EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

2 Mart 2015 Pazartesi

HAFTANIN KONUK YAZARI: GÜLDEN MUTLU


''Anlatmak için yaşaman değil, anlaman lazım..''

Bu sözler ve müzikler böyle ortaya çıkıyor. Böyle oluyor tek bir şarkı ile hiç tanımadığın bir insanın hayatının tam ortasında, sanki tüm olanlar yaşanırken onunla birlikteymişsin gibi evine, kahkahasına ve gözyaşına bu kadar yakınlaşmak..

Etki ve tepki meselesi bu.. Bazen halini anlatan bir cümle çıkar ağzından ve sen o cümleyi ona en yakışan müzikle birleştirirsin. İşte bu birleşme, istediğin ya da istemediğin şeyleri duyduğunda, sen farkında olmadan yüzünün büründüğü halle aynı şeydir. Eğer gerçekse karşı taraf seni anlar.

Dinlemenin bir sonra ki boyutu..

İnsanların, yaşadığı olaylara bağlı hislerini bir şarkıda toplamak, karşı tarafa söyleyecekleri sözlerden daha kalıcı bir çözüm benim için. Birinin sana söylediği birşeyi unutabilirsin fakat sana kendini nasıl hissettirdiğini asla..

Şarkıların böyle bir gücü var benim gözümde. Hem söyleyen hem de hissettiren sihirli bir güç.

Düşün; aynı sözü aynı kişiden defalarca duyma şansın çok düşük ama aynı şarkıyı hiç olmadık bir yerde duyduğunda ilk olduğun, ilk duyduğun yere gitmen çok yüksek bir ihtimal.. Hayal dünyanın kilometreleri yok sayacak kadar güçlü olduğunu biliyorum. Bu yüzden ''oraya tekrar gidemem'' deme :)

Bu, sevdiğin kişiyle aynı parfümü kullanan birinin yolda yanından geçerken kafanı çevirtip bakmanı sağlayacak kadar güçlü bir duygu.

Ben bazen ‘’kendimi …... şarkının tam şurasındaki melodi gibi hissediyorum’’ derim. Bugüne kadar bunu anlayan biri çıktı mı bilmiyorum :) ama ben o anda anlatmak istediğimi anlatırım ve bu beni rahatlatır. Çünkü o an ki hislerimi çoktan bir melodiye emanet etmiş ve karşı tarafa teslimat için yola çıkarmışımdır. Yük artık benim yüküm değil, o şarkının yüküdür ve unutmayın şarkılar sizin emanetlerinize asla hıyanet etmez.. Yükünüzü şarkılara vermekten korkmayın, onlar sizi anlamak ve sizi anlatmak için yazılıyor…

Kim ne yazarsa ve kim neyi nasıl bestelerse.. Her şarkının bir sahibi vardır bu dünyada. Ruhunu bir şarkıyla yıkayan, canını bir şarkıyla acıtan, unutan ve unutmamak için çabalayan.. Herkese yazılmış bir şarkı… Her sözün, her melodinin bir sahibi vardır bu dünyada..

Benim için emeğimin en büyük karşılığı ‘’bu şarkısında beni anlatmış’’ cümlesini duymaktır.

Hayat en gizli sürprizleriyle günlerimizde var olurken, ben yaşadığınız herşeye uzaktan sesimle, sözümle ve müziğimle ortak olmaya devam edeceğim.

Umarım bu yazıda birbirimizi anlamış ve anlatabilecek kadar yakınlaşmışızdır…

Hayat Müzik okuyucularına sevgilerimle,

Gülden Mutlu/Hayat Müzik/2015
Share this post

2 yorum Yeni Yorum Yap

 1. tebrikler başarılar diliyorum...

  YanıtlayınSil
 2. Anonim10:59

  soğuk odalar'dan bu yana dinlerim gülden mutluyu. son albümü de çok güzel.

  YanıtlayınSil

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe