EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

1 Mart 2016 Salı

KİMLERİ DİNLİYOR, NELERİ PAYLAŞIYORUZ?


Mart ayında birinci yaşını kutlayan Allianz Platformu Motto Müzik, yaş gününü kutlamak için Türkiye’nin müzik haritasını yayımladı. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir ve Antalya’da üniversite öğrencisi olan 20 bin 815 Twitter kullanıcısı ile çalışma hayatındaki 14 bin 906 genç yetişkin olmak üzere 35 bini aşkın gencin, 2015 yılında Twitter platformunda yaptığı paylaşımları inceleyen araştırma, gençlerin müzik ve dijital dünya ile ilişkilerinin yanı sıra eğlence anlayışlarına da ışık tutuyor.


Twitter’da paylaşılan YouTube bağlantılarından yüzde 90’ının müzik içerikli olduğunu ortaya çıkaran araştırma, bu paylaşımların yarısının da Türkçe pop kategorisinde olduğunu açıklıyor.

Hangi Müzik Tarzlarını Dinliyoruz?

Gonzo Insight tarafından yapılan araştırma, gençlerin en çok ilgilendikleri müzik türünün yüzde 50 ile Türkçe pop olduğunu ortaya koyuyor. Türkçe popu sırasıyla, alternatif pop, türkçe rock, özgün müzik, arabesk ve fantezi izliyor.

Öğrencilerin en az ilgilendikleri müzik türleri heavy metal ve caz olurken, genç çalışanların en az ilgilendikleri müzik türleri ise rap, caz, soundtrack, heavy metal ve R&B.


En Çok Kimleri Paylaşıyoruz?

En çok paylaşılan sanatçı, geçtiğimiz günlerde sahnelere veda ettiğini duyuran Sezen Aksu. Araştırmada Sezen Aksu’nun ardından sırasıyla Ahmet Kaya, Teoman ve Gülşen geliyor. İlk ondaki diğer isimler, sırasıyla Sıla, Halil Sezai, Yıldız Tilbe, Koray Avcı, Cem Adrian ve Birsen Tezer.
Sezen Aksu’nun, Türkçe pop kategorisinin de en çok paylaşılan sanatçısı olduğu ortaya koyulan araştırmada, Gülşen ve Sıla ikinci ve üçüncü sırada yer alıyor. Türkçe rock’ın birincisi Teoman’ı, Duman ve Haluk Levent, özgün müziğin birincisi Ahmet Kaya’yı Koray Avcı ve Zülfü Livaneli, alternatif popun birincisi Cem Adrian’ı Birsen Tezer ve Yüzyüzeyken Konuşuruz izliyor.
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe