EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

20 Kasım 2015 Cuma

CANDAN ERÇETİN ''AH BU ŞARKILARIN GÖZÜ KÖR OLSUN''


Türk popunun önemli isimlerinden Candan Erçetin 20. sanat yılını Pasaj Müzik'ten çıkartacağı ''Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun'' albümü ile kutluyor.  Arşiv niteliğindeki albümle geçmiş müzik tarihimizi yeni jenerasyona sunarken“ Bu Albüm, 20 Yıldır Şarkılarımı Dinlemekten Hiç Vazgeçmeyen Ve Bu Duyguyla Beni Yüreklendiren, Kıymet Verdiğim Herkes İçin…” diyen Candan Erçetin, dinlemekten vazgeçemediğimiz "Silemezler Gönlümden", Avuçlarımda Hala Sıcaklığın Var", "Ben Gamlı Hazan", "Ölürsem Yazıktır", "Ne Senin Aşkına Muhtaç", "Rüzgar Kırdı Dalımı", Unuttun Beni Zalim", "İçin İçin Yanıyor", "Karam", "Erkilet Güzeli", "Bilal Oğlan", "Vardar Ovası" gibi klasikleşmiş 13 şarkıyı yeniden yorumladı.
Share this post

4 yorum Yeni Yorum Yap

 1. keşke daha az bilinen eserler tercih etseymiş. "Ben Gamlı Hazan", "Ölürsem Yazıktır", "Ne Senin Aşkına Muhtaç", "Rüzgar Kırdı Dalımı" da olmasa çok yavan kalırmış. tamam Candan bizim canımız ama bu, genele hitap etme durumu biraz can sıkıyor. bir de şu durum var Candan Erçetin albümlerinde akustik düzenlemelere pek yer vermiyor. akustik olsa çok daha güzel olur. mesela bu albümü alıp almama konusunda kararsız kalırım. ama ceylan ertem'in yeni albümünü gördüğüm ilk yerde alacağım.

  YanıtlayınSil
 2. Bu albümü kesin almalıyım, teşekkürler haber verdiğiniz için...

  YanıtlayınSil
 3. candan erçetin'in sesi sanat müziğine uygun değil maalesef. çıkışlarda sorunu var. mesela ilk şarkıda 'çok tan unuturdum ben seni çoktan' derken 'seni çoktan' ı o kadar zor okuyor ki inanamıyorum. okurken gerçekten zorlanıyor. ama Tan Taşçı öyle mi. ne güzel gırtlak var adamda hayret ediyorum. imkansız'ı da ne güzel söyledi. asıl onun sanat müziği albümü yapması lazım ve Gökhan Tepe'nin. Serkan Çağrı'nın albümünde ne güzel okumuştu öyle 'güller arasında' eserini. sertab'ın sanat müziği albümünde ve diğer pop müzik sanatçılarının (ışın karaca başta olmak üzere) sanat müziği albümlerinde düştükleri hataya düşülmüş. o da türk müziği şarkılarının "pop müzik gırtlağıyla" okunması ve düzenlemelerin 'pop' olması. gerçi sertab'ın sorunu 'soprano gırtlağıyla' okumasındandı. candan'ın albümünde bazı tonlamalar, şarkıdaki bazı kelimelerin okunuşu biterken birden kesişler vs. bu şarkıları gerçek icracılarından veya TRT sanatçılarından dinleyenler ne dediğimi anlayacaklardır. kimse "bu benim kendi yorumum" sığlığına düşmesin. gerçi hakan peker bile sanat müziği albümü yapmıştı adı 'canım istedi' idi. hey yarabbim ya. çünkü okudukları eserler gerçekten "korunması gereken kültür varlıkları" sıfatına sahip eserler. bu bakımdan TRT'nin veya Timur Selçuk'un katı tavırlarını daha iyi anlıyorum. sertab'ı da candan'ı da çok severim. ikisinin de tüm cd'lerini almışımdır ama bu albümleri hariç. o kadar eleştirdiğimiz şevval sam'ın bile sek ve sek II albümleri bile daha iyidir. ki onun da 'a' ve 'e' lerinde sorun var. bu alanda en iyi yapılmış iş kıyıda köşede kalmış gibi olsa nâlân'ın türk filmleri şarkıları albümüdür. nalan'ın alaturka gırtlağı çok yakışmıştır mesela o şarkılara. veya yeşim salkım'ın albümü vardı. yeşim salkım'ın albümü de sound pop olsa bile sesi o şarkılara çok yakışmıştı. veya kendi tonunda şarkılar okumuştu. herkes bildiği işi ve kendi kulvarında iş yapsın ne olur ya. ben onu da yaparım bunu da söylerim. heyt be ben neymişim havalarına girmemeleri lazım. kim gaz veriyor anlamıyorum. 'ah bu şarkıların gözü kör olsun' u zakkum da ceylan ertem de okudu. ceylan ertem daha naif bir okumayı tercih etmişti. o da güzel olmuştu. ama ben tan taşçı'dan ve gökhan tepe'den ve illa ki tarkan 'dan bi sanat müziği albümü bekliyorum. duyurulur efendim. ama pop soundlu olmasın. tamam akustik davula de razıyım. bir işi de usulüne uygun yapsınlar. diyeceksiniz ki sen nereden biliyorsun da atıp tutuyorsun. ben de halk müziği korosunda bendir çalıyorum ve ankaradaki en iyi hocalarla çalışma fırsatı buldum. TRT veya Kültür Bakanlığı kökenli hocalardır. iyi ses kötü ses yanlış ses hepsini öğrendik sağolsunlar. artık her şeyi dinleyemiyorum sayelerinde :-)

  YanıtlayınSil
 4. Anonim13:54

  ben çok katı yorumlar yapmayı sevmiyorum. kıymetini bilmek lazım böyle isimlerin. daha detaylu dinleyeceğim.

  YanıtlayınSil

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe