya patladığı için alıcısı az tabii.

Bu furya nereye kadar gider derseniz bence uzun süre gider. Yabancı müzik dinlemenin "cool"luk olduğunu düşünenler bile Türkçe müziği kabullenip mekanlardaki djlere çalmaları için baskı yaptıklarına göre artık herkes birbiri ile barışık yaşamaya başlamış ve her mekana da Türkce müzik girmiş demektir. Yani Türkce Pop artık ölümsüzlüğünü ilan edebilir.

DİDEM ÖZGEN/ HAYAT MÜZİK/ TEMMUZ
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe