EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

5 Mayıs 2014 Pazartesi

MAVİ HAFTANIN KONUK YAZARI OLDU!


 ''ŞİMDİ''

"Ve şimdi birçok sayfasını atlayarak bitirdiğim kitabın başından başlayabilirim." İsmet Özel

"Anlaşılmak bir lükstür" demişti çok sevdiğim bir hocam seneler seneler önce. Geçen zamanda da defalarca test edildi, onaylandı. Kendini ifade etmeyle kafayı bozmuş birisi olsan dahi, gerçekten de anlatabildiklerin sadece karşı tarafın anlayabildiği (ya da işine geldiği) kadar.

Ama aslında sanki kendimiz ve iyiden iyiye hızlanmış hayat da biraz mesul bu durumdan. Hayatı devam ettirebilmek ve içinden açık yara gibi geçmemek için oluşturulan başka kimlikler oluyor. Yine biziz, ama daha sınırlı. Özellikle 7/24 içinde fırtınalar kopan, fazla hisseden, fazla farkeden ve kadınsal hormonlardan az da olsa payını almış biriysen kendini saklamak biraz da zorunluluk. Hem karşı tarafın akıl sağlığı, hem sosyal ilişkilerinin sağlığı adına. 
Söyleşilerde soruldukça söylediğim birşey var hep, şarkılarımın, özellikle bu son albümümün "günlüğüm" gibi olduğu. En yakın arkadaşlarıma - hatta kendime- bile söyleyemediğim şeyleri söylüyorum. Bazı şeyler günlük konuşmalarda söylenemiyor çünkü, o sohbetin içine yakışmıyor, hayatın akışını bozuyor, çıplak bırakıyor, hızı kesiyor. Özellikle her ciddi anı bir espriyle süslemeye, yaşadığın binbir macerayı bir sitcom'muş gibi aktarmaya ve kahkaha atarak hayatta kalmaya alıştıysan "bir sabah askıdan alıp giysem kendimi, hep hayal ettiğim o cesur ve güzel kişiyi" diyemiyorsun, bir pazar günü sevgiliye dönüp "değişmese hiç, eskilere benzemese, bitmese de" denmiyor, ya da bir gece körü - özellikle promili aştıktan sonra - "resmim duruyor mu hala cüzdanında, yoksa siz öpüşürken çekmeceden gülüyor mu" diye mesaj atmıyorsun. Yetişkinlik biraz da bunu öğretiyor insana. 
Hep çocuk kalan taraf ise bunu tanımadığın binlerce insana, şarkıların içine sızdırarak anlatmanı sağlıyor. Oldukça ironik. Ama bir yerden akıtıyorsun en azından, içini döküyorsun, arınıyorsun belki de. Müzikal kariyer kisvesi altında terapi. Ama sonra işte birgün görüyorsun ki o cümleler o tanımadığın insanların dilinde onlara da tercüman olmuş, senin her mimiğini ezberlemiş yakınlarından bile daha yakın bir boşluktan sızmışlar, nasıl olduysa doğru anlamışlar ve başını okşamışlar, elini tutmuşlar, anlaşılmışsın. Gündelik hayatın içinde lüks olan "anlaşılmak" müzik sayesinde gerçeğin olmuş. Şimdi başlayabilirsin artık. Sancılı tanışma faslı bitmiş. Az da olsa öz olacak, çünkü sen gerçeksen onlar da gerçek. Şimdi, dinleyicilerini karşına alıp hikayenin devamını anlatabilirsin.

Mavi/ Hayat Müzik/2014
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe