EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

17 Eylül 2014 Çarşamba

HAFTANIN KONUK YAZARI ''ESİN İRİS''


Bakın, gökyüzü Yine Mavi!

Çocukluğum ağaçlar içinde, dilimde şarkılarla, etrafımda kedilerim, köpeklerim, canım ailem ve müzikle yatıp kalkan dostlarla doluydu. Büyüdüm ve işte yine oradayım.  Hayatta olduğumu hissetmek için bana birkaç ağaç, bir mavi gökyüzü, bir de bir şarkı tutturmak yeter. Bazen bu anlara dostlar eklenir, bazen ailem, bazen kedilerim... Sizi bilmem ama ben o mavi gökyüzünü görünce hemen “Oh, yine mavi!” derim, bir de şarkı söylerim. 

Yine o güzel günlerden birinde, albümün prodüktör koltuğunda oturan Samuray Gökce ile tanıştık. Bir stüdyodaydık, oturduk şarkı yazdık. Ben o güne dek hep çeşit çeşit müzik projesinde yer almış biri olarak, ilk defa Samuray sayesinde tamamen bana ait şarkıların ete kemiğe bürünebileceğine şahit oldum. Samuray’la kafa kafaya verip 5 yıl boyunca belki yüzlerce şarkı yazıp çöpe attık. Sonunda kendimizi en doğru şekilde ifade edebildiğimiz şarkıları seçip bir araya getirdik ve “Yine Mavi” ortaya çıktı. 

Yine Mavi’nin içinde gerek Türk Sanat Müziği’nden, gerek etnik müziklerden, soul’dan, rock’tan, tangodan, jazz’dan etkilenen pop şarkıları var. Kâh gülen, kâh ağlayan şarkılar... Ama hepsi içten, hepsi en korunaksız noktalarımızı gün ışığına çıkarıp cesurca herkesin önünde sergileyebildiğimiz şarkılar. Bu yüzden, belki dinleyince siz de kendinizden bir şeyler bulursunuz. Çünkü hayatı olduğu gibi, gam ve figânıyla, öldürdüğümüz hayallerle, kötü şeylerle, kışlarımızla, gecelerimizle, özlemle, eski ve yeni aşklarla kucaklayan bir albüm. Tek temennisi ise tüm bu koşturma arasında bir an için başımızı göğe kaldırıp “Yine Mavi!” diyebilmemiz. 

Bu albümü nerede dinlersiniz, ne zaman mırıldanırsınız, ne hissedersiniz, orası sizin bileceğiniz iş... Bu şarkılar artık sizde. Sadece ruhunuz sıkıştığında bir şarkı tutturup gökyüzüne bakın... Bugün griyse bir gün yine mavi olacaktır. Bulutlarınız az, güneşli günleriniz çok olsun.

Esin İris/ Hayat Müzik/2014
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe