EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

17 Mart 2015 Salı

YAVUZ HAKAN TOK MART TEKLİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ!


SERTAB ERENER – “TESADÜF AŞK”

Bu Sertab o Sertab. Ben diyeyim 1994, “Lâl” zamanları, siz deyin 1999 “Vur Yüreğim”, “Yanarım” günleri… Oralardan bir yerlerden ses veriyor şarkının gerek sözleri, gerek müziği, gerekse düzenlemesi. Evet evet, Tesadüf Aşktan bahsediyorum. Geçtiğimiz günlerde DMC etiketiyle raflara çıkan son Sertab teklisinden. Söz ve müziği Sezen Aksu’ya ait şarkının iki farklı düzenlemesi var teklide. Düzenlemeleri Ozan Bayraşa yapmış.
Tabii bütün bütüne de bu şarkının Sertab için bir eskiye dönüş anlamına geldiğini söylemek doğru olmaz. Her şeyden önce şarkıcı olarak eskisi gibi değil. O yüksek yüksek perdelerden şarkı söylemeyi seven kolaratur soprano, nicedir daha sakin; bunu biliyoruz. Nitekim bu şarkıyı da şarkının ruhuna çok uygun bir biçimde, biraz yorgun, kırık, pürüzlü bir sesle söylemiş. İyi de yapmış. Uzun zamandır dinlediğim en iyi yeni Sezen Aksu şarkılarından biri. Ve dahi uzun zamandır dinlediğim en iyi yeni Sertab şarkılarından da biri.
Şarkının “intro”sunu duyunca “Vur Yüreğim” başlayacak sanıyorsunuz bir an. Bu bir gönderme olabilir… Olmayabilir de… Ama kasten ya da değil, şarkının Sertab’ın ‘90’lı yıllarını anımsattığı bir gerçek. Yani hiç tartışmasız, en iyi zamanlarını… Umarım buradan devam eder bundan sonra. Bu arada klip karelerinden albüm fotoğrafı çıkarmak da bir başka ‘90’lar göndermesi olmuş; onu da söylemeden geçemeyeceğim.


AYLİN ZOİ – “AŞK BİTER”

Kurgu dalında bir Altın Portakal ödülü de kazanmış bir sinema emekçisi Aylin Zoi. Yıllardır sinema sektöründe çalışırken, müzisyen yönünü ilk kez 2014 yılında yayımlanan ve üç şarkıdan oluşan “Mecaz” adlı mini albümüyle gösteren Aylin Zoi’nin albümle aynı adı taşıyan şarkısının Umur Turagay tarafından çekilmiş, bir kısa film tadındaki klibini hatırlayanlar vardır mutlaka. Hatırlamaya da bilirsiniz gerçi zira bu tarz şarkıların ve kliplerin müzik kanallarında pek rağbet görmediği herkesin malumu.
“Bu tarz şarkı” derken kastın şudur ki, ana akımın tamamen dışından ses veren, haliyle pop öğeler içermeyen, kolay ezber edilmeyen, kulağa kolay yerleşmeyen, yani beylik tabiriyle alternatif şarkılar yazıyor Aylin Zoi. Şarkılarını kendi yazıyor evet. Ve küçük bir müzisyen ekibi tarafından çalınan bu şarkılar, müziği başka bir yerinden sevenlerin kulaklarına hitap ediyor.
Aylin Zoi’nin yeni teklisi “Aşk Biter”, geçtiğimiz günlerde Vav Müzik etiketiyle satışa sunuldu. Zoi şarkıyı yazmak ve söylemekle kalmamış, kayıtta gitar da çalmış ve ona Can Şengün ile Tunç Çakır eşlik etmiş. Ve tekli, Turhan Algan’ın nefis kapak görseliyle satışa sunulmuş.
Şarkının daha ilk kelimelerinde bir an Hümeyra’nın sesini duyduğumu sandım. Hani Issız Adam filmiyle yıllar sonra meşhur olan “Benim Şarkılarım” 33’lüğü vardır ya Hümeyra’nın. Aynen bu izlekte şarkılar barındırır. Böyle sakin, böyle derindir o şarkılar da. Bu şarkıda Aylin Zoi’nin ses tınısı ve vurguları da Hümeyra’yı andırıyor enteresan bir biçimde. O yüzden eski bir dosta rastlamış gibi oldum dinlerken. O albüm o zamanlar için benzersizdi. Bu şarkı da bu zamanlar için benzersizler arasında yerini alabilir pekala.

ONUR BAŞTÜRK – “HEP AYNI ANDA”

Onur Baştürk, ilk teklisi “Sen Yine de Gitme”nin üzerinden bir yıl geçmişken, geçtiğimiz günlerde piyasaya çıktı ikinci teklisi “Hep Aynı Anda”yla bir kez daha besteci ve şarkıcı olara karşımıza. Bomonti Müzik etiketiyle yayımlanan teklideki şarkının söz ve müziği Onur Baştürk’e ait, düzenleme ise Daniel Taşel tarafından yapılmış.
Her şey iyi, hoş… Şarkı güzel, etkili, yine bir önceki şarkı gibi “pop-rock” bir çizgide. Ne ki bu defa Baştürk bir şarkıcı gibi değil de, şarkının “demo”sunu kaydetmiş bir besteci gibi söylemiş. Ya da şöyle söyleyeyim, bu şarkının gezindiği tonlar, Baştürk’ün sesinde en iyi tınlayan tonlar olmamış. Özellikle pes seslerde bu handikap hissediliyor. Ben Baştürk’ün yerinde olsam, bu şarkıyı çok daha yükseltebilecek bir şarkıcıya ya da gruba vermeyi tercih ederdim.
Bununla beraber bir önceki tekliyle paralellik ve devamlılık sağlayan ve hem klip de hem de teklinin kapağında karşımıza çıkan siyah beyaz görselliğin son derece doğru bir tercih olduğunu da söylemem lazım.


SİBEL TÜZÜN FEAT.İSKENDER PAYDAŞ –

“AŞK BİZE YETER”

“Umut dolu, naif ve güzel duyguları uyandıran bir şarkı yaptık. Umarım tüm sevgililerin hoşuna gider,” demiş Sibel Tüzün. Ben basın bültenini yalancısıyım. Neden sadece sevgililerin? Çünkü bahis konusu şarkı, Sevgililer Günü münasebetiyle yayımlandı. Daha doğrusu Sevgililer Günü münasebetiyle yayımlanan birçok şarkıdan biri oldu. Bir kere oradaki o pazarlamacılık durumu bana sevimsiz geliyor. Sevgililer Günü için kalp şeklinde kaşar üreten peynir firması da var ona bakarsanız. Gerek var mı? Bence yok.
Sibel Tüzün’ü ilk albümünden uzun yıllar sonra İskender Paydaş’la tekrar buluşturan “Aşk Bize Yeter” adlı bu şarkının söz ve müziği Can Temiz’e aitmiş. Temiz iyi şarkılar yazmış bir besteci ve grubu Model için yazdıklarından farklı olarak bu defa depresif olmayan, aksine Sibel Tüzün’ün de dediği gibi umutlu bir şarkı yazmış. Orası tamam. Ama şarkının melodik yapısı, yürüyüşü filan basbayağı bir ‘80’li yıllar Kuşadası Altın Güvercin ya da olsun olsun Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye finalleri havası taşıyor. Yani naifliğin dozu biraz fazla kaçmış gibi. Hal böyle olunca da şarkıyı ne Sibel Tüzün’ün şarkıcılığı, ne de İskender Paydaş’ın aranjörlüğü yükseltebilmiş.
Bir de sormak lazım tabii: Duvarları neden yakıyoruz? Yıksak olmaz mı?
Bu arada Tüzün ve Paydaş’ın kamera karşısına geçip birlikte poz vermiş olması, teklinin örnek gösterilebilecek tarafı olabilir zira “featuring” teklilerinde kötü Photoshop denemeleriyle bir araya getirilmiş çiftler görmekten gözlerimiz kanıyordu artık.

YAVUZ HAKAN TOK, HAYAT MÜZİK, MART 2015, İSTANBUL    
Share this post

3 yorum Yeni Yorum Yap

 1. Anonim10:16

  Sertabb muhtelemsin!

  YanıtlayınSil
 2. Anonim22:40

  sibel tüzün şarkısını beğenmedim açıkçası

  YanıtlayınSil
 3. Anonim10:50

  sertab'ın şarkı çok doğru bir tespit. son zamanlardaki en iyi sezen aksu şarkısı.

  YanıtlayınSil

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe