EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

30 Aralık 2015 Çarşamba

TÜRKÇE MÜZİĞİN UNUTULMAZ 5 SAYGI & DERLEME ALBÜMÜNÜ LİSTELEDİK!

Müzik sektörünün (ki ülkemizde gerçekten bir sektör olup olamadığı tartışılabilir) uzun süredir albüm satışı anlamında kan kaybetmesi, yasal dijital platformlardan şarkı dinleme/indirme alışkanlığının oldukça yavaş kazanılması, yapımcıları, dinleyici çok etkileyecek ve arşivlerinde bulunmasını gerçek anlamda isteyecekleri albümlerin hazırlanması yönünde motive ediyor. Bu albümlerin başında compilation ya da diğer isimleri ile derleme- saygı albümleri gelmektedir. Kayahan için yapılan ‘’Kayahan’ın En İyileri No:1’’ bu örneklerin sonuncusu oldu. Satış anlamına da, pr anlamında da nispeten güçlü etki yaratan geçmiş dönemlerde yayımlanmış 5 derleme-saygı albümünü listeledik.


1-Ezginin Günlüğü – Çeyrek
2007 yılında Seyhan Müzik etiketi ile yayımlanan albüm efsane grubun en sevilen şarkılarını Sezen Aksu, Yaşar, Aşkın Nur Yengi, Bülent Ortaçgil, Göksel, Gündoğarken, Bulutsuzluk Özlemi, Mirkelam, Levent Yüksel gibi isim ve gruplar seslendirdi. Ebruli, Sigaramın Dumanı, Aşk Bitti albümün en çok konuşulan şarkıları arasına girmişti.


2-Bülent Ortaçgil- Bülent Ortaçgil Şarkıları
Bülent Ortaçgil, müziğin yaşayan efsanelerindendir. Kendine has tarzı ve çizgisi ile müziğin önemli isimlerinden birisi olmayı başaran Ortaçgil, söz konusu saygı albümlerinden en iyilerinden birisine de imza atmıştır. Çift cd’den oluşan albümde Sezen Aksu, Teoman, Zuhal Olcay, Birsen Tezer, Gündoğarken, Ayşegül Aldinç, Şebnem Ferah, Mirkelam, Erkan Oğur gibi isimler Ortaçgil şarkılarını yeniden yorumlamışlardı. Albüm 2000 yılında Ada Müzik etiketi ile dinleyiciyle buluştu.


 
 3-Aysel Gürel- Çınar Vol.1 & Aysel’in
Aysel Gürel’in vefa albümü denilince 2013 yılı ve DMC etiketli Aysel’in albümü akla gelse de ilk vefa albümü 2008 yılında yayımlanmıştı. Söz konusu albümün adı ‘’Çınar Vol.1’’ Albümde Sezen Aksu, İlhan Şeşen, Şehrazat, Nükhet Duru, Harun Kolçak, Nilüfer, Zerrin Özer, Reyhan Karaca, Atilla Atasoy gibi isimlerin yorumları bulunuyor.
Gerçek anlamda popülerlik kazanan ve akla ilk gelen vefa albümü Aysel’in ise 2013 yılında müzik marketlerde yer aldı. Tarkan, Ajda Pekkan, Emre Altuğ, Ata Demirer, Mabel Matiz, Sezen Aksu, Levent Yüksel ve Ayşegül Aldinç gibi isimler bu prodüksiyonda yer aldı.

4- Ahmet Kaya- Bir Eksiğiz
Her şarkısı ayrı bir klasik olan isim Ahmet Kaya’nın saygı albümü ‘’Bir Eksiğiz’’ geçtiğimiz yıl 27 önemli ismin sesi ile müzik marketlerde yerini aldı. Aylin Aslım, Bülent Ortaçgil, Sezen Aksu, Harun Tekin, Hayko Cepkin, Halil Sezai, Leman Sam, Cem Adrian, Teoman, Zuhal Olcay, Mehmet Erdem, Moğollar albümde yer alan isimlerden bazıları idi.


5- Murathan Mungan- Söz Vermiş Şarkılar
Önemli şiir adamlarından Murathan Mungan da 2004 yılında Ada Müzik etiketi ile sözlerini önemli yorumculara emanet etti. Mungan’ın sözleri Athena, Sezen Aksu, Aylin Aslım, Hümeyra, Müslüm Gürses, Göksel, Ayten Alpman, Zerrin Özer, Teoman, Mor ve Ötesi, Nükhet Duru, Candan Erçetin gibi önemli isimler tarafından yorumlandı.
Share this post

1 yorum Yeni Yorum Yap

 1. bence Onno Tunç şarkıları albümü de çok iyidir. 5 albüm yerine 10 albüm listesi yapılsa Orhan Gencebay ile Bir Ömür albümü de girer. Feridun Düzağaç için yapılan da güzeldi.

  YanıtlayınSil

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe