EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

17 Kasım 2014 Pazartesi

DAMLA SU VE MERCAN DEDE’DEN “SUYUN SEYAHATNAMESİ”


Sufi müziğinin hem Türkiye’deki hem de dünyadaki önemli temsilcilerinden biri hiç kuşkusuz Mercan Dede. Ben kendisini 2004 yılında çıkardığı “Su” albümü ile tanımıştım. Hatta o zamanlar, kendisini tanımakta geç bile kaldığımı düşünüp hayıflanmıştım. 
“Su” albümü Mercan Dede’nin acemilikten çıraklığa geçiş olarak tanımladığı bir albümdü. Aramızda hatırlayanlar olacaktır, sanatçı, bu albümü, Balkan ve Akdeniz ezgilerinden İran ve Hintli seslere uzanan geniş bir Doğu yelpazesi içinde ürettiğini anlatmıştı. Şimdi siz neden Mercan Dede ve Su albümünü anlattığımı merak ediyorsunuz değil mi? Çünkü Mercan Dede suyun ve doğanın sesleri ile yepyeni bir eser daha yayınladı da ondan! Eserin adı da “Yağmur Yağar Taş Üstüne”.
Aslında yeniden düzenlenen bu türkü, Damla Su ve Mercan Dede’nin ortak bir projesinin ürünü. Damla Su, Mercan Dede’yi Uludağ’daki kaynağına götürmüş ve ünlü neyzen burada su ile doğanın seslerini kaydetmiş. Daha sonra yolculuk sırasında ve kaynakta topladığı bu seslerle türküyü yeniden düzenlemiş. Söz konusu Mercan Dede olunca neyin o büyülü sesi elbette ön planda oluyor. Ama kayıtlar esnasında suyun farklı seslerine, kabak kemane ve aqua drum gibi enstrümanların da eşlik ettiği anlaşılıyor.
Ben türkü hakkında daha fazlasını anlatarak büyüyü bozmak istemiyorum. Mutlaka dinlemelisiniz diyor ve Mercan Dede ile Su albümünü özleyenleri, kulaklarının pasını silecek bu mükemmel çalışmayla baş başa bırakıyorum.

       
Bir boomads advertorial içeriğidir.
Share this post

1 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe