EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

19 Haziran 2014 Perşembe

YAVUZ HAKAN TOK HAZİRAN TEKLİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ!


YILDIZ KAPLAN – “UÇABİLİRİZ”

Sektörün neredeyse tamamen dışında olmasına karşın, sektördeki bir çok isimden daha çalışkan Yıldız Kaplan. Şubat ayında yayımlanan “Söz” adlı dijital tekliden sonra bu defa “Uçabiliriz”le çıktı dinleyici karşısına. Sözü, müziği ve düzenlemesi Mert Ekren’e ait “Uçabiliriz”, Seyhan Müzik etiketiyle geçtiğimiz günlerde dijital platformlarda satışa sunuldu.
Dinamik, yüksek tempolu ve kolay akılda kalan bir pop şarkısı “Uçabiliriz”. Bu düzenlemesi ile de kulüplerin “playlist”lerine girmemesi için hiçbir sebep yok. Kaplan’ın bir süredir kendine çizdiği yol haritasında, yazı karşılamak için seçtiği bu şarkı da doğru yerde duruyor. Gerçi yazlık listelere şarkı sokmaya çalışan çok fazla ismin çok iddialı bir dolu şarkısı yayımlandı bu ara ama “Uçabiliriz”i de es geçmemek lazım.


DENİZ CEM – “PAMUK İPLİĞİ”

Deniz Cem’in belli ki yakın tarihte güncellenmemiş resmi internet sitesinde kendisi hakkında şu bilgiler var:
“Katıldığı tüm uluslararası şarkı ve performans yarışmalarında Türkiye'yi ve kendine has müzik sound’unu başarıyla tanıtarak birçok ödüller kazanmış şarkıcı ve bestecidir... Gittiği ülkelerde henüz profesyonel bir albüm yapmamış olmasına rağmen yeteneği ve çarpıcı sahne performanslarından dolayı takdir ve saygıyla karşılanmış; o ülkelerdeki müzik otoriteleri tarafından çok fazla ilgi görmüştür. Bu nedenle bir çok televizyon programına ve konsere katılma şansı elde etmiştir. Bu aşamadan sonra Türk müziğinin uluslararası yüzü olabilmek ve iddialı bir şekilde müzik piyasasında yer almak için çabalamaktadır. "Nokta" albümü ile çok iddialı bir çıkış planlayan Deniz Cem, canlı performanslarıyla ve sahne şovlarıyla herkesi etkilemeye çok kararlı...”
Evet, sahiden de 2011 yılında piyasaya çıkmış, “Nokta” isimli bir albümü var Deniz Cem’in ve albümdeki bazı şarkılar İngilizce. Ve evet, sahiden de yurt dışında birçok yarışmaya katılmış, birçok da ödüller almış. Ne ki tüm bunlar ve dahi yukarıdaki iddialı cümleler, onun Türk müzik piyasasında tanınması için yeterli gelmemiş olmalı. Zira Türkiye’de 2011 yılında ne Deniz Cem isminin ne de “Nokta” albümünün gündem yarattığını söyleyemeyiz. (Hep söylerim; bu işte kendinizi nasıl tanımladığınız, nerede gördüğünüz ve isminizi, yeteneğinizi, yaptıklarınızı nasıl servis ettiğiniz çok önemli. Bazen durduk yere antipatik olma riski var çünkü.)
Deniz Cem’in yurt dışında ismini duyurmak için gösterdiği çabayı ve kendince kazandığı başarıları görmezden gelecek değilsek bile, bunun Türkiye’de bir müzik kariyeri edinmek için pek de etkili olamadığını bugüne dek örnekleriyle gördük, biliyoruz. Nitekim o da bunun farkına varmış olmalı ki bu defa Türk pop müzik piyasasına uygun bir şarkıyla şansını deniyor. Cem’in “Pamuk İpliği” adlı şarkısının bulunduğu tekli, geçtiğimiz günlerde Seyhan Müzik etiketiyle dijital platformlarda yayımlandı.
Sözleri Oğuzhan Coşkun’a, bestesi ve düzenlemesi Tansel Doğanay’a ait bir şarkı “Pamuk İpliği”. Şarkı sözü yazarı olarak Oğuzhan Coşkun ismiyle ilk kez karşılaşıyoruz ama bundan sonra sıklıkla karşılaşmamız muhtemelen. Zira günümüz popunda artık pek sık rastlamadığımız türden dokunaklı ve samimi sözleriyle dikkat çekiyor “Pamuk İpliği”. Tansel Doğanay’ın etkili bestesi de sözlere cuk oturmuş. Bir parça Ferhat Göçer, bir parça Mustafa Ceceli tarzını anımsatıyor şarkı ilk dinleyişte. Deniz Cem’in şarkı söyleme biçimi ise bu benzetmeyi yersiz kılacak kadar farklı. İlk albümündeki şarkılarını, ardından bu şarkıyı dinlediğinizde Cem’in Türkçe şarkı söyleme konusunda epeyce yol kat ettiği de görülüyor. Gerek duygusu, gerekse kelime vurguları yerli yerinde çünkü.
Sektörün bu yaz başı kalabalığı ve gürültüsünde fırsat bulur da kulak kabartırsanız, popun sakin kanadında yeni bir keşif yapabilirsiniz.


SEZEN AKSU – “YENİ VE YENİ KALANLAR”

Cem Karaca, ’80 ihtilali sonrası vatandaşlıktan çıkarıldıktan sonra Özal döneminde, Özal’ın müdahil olması sonucu yurda dönmüş ve döner dönmez de, “Merhaba Gençler ve Her Zaman Genç Kalanlar” adını taşıyan bir albüm çıkarmıştı. Ülkeye dönmek için iktidara sırtını dayaması çok kişiyi hayal kırıklığına uğratmıştı çünkü bir kesimin gözünde o, düzene başkaldırının sembolü, handiyse bir kahramandı. Sezen Aksu’nun bunca eleştiri ile karşılaştığı bir dönemde “Yeni ve Yeni Kalanlar” adını taşıyan bir şarkı yapması bana bunu hatırlattı nedense. Nitekim bu şarkı da tepki gördü önce. “Sokaktaki Ali’ye” derken kast edilen, Ali İsmail Korkmaz ise şayet, Sezen Aksu “hangi yüzle” onun ismini şarkısında kullanabiliyordu?
İş o noktaya geldi ki, Aksu cephesi bir açıklama yapmak gereği duydu. Hayır, “şarkıda geçen Ali ismi yaygın kullanımı nedeniyle kamuoyunu temsil etmek amacıyla kullanılmıştı ve tamamen tesadüfi” idi. Sezen Aksu bu şarkıyı “Gezi olaylarının (Eleştirmenin notu: Biz “direniş” demeyi tercih ediyoruz) başlarında” kaleme almıştı ve şarkının sözleri “herkesin yeni tanıştığı ve yepyeni bir özgürlük söylemine sahip gençlerin yeni fikirlerine bir yüceltme”ydi. Öte yandan, “Gezi olaylarında hayatını kaybeden gençlerimizin acısı çok taze ve hassas bir konu”ydu ve “bu şarkının konusu değil”di.
Artık tepkilerden mi bilmiyorum ama çok daha önce piyasaya çıkması beklenen şarkı, geçtiğimiz günlerde tekli formatında SN Müzik etiketiyle yayımlandı. Sezen Aksu’nun hem sözünü hem de müziğini oğlu Mithat Can Özer’le birlikte yazdığı “Yeni ve Yeni Kalanlar” armonik yapı itibariyle biraz eski stil, bir zamanların çok moda festival şarkılarını anımsatıyor. Buna karşın Sezen Aksu’ya dair bütün yargı ve önyargılarınızı bir kenara bırakarak dinlediğinizde, sözleri itibarıyla taşıdığı felsefeye ve durduğu selama katılmamak elde değil. Hele ki şarkının klibinde “her zaman yeni kalacaklara” çakılan selamı gördükten sonra… Laf aramızda, o kalabalık kadrolu, eşli dostlu Sezen Aksu kliplerini de özlememiş değiliz hani.
Bu arada internette bazı sitelerde iddia edildiği gibi bu şarkının arkasında, reklam yasaklarından önce yaptığı son reklam filmini “Hep yeni kal kardeşim” sloganıyla bitiren Yeni Rakı markasının “viral” reklamı var mıdır sahiden, onu bilemiyorum. Zira bunu teyit eden resmi bir bilgiye rastlamadım.
Teklide şarkının beş farklı versiyonu var. Bunlar arasında Ozan Bayraşa imzalı orijinal versiyon ve Aytuğ Yargıç tarafından yapılan “Alaturka Versiyon” daha kolay dinlenebiliyor. “Moğuz & Barış K. Rework”, “Emrah Karaduman Remix” versiyonları bir hayli deneysel, “Emrah Karaduman Mix” versiyonu ise şarkıyı dans pistlerine taşıyor.
Tüm zamanların en iyi Sezen Aksu illüstrasyonunun süslediği kapak tasarımı ise tek kelimeyle mükemmel. Bu kelimeyi çok sık kullanmam, bilirsiniz ama bu illüstrasyon bunu hak ediyor. Kim yaptıysa, ellerine sağlık (adını bilmek isterdik…)


EZO – “GİT DİYEMEM”

Rafet El Roman son yıllarda kimsenin beklemediği kadar yükselen bir ivme göstermekle kalmadı, kendi prodüksiyon firmasını kurup genç sesleri de lanse etmeye başladı. Ezo da bu gençlerden biri. Bir Azeri kızı olan Ezo ilk olarak Rafet El Roman’la “Kalbine Sürgün” şarkısında düet yaparak dikkatleri üzerine çekti, ardından bir yetenek yarışması olan Veliaht’ta Deniz Seki ile birlikte yarışarak adından söz ettirdi. Yarışmadan çabuk elendi ama zaten “Kalbine Sürgün” ile kendine bir hayran kitlesi kazanmış olan Ezo için bu hezimet çok da yıkıcı olmadı. Ezo’nun ilk solo teklisi “Git Diyemem”, geçtiğimiz günlerde El Roman Müzik etiketiyle yayımlandı.
Şarkının söz ve müziği Nezih Üçler’e ait. Berkay’dan Deniz Seki’ye, Emre Aluğ’dan Kutsi’ye bir çok şarkıcıya beste veren Üçler, yakın bir tarihte Nadide Sultan’la bir araya gelerek “Vazgeç Kalbim” adı verilmiş bir tekliye de imza attı. “Git Diyemem”in ise internet ortamında Üçler’in söylediği bir versiyonu da var. Şarkı Ezo’ya nasıl nasip oldu orasını bilmiyorum ama sevilmesi çok muhtemel şarkıları bulup çıkarma konusunda hep nokta atışlar yapmış Rafet El Roman’ın bu işte de parmağı olsa gerek. Zira şarkı Ezo hayranlarını olduğu kadar Rafet El Roman tarzını sevenleri de yeterince memnun edecek gibi görünüyor.
Ezo bu şarkıda “Kalbine Sürgün” deki diksiyon hatalarından kurtulmuş görünüyor. Gayet net ve temiz söylemiş şarkıyı. Hani başka birileri söylese belki çok da ses getirmeyebilirdi belki ama Ezo’nun sesinde ve tavrında doğru tınlıyor çünkü onun bu tarz şarkılarla yol alacağı, sevileceği çok belli.
Teklinin dijital versiyonunda şarkının “playback”i ve “acapella”sı da var; “dj”ler ve “dj”liğe özenenler evirip çevirip “remix”lesinler diye.
Sade ve romantik bir kapak tasarımı ile sunulan tekli, Ezo’yu çıkmakta olduğu şöhret merdivenlerinde birkaç basamak daha tırmandıracaktır. Popun arabesk ezgili romantik şarkılarına bayılanlara da bu şarkı iyi gelecektir muhtemelen.  Rafet El Roman sevenler ise azıcık da olsa onun da sesini duyabilirler bu şarkıyı dinlerken (“featuring” kontenjanından.) Bunun haricinde bu cepheden daha yüksek bir beklentiniz olmasın.

YAVUZ HAKAN TOK, HAYAT MÜZİK, HAZİRAN 2014

    
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe