EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

5 Mayıs 2014 Pazartesi

ZEKİ GÜNER ''KONUK YAZAR'' KOLTUĞUNDA!


''ZOR BİR YOLDUR MÜZİK YOLU''

Arada asfalt bir yol, arada patika, arada uçurum kenarı, bir sıralama da yok üstelik. Bundan sonrası asfalt da diyemezsin, bundan sonra hep uçurum kenarı da.

Arada nefes aldırır, arada daha hızlı ilerletir, arada bir bakmışsın kazı çalışması. Bazen yaya, bazen aracınla ama ne olursa olsun zor bir yol bu, çok zor.

Bu kadar şarkı yazarken ve o şarkılarla birkaç kişi değil, milyonların gönlüne girebilirken kendime bu denli geride durabilmeyi öğrettiğim halde kanaya kanaya, üç dört yıl arayla “Ben de söyleyeyim bir tane” dediğim için yerle bir edilişimi izliyorum son üç haftadır. Dinleyiciden değil ama sektör içinden. “Neyine onun şarkı söylemek” kadar incitici bir cümle sadece şarkı söylemek isteyen Zeki Güner'i değil, besteciyi de derinden yaralamakta. O kadar inanmasaydı, besteci Zeki, şarkıcı olana vermezdi şarkısını. İkisinin de içi bu denli rahat ve huzurluyken bu huzur bozma eylemleri bana şunu öğretti: Kimse anlamıyor kimseyi artık. O kadar hatırı yok muydu, hatırası yok muydu besteci Zeki'nin? 71 şarkı yayımladım bugüne dek. Aç kaldım uğrunda, açıkta kaldım. Meziyet mi? Evet. Müzik için göze aldım hepsini, şarkılar için. Benim yazdığım şarkılara, “Ben yazdım” diyenini de gördüm, şarkımı alıp, üzerine borçlu çıkarıp para ödeteni de. Ne için mi sustum? Şarkılarım çalsın diye, siz dinleyin diye.

Hayat bana doğduğum günden beri çok da cömert davranmadı. Önüme uzanmadı köprüler, “Hadi geç karşıya” denmedi bana. Bazen köprü yaptım geçtim, bazen karşı kıyıyı izledim aylarca, yıllarca geçemediğimden. Mutluyum ama zor olanın kıymeti başka. Müzik yolunu da öyle saydım; zor dedim, “Zor olacak ki,” dedim, “bil kıymetini Zeki, geçtiğin her köprüyü de kırmadan geç, senden sonrakiler de geçsin.” Geçer geçmez yıkılan köprüler gördüm ben, sırf arkasından kimse gelmesin diye. Bu kadar duygu yüklü bir meslekte bu kadar duygusuz iş yapma gayretini de, kalpleri de anlayamadım hiç.

Bestecinin haber değeri o kadar yok ki bu ülkede. Röportaj geçmişim yok bu yüzden. Bilmiyorum vermesini sanırım. Söylediğin her şeyin bambaşka anlatıldığı bir yer orası. ''Sezen, hayallerimle dalga geçti'' başlığı sebebiyle hâlâ kendime gelemedim. Bir defa, ben “Sezen” diye bir kere dahi hitap etmedim kendisine. Cümlenin gerisi konusuna hiç girmeyeyim. Sonra bir baktım ki Twitter denen, herkesin herkese her şeyi söyleyebildiği ''sosyal'' ortamda hiç tanımadığım insanların bana yazdığı acı sözlere, içimin acısı dışıma taştı. Işın Karaca bile egomdan dem vurmuş. “Herkes şarkı söylemek zorunda mı?” diye buyurmuş. “Köpeğinin hatırı yoksa sahibinin de mi yok?” diye bir söz vardır, sırf şarkı söylemek istediğim için şarkılar yazan Zeki'yi bozuk para misali harcamış beni buraya getiren kişi. İnsan geldiği yeri nasıl unutur? Nasıl kırar yol arkadaşını? Nasıl izler sonra karşıdan bu kadar sığlaşan kalbini?

Ne kadar kırgınım, ne kadar şaşkınım kelimelerim yetmiyor anlatmaya ilk kez. Muhtemelen şarkılarla anlatacağım gücümün yettiğince, her zaman olduğu gibi. Bir şarkımda özetlediğim gibi ''Ben dünyaya bu kadar sıkışmamıştım'' diyebilirim ama. Yer yarılsa da içine girsem hissini ilk kez bu kadar anladım, anlattım içime.


Sürekli sorulan Bengü konusuna gelelim. Bu sefer benden ve aracısız dinleyin de anlayın, kararı siz verin. Kendisine görünmeyen bağlarla bağlandım. Kendime yazdığım şarkı ''Yaralı''yı gözümü kırpmadan verip kendisine ve etrafıma belli etmemek için 20 gün İzmir'e gidip her gün ağladım. Ailem de Allahım da şahittir. Bana Twitter’dan yazan, “Parasını aldın verdin kimse seninle düet, makarna yapmak zorunda değil” diyen arkadaşa sesleniyorum: Senin anlattığın kadar kolay olmuyor bu işler. Taşıyıcı annelik gibidir bestecilik ve söz yazarlığı. Dokuz ay karnında taşıdığın bebeği kolay değil vermek, sırf ülkende telif getirisi olmadığı için, kiranı ödemek zorunda olduğun için, uydurma bir tamlamayla iki kelime yanyana getirilip ''ön telif'' denen ve önceden aldığın para için beni bu denli aşağılamaya kimsenin hakkı yok. Hal böyle olunca senin bu kadar değer verdiğin birinden yardım istiyorsun. “Ben de söylemek istiyorum Bengü, ben de mutlu olacağım bir şey yapmak istiyorum” dediğimde, “Ben üstleniyorum her şeyini” diyen birine inandım ben de. “Bu da benim sana hediyem” dedi. Sonrası, kapı duvardı. Ne bir açıklama ne de bir özür geldi. “Sen yap, bizi çağır, biz gelir okuruz” dendi. Düet fikri de kendisinden geldi üstelik. Onu da yaptım ama ona da gelinmedi. Evet, kırgınım; evet, hemen hemen her gece en özel yerlerde, en özel kalabalıklarla şarkılarımı paylaşan birinin aklına düşmemek acı verici. Ödünç bir hıkâyenin kıymeti kalmamış sanırım, bir süre sonra kendi hikâyesi sayıyor da, sanıyor da insanoğlu. Bu yüzden kırgınım, kızgın değilim ama kırgınım. Yalvarırım artık bunu bir yerlere, doğrusu benim hiç bilmediğim yerlere çekme çabasına girmeyin. Bu konu da bu yazıyla kapanmıştır artık, ömürlük…

Popüler bir besteci olsam da, ben hâlâ İzmir'den gelen Zeki'yim. Konumumu düşünüp, bu satırları bu samimiyetle yazmaktan çekinmiyorum. Kariyer korkum yok, çünkü henüz bir kariyerim yok bana göre. 71 şarkı yazmak insanın ne atıp tutmasına yeter, ne de dünyayı daha iyi bir yer yapmaya.

Son olarak şarkılarıma sarılan o en önemli kalabalığa sözüm, sayenizde yiyorum ekmeğimi. Evimdeki her şey de, altımdaki arabam da sayenizde. Onlara dokunurken ben şarkılarıma dokunur gibi hissediyorum. Belki ''Yaralı'', su içtiğim bardak, belki ''Emanet'' başımı koyduğum yastık. Ama hepsi şarkılarım. Hiç tanımasam da, akrabam olan senle benim konuşacak daha çok şeyimiz olacak. Saygımızdan susarız belki arada, belki bu denli öfkeye de Alışkın Değiliz ama ne olursa olsun, ben eminim ki Düştüysek Kalkarız.

Sevgilerimle...

Zeki Güner/Hayat Müzik/2014
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe