EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

17 Mart 2015 Salı

RÖPORTAJ: MAMUT ART PROJECT


- Seren Hanım, öncelikle bize Mamut Art Project'in çıkış noktasından ve bu zamana kadarki gelişiminden bahseder misiniz?


Mamut Art Project 2013 senesinde, genç sanatçıları koleksiyonerler, sanatseverler ve sanat dünyası ile buluşturabilmek, ulaşılabilir sanatı daha geniş bir kitleye ulaştırmak için bir sanat inisiyatifi olarak yola çıktı. Sanat dünyasının farklı alanlarında uzmanlaşan 5 kişiden oluşan bir jürinin seçtiği sanatçıların eserlerini 4 gün boyunca sergileyen genç bir projeyiz. Her sene biraz daha gelişip büyüyen projemiz, bu sene rüştünü ispat ederek yoluna Türkiye’nin önde gelen holdinglerinden Akkök sponsorluğunda devam ediyor. M.A.P 2015 by Akkök, bu sene 26-29 Mart tarihleri arasında KüçükÇiftlik Park’ta genç sanatçıları, sanatseverler, yurt içi ve dışından gelecek koleksiyoner ile buluşturacak.

Günümüzde sanat çoğunluğa ulaşamadan, galeriler ve büyük koleksiyonerler arasında sıkışıp kalıyor. Galeriler dışında görünürlük kazanamayan çok yetenekli sanatçılarımız var. Yolun başındaki bu sanatçılar, yeteneklerini tanıtabilecekleri ortamlara zor ulaşıyor. 

Sanatseverler cephesinde ise, sanata sadece üst gelir grubunun ulaşabildiği görüşü yaygın. Mamut Art Project aslında, tüm bu sınırları ortadan kaldırmayı, sanatçı ile koleksiyonerleri, sanatseverleri, galeri, müze, atölye gibi alışılagelmiş mekanların dışında, ulaşılabilir fiyatlarla bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Uzman bir jüri tarafından seçilen yetenekli sanatçılarla, sanat hayatlarının erken evrelerinde tanışmak, sanat eseri edinmeyi düşünenler için de önemli bir avantaj. Herkesin beğeneceği, sahip olmak isteyeceği en azından bir sanatçı olduğunu düşünüyoruz. Önemli olan bu sanatçı ile tanışabilmek. Biz, Mamut Art Project ile bir buluşma, birbirini keşfetme zemini oluşturuyoruz.

- İsimi de ilgi çekici ''Mamut'' un, sizden dinleyebilir miyiz isim öyküsünü?

İnsanoğlunun mağaralarda keşfedilmiş ilk çizimlerinde en çok görülen şekillerden biri “mamut”. Projenin, ilkellik ile bağlantılı bir ismi olmasını istiyordum. Projeye adını veren “mamut” kelimesi, sanatçıların büyük kitlelere göstereceği ilk eserlerini simgeliyor. 


- M.A.P 2015 kapsamında ilginç görüntüler de görüyoruz. ''Mamut Sağolsun'' yazısı ile giydirilmiş taksiler sokaklarda karşımıza çıkıyor. İlgi çekici bir ismi olduğu için ilginç yorumlar da alıyor olmalısınız?

Evet, bu sene bu farklı çalışmayla Mamut’u sokaklara taşıdık. İstanbul’da rastlamaya alışık olduğumuz taksi yazılarına bir gönderme aslında bu yazı. Anadolu ve Avrupa yakalarında farklı duraklara bağlı 60 taksi, ay boyunca müşterilerine “Mamut Sağolsun!” diyerek hizmet verecek. Bu bizim için de oldukça keyifli ve heyecan verici bir çalışma oldu. Aldığımız tepkiler de bu yönde.

''Amacımız sanat ile niş arasındaki akıllara gelen yakınlığı biraz olsun kırabilmek''

- Türkiye kültür-sanat projeleri, etkinlikleri yeteri kadar dikkat çekebiliyor mu sizce? Mamut Art'ın bu kadar niş bir kitleyi hedeflemesinin yanında özellikle dijital dünyada ciddi bir yankı bulduğunu görüyoruz. Bu durumu bağlıyorsunuz?

Bu etkinliklere olan ilginin gittikçe arttığını görüyoruz. Özellikle sosyal medya sayesinde, yapılan paylaşımlar birçok farklı kişilere ulaşarak bir merak yaratabiliyor. Aslında Mamut niş bir kitleyi hedefliyor demek çok doğru olmaz. Biz, hem bu kitleyi hem de çok daha geniş bir kitleyi hedefliyoruz. Amacımız sanat ile niş arasındaki akıllara gelen yakınlığı biraz olsun kırabilmek. Sosyal medya paylaşımlarımızı da hep bu yönde yapmaya çalışıyoruz. Uzak durmak yerine tam tersi daha ulaşılabilir, daha sıradan bir duruşumuz var. Bu da insanların bizimle rahat etmesini sağlıyor. Samimiyet, bizim için en önemli unsur. Bunu da görsel ve yazılı paylaşımlarımızda yansıttığımızda iyi bir geri bildirim alıyoruz. 


- M.A.P 2015 by Akkök'ten bahsedelim biraz. Bu yıl Akkök Holding sponsorluğunda gerçekleşen projenizde başvuru sürecini tamamladınız. Ne kadar başvuru aldınız? En çok ilginin olduğu kategori nelerdir?

Jürimizde bu sene de, her sene olduğu gibi yine çok değerli ve alanlarında tanınmış isimler var: Agah Uğur, Başak Şenova, Eda Kehale Argun, İnci Eviner ve Osman Erden. Bu sene yine oldukça yoğun bir değerlendirme süreci yaşadık. Mamut Art Project’te yer almak için yapılan başvuru sayısı bu sene 1000’e yaklaştı. Jürimiz tüm bu başvuruları en objektif şekilde değerlendirebilmek için bir hafta boyunca aralıksız çalışarak 56 sanatçının 400 eserini seçti.

Projeye bu yıl İstanbul, Ankara ve İzmir’in yanı sıra Diyarbakır, Konya, Nevşehir, Van, Karabük, Malatya, Kırklareli, Edirne’den genç sanatçılar da ilgi gösterdi. Mamut Art Project 2015’de sınırlarını Türkiye dışına taşıyarak Fransa, Ukrayna, Almanya, ABD, Avustralya, Hollanda, Bulgaristan, İsviçre, İran’dan sanatçıların da ilgisini çekti. 

Geçen senelere kıyasla bu sene elimize daha fazla resim, çizim ve kolaj içeren portfolyalar ulaştı. Resimlerde hiper-gerçekçi akım geçen senelerde daha çok ortaya çıkıyordu; bu sene tarz ve tekniklerdeki farklılıklar göze çarpıyor. Jürimiz beğendikleri heykel ve resim sanatçılarını görünce çok heyecanlanıyor ancak bu alanlarda jürinin beğenisi kazanmak gerçekten çok zor. Video sayısı, ilk iki seneye kıyasla çok daha azken, fotoğraf sayısı yine oldukça fazla. Gençlerin eğilimlerinde, dijital üretimlerin önlenemez yükselişini belirgin bir şekilde görüyoruz. ‘Sound art’ise güncel sanatın giderek gelişen ve cazibesi artan bir alanı. Bu sene, bu alandaki işlerin gelmesini umutla bekliyorduk; beklediğimiz kadar olmasa bile, bu tarzda da başvurular aldık. Kentsel dönüşüm de yine en çok işlenen konulardan biri olarak ön plana çıktı.

- Geçtiğimiz yıllarda Mamut’a katılan sanatçıların kariyerinde M.A.P önemli bir yere sahip olmuştur diye düşünüyoruz.

Mamut Art Project’e geçtiğimiz yıllarda katıldıktan sonra yurtiçi ve yurtdışında pek çok fuara, karma sergiye katılma fırsatı bulan, kişisel sergi açan ve ödüller alan genç sanatçılarımız oldu. Ali Şentürk, Alpin Arda Bağcık, Buğra Erol, Deniz Aktaş, Didem Erk, Kubilay Mert Ural, Murat Han Er, Volkan Kızıltunç, Ahmet Selçuk Bitikçioğlu, Ahu Akkan, Ali Bilge Akkaya, Alper Aydın, Arzu Eş, Erdal İnci, Evren Erol, Gökşen Dilek Acay ve Özgür Demirci bu genç ve yetenekli isimlerden bazıları. 

- Son olarak okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

Hepinizi Mamut’a bekliyoruz :)

Röportaj: Ahmet Erten/Hayat Müzik/2015
Share this post

2 yorum Yeni Yorum Yap

 1. Anonim10:41

  Şahane bir iş!

  YanıtlayınSil
 2. Bu zamana dek keşfedememiş olmaktan dolayı çok üzgünüm. Ne kadar naif ve estetik bir proje... Bu yıl kaçırmayacağım. Destekleyenlere şükranlar, sizin de ellerinize sağlık...

  YanıtlayınSil

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe