EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

19 Ekim 2015 Pazartesi

HAFTANIN KONUK YAZARI: CEM BELEVİMÜZİK DUYGUYLA YAPILIR. EKONOMİDEN, KRİZDEN ANLAMAZ!

Müzik sektörü çok ışıltılı ve renkli görünüyor ancak ne kadar zorlu ve yıpratıcı bir parkur olduğunu bu sektörün içinde savaşanlar anlar. Evet savaş diyorum, çünkü müzik sektöründe var olmak durmadan savaşmayı ve yılmadan üretmeyi gerektiriyor,  Etrafınızda var olmak için savaşan o kadar fazla kişi var ki maalesef durduğunuz zaman yerinizde bile  sayamıyor,geri gidiyorsunuz.

Bugünlerde onlarca genç müzisyen arkadaşlarım bana bestelerini yolluyor, tek tek dinliyorum hepsi çok güzel emek kokan besteler yüreklerinden öpüyorum. Ne var ki,  profesyonel anlamda bu işi yapmak istiyorlarsa onlara naçizane edindiğim tecrübeler ve aldığım eğitimlerden harmanladığım bir kaç cümle aktarmak isterim. İngiltere'de Uluslararası işletme, ekonomi ve müzik eğitimi alıp Türkiye'de pop müzik yapmaya çalışan birisi olarak müzik sektöründe başarılı olabilmek için  duyguların sektörün şartları doğrultusunda yönlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Beste yapan arkadaşlarıma biraz bu durumdan bahsetmek isterim. Müzik duyguyla yapılır... Kapitalizmden, krizden, ekonomiden anlamaz notalar...

Lakin duygularla üretilen müziğin var olduğu sektörün kendine has işleyen bir ekonomisi var. Bu ekonomik döngü içinde radyolar, tv kanalları, sosyal medya platformları hepsi birbirine bağlı ilerliyor. Bu anlamda müzik sektöründe varlığını sürdürmeye çalışan hiçbir kurum duygusal hareket edemez, fakat müzik duyguyla yapılıyor nasıl olacak bu iş?  Biraz ondan biraz bundan orta yolda buluşarak. Ben acizane o yollardan geçtiğim için söylüyorum besteci arkadaşlarım gönlünüzden geçenleri melodilerinize aktarırken mantığınızı tamamen devre dışı bırakmayın
Mesela  şu anda bir şarkı yazıyorsanız ''bu şarkıyı hangi kanal,hangi radyo neden çalar, kim dinler, kimlere dinletir?'' diye daima kendi kendinize sorun...Hayatta en güzel duygular gözler kapalı yaşanır ve yaşatılır. Tad alırken, koklarken, öpüşürken ve beste yaparken de öyledir. Bestelerini hobi olarak yapanlara sözüm yok onlar kapatıp gözlerini bestelerini yapmaya ve ruhlarını beslemeye devam etsinler ancak profesyonel anlamda bu savaşta bende varım diyen arkadaşlarım siz bestelerinizi yaparken bir gözünüz her zaman açık müzik kanallarında bir kulağınızda radyolarda olsun, Duygularınızı bestelerinize aktarırken gündemi ve trend'i kaçırmayın. Sizleri seviyorum. Bestelere devam!

Cem Belevi/ Hayat Müzik/2015
Share this post

1 yorum Yeni Yorum Yap

 1. @cembelevi röportaj yazmış sizce nasıl Olmuş ben okudumm sıra sizde
  NOT: HAYAT MÜZİK FACEBOOK SAYFASINI BegenMEYI unutmuyoruz hepinizi seviyoruz desteklerinizi okuyoruz ve teşekkür ediyoruzzzzzz

  YanıtlayınSil

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe