EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

30 Haziran 2014 Pazartesi

FATİH AHISKALI ''ÇETE'' PROJESİNİ AHMET ERTEN'E ANLATTI!


Fatih Ahıskalı ismini müzik dünyasında tanımayan yok… Dinlediğimiz çok sayıda albüme sihirli dokunuşlarınızla hayat verdiniz bu zamana kadar.  Bu zamana sizi hangi albümlerde/performanslarda dinledik diye sormak istiyorum.  
Evet sayıca oldukça çok! Bir de neredeyse bütün yapıtlarında yer aldıklarım dostlarım benim. Ya birini atlarsam psikolojisi de var bu cevabı verirken. Fakat şöyle söyliyeyim, kendimi albümüne çok yakıştırdığım sanatçılar var. Sezen Aksu,  Sıla, Yeni Türkü, Tarkan, Sertab Erener, Mustafa Ceceli, Yaşar, Murat Dalkılıç, Ferhat Göçer, Funda Arar bunlardan başlıcaları diyebilirim. 
Şimdilerde ‘’ÇETE’’ teklisi  ile dinliyoruz sizi.  ÇETE projesi nasıl ortaya çıktı?
Biz zaten senelerdir çalıyorduk ve aslında kendimize ÇETE derdik. Eee hadi dediğimizde "Bir Sağa Bir Sola" nın kayıdını yapıverdik, fotoğrafını ve klibini çektik. Tabiki biz işin sanatçılar ayağıyız ve bu buluşmada çok önemli bir husus daha var. O da ÇETE'nin müziği ve pozitif ruhuna inanan ve destek veren yapımcımız DJ&J Production! Genel Müdürü Sibel Algan can dostum ve bu projeye hep birlikte sarıldık.
ÇETE grubunu oluşturan grup elemanları kimlerdir, sizin dışınızda?
Keman'da Semih Çelikel, bas gitarda Eralp Görgün, davulda Erdem Tüzen, elektrik gitarda Targan Türe  ve vokalde Oğuzhan Kabukçu var. Senelerin getirdiği arkadaşlık ve sahne birlikteliğiyle yeni gibi görünse de oldukça tecrübeli ve seveni olan bir grup ÇETE. Herkes enstrümanı ve sesine virtüözlük düzeyinde hakim. Ayrıca oldukça da eğlenerek sahne yapıyoruz. 

Radyolardan ve dinleyicilerden gelen tepkileri ölçümleme fırsatınız oldu mu?
Tebrik ve beğeni bir hayli arttı. Tanıdığmız radyocu dostlarımız da çok heyecanlandılar ve çalmaya başladılar. Bütün tepkileri göremeyiz tabiki ama gördüklerimiz oldukça ümit verici. Bu ÇETE yürüyecek dedirtiriyor açıkcası. Tabiki biz cümlenin başına inşallah koymayı ihmal etmiyoruz. Desteğin bütün manevi köprülerden gelmesi lazım.
‘’Eşref Vakti’’ grubu ile de çok beğenilmiştiniz. Söz açılmışken Eşref Vakti’nden de söz edelim. Grubun çalışmaları devam ediyor mu? 
Grubun calışmaları devam ediyor. Eşref Vakti'nde çok orjinal bir form yakaladık. Bunu terketmeye hiç niyetimiz yok. Yeni solistimiz Hatice ile harika bir repertuarla albüme de başlıyoruz. Hem ÇETE hem de Eşref Vakti farklı kulvarlarda calışmasını sürdürecek. Eşref Vakti'nde yine Sıla sözü ve benim bestem olan bir şarkı var. Daha çok bana ait eserlerden oluşuyor fakat geleneksel müziğin tatları aynen devam edecek.
Gerçek bir müzisyen olarak günümüzde yapılan müziği de konuşmak istiyorum sizinle. Fatih Ahıskalı, bugünün müzik piyasasına nasıl bakıyor? Nitelikli işler çıkıyor mu sizce?
Bence nitelikli işler çıkıyor. Sadece şöyle bir sorun var, çıkan işin niteliği arttıkça görünürlüğü ve yayınlaması azalıyor. Bu da sanki hiç nitelikli iş yokmuş izlenimi veriyor. Biraz görüntüye perspektif kazandırdığımızda nice güzel işler yapılıyor ortaya çıkacak. Örnek vermem gerekirse: İnce Saz, Kamil Erdem, Erkan Oğur hatta Özer Arkun, Göksun Çavdar ve Eralp Görgün'le birlikte yaptığımız RUBATO! 
Günümüzün müzik üretimi bildiğiniz Çarşamba Pazarı gibi bence. Ne ararsan var! İyisi de var, kötüsü de. Daha ne olsun, her satıcıya göre alıcı var neticede. Sadece pazara ürün sokmak zor! Radyo ve müzik kanalları farkli farklı tarzlara da yer verirse daha kaliteli üretimler de çıkabilir. İnsanlar yayınlanabilecek eserler yapmaya çalışıyorlar, kalplerinden geçeni değil! 

Bu tekli dışında kişisel müzik kariyerinizdeki planlarınız neler? Uzun soluklu bir albüm planı var mı mesela?
ÇETE yaşayan ve uzun seneler yaşamasını arzuladığımız grubumuzdur. Bir bu tekliyle bir merhaba dedik. Daha oturup ahbap çavuşlar gibi sohbetler edeceğiz dinleyiciyle. Yani albümler ve konserler olacak hep hayatımızda inşallah. Kişisel olarak tek başıma yapacağım bir çalışma hayalim yok açıkcası. Ben grup müziğine inanan bir müzisyenim ve kendimi en iyi böyle ifade edebiliyorum zaten. ÇETE, Eşref Vakti ve Rubato yeterince emek istiyor zaten. Öyle şahşıma pek de vaktim yok…
Son dönemlerde hangi albümleri beğendiğinizi sormak istiyorum?

Şebnem Ferah'ın albümünü çok beğendim. Nev'in albümünü de hemen aldım. Yine içinde bulunduğum Sıla'nın "Yeni Ay" isimli albümü bence harika. Beğendiğim albümler var daha tabiki! 
Röportaj: Ahmet Erten/ Hayat Müzik/2014
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe