EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

17 Mart 2016 Perşembe

AYŞEGÜL ALDİNÇ YENİ ALBÜMÜ ''SEKİZ'' İLE AHMET ERTEN'İN KONUĞU OLDU!


Yeni bir Ayşegül Aldinç albümü ve yine bir Hayat Müzik röportajı! Son röportajımızdan bu yana yepyeni şarkılardan oluşan bir albümle çıkageldiniz. Kısa sürede çok iyi geri dönüşler aldı ''Sekiz''. İhtiyacımız varmış dedirten şarkılar...Sekiz'in hazırlık aşamasından bahsedebilir misiniz? Bu konsept nasıl belirlendi?

Her biri birbirinden özellikli, müziklerini takdirle dinleyip, izleyip beğendiğim sanatçı dostlarımla bir araya gelmek benim için büyük zevk ve keyifti her şeyden önce. Beğeniyle dinlenen bir albüme imza attığımız için hepimiz çok mutluyuz. Emeklerimizin karşılığını takdirle almak çok önemli. Yine her biri "su katılmamış," "iz " bırakan ve bırakacak müzisyenler olduğu için Sek'iz ismini uygun gördük. Sekiz olarak da okunabilirliği aynı zamanda benim sekiz rakamını uğurlu bulmamla da birleşince meramımın anlatılabilirliği desteklenmiş oldu. 

Konsept aşaması sonrasında repertuar aşaması nasıl ilerledi? Bu ''Sekiz'' şarkı nasıl belirlendi?

Daha önce çalışmadığım müzisyen dostlarımla çalışmayı tercih ettim her şeyden önce. Ayrıca albümdeki isimlerin tarz olarak daha alternatif kafalı müzisyenler olmasına özen gösterdim. Fazla pop bir çalışma değil dikkat ederseniz. Kenan Doğulu’nun ve Harun Tekin’ın şarkılarında elektronik bir sound’a yelken açtık mesela. Daha önce denememiştim. Nada’nın şarkısı çok önceden beri bendeydi. Bir ara, “Sek’iz”den daha alternatif sularda yüzen bir albüm yapma fikrim vardı. “Gör Beni” o günlerden kalma. Çok seviyorum o şarkıyı. Eski şarkılarımdan “Gözlerin Su Yeşili” gibi o da içinde bulunduğu albümde son derece farklı ve özel bir yerde duruyor. Kenan’la çok önceden beri birlikte çalışma düşüncem vardı. “Tutamıyorum Zamanı”yı neden ben söyleyemedim diye üzülmüşümdür hep. Şimdi “Kendisi”ni okumak kısmet oldu.

Ayşegül Aldinç herkes için farklı duygular ifade ediyor. Ama en çokta ''yeni'' demek sanki. Her zaman yeni kalmak, bu enerjiyi hissettirmeyi nasıl başarıyorsunuz?

Geçmişe sevgiyle selam çakarak gelecekle ilgileniyor olduğumdan olabilir. 
Ayşegül Aldinç, markasını nasıl yönetiyor? Nasıl bir ekiple çalışıyor? Stratejisini, adımlarını nasıl belirliyor. Biraz da işin business kısmına bakışınızı merak ediyorum.

İçimden nasıl geliyorsa sezgilerim beni nasıl yönlendiriyorsa o doğrultuda hareket etmeyi yeğliyorum. Stratejik adımlar hayatın içinde elbet yer almalı. Buna karşın sanatçı gönlünü koyduğu işi sadece taktikle yönetmeye kalkışır ya da akıl aldığı kişiler onu bu doğrultuda yönlendirmeye kalkışırlarsa samimiyet ortadan kalkar. İnandığım budur. 

Bu kadar yeniden bahsetmişken bu röportajda sormadan geçmek istemem. Planlarda bir best of albümü var mı? 

Var tabii ama olabildiğince geciktiriyorum. "Yeni" beni daha fazla ilgilendiriyor. Buna karşın bir best off'da dinleyicinin kulağı o şarkıların orijinal hallerini arıyor sanki. Yeni hallerini kabul ettirmek zor gibi. Nilüfer eski şarkılarını rock konseptinde ele aldı değişik gruplarla söyledi. İyi de oldu. Buna karşın yıllar önce Ajda’nın klasiklerinin yeni düzenlemeleriyle yaptığı “Best Of”unu dinlerken ben hep o orijinal tınıları aradım. Eğer yeniden düzenleme yaptıracaksan, kiminle çalıştığın ve o şarkıların ilk hallerinin üzerine çıkıp çıkamayacağın çok önemli. Müzik dünyasının dijitalleşmesi hakkında neler düşünüyorsunuz? Plaklar, kasetler, cd'ler derken belki kısa bir süre sonra ''cd'' de hayatımızdan çıkacak ve tamamen dijital üzerinden ilerliyor olacak bu sektör de. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz süreci? 

E doğal tabii bu. Renki tv çağında siyah-beyaz tv satmaya çalışmak gibi diye bir benzetmesi vardı müzik yazarı Mehmet Tez'in cd formatı için. Öte yandan koleksiyonerlerin ya da o kafada olan müzikseverlerin seçiminin cd edinme yönünde olmasını doğal karşılamak gerek ama cd'nin hayatımızdan tamamen çıkması çok yakın görünüyor. 


Müzikal anlamda, fikrine güvendiğiniz olmazsa olmaz isimler var mı? Şarkı seçimlerinde, yeni heyecanlarınızda mutlaka fikir aldığınız isimleri sorsak.. 

Sevdiğim fikrini önemsediğim dostlarıma danışır son kararı ben veririm. Aslında sormak,danışmak bir parça fikrine onay alma isteği değil midir:) Yine de bazen ters köşe önerileri de kararsız bir terazi olmama rağmen kısa bir süre kafamda gezdirir o fikir doğrultusunda hareket edebilirim.

İşin sahne kısmında yer alan isimlerin genelinde bir eleştiriye tahammülsüzlük durumu olabiliyor. Müzik yazarlarının değerlendirmelerine, köşe yazarlarının herhangi bir olumsuz geri bildirimine karşı bir gard alma durumu var. Bu noktada siz kendinizi nasıl görüyorsunuz? 

"Sahici" olan her fikre sonuna kadar saygım var ama içinde bir fesatlık kokusu aldığında doğal olarak gardını alıyorsun. Bu da gayet sahici bir durum:) 


''Sekiz'' albümü ile ilgili planlarınız neler?

Albümün hakkını vermeye devam... Konserlerimiz devam ediyor. 18 Mart Bursa Hayal Kahvesi ve 22 Nisan İzmir Container Hall’de konserlerimiz olacak. Arada birkaç AVM konseri de söz konusu.. Beklerim:)
 

Bu röportaj için çok teşekkür ederiz. Son olarak okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

Sevgi selam, takibe devam:)


Röportaj: Ahmet ERTEN/ Hayat Müzik/2016
Share this post

1 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe