EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

20 Mart 2014 Perşembe

YONCA LODİ, HAYAT MÜZİK'TE AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI!


Art arda gelen teklilerden sonra nihayet arşive ekleyebileceğimiz uzun soluklu bir Yonca Lodi albümüne daha kavuştuk! Adettendir, önce ‘’12 Ay’’da neler var diye soralım size…

Aşk, ayrılık, mutluluk, kavga,serzeniş :) Bir insan 12 ay boyunca hangi ruh hallerine girip çıkıyorsa işte...Şarkıların söylemek istediği herşeyin gerçek olduğunu, insana ve aşka dair tüm duyguların hepimiz için geçerli olduğunu anlatmaya çalıştım.

Yonca Lodi albümlerini ayıran temel özellik uzun soluklu olması… Yaz albümü, kış albümü gibi mevsimsel kategorizasyonlara tabii tutulmaması.. Bu duyguyu hissettirmek için neler yapıyorsunuz?

Çok çalışıyorum :) Şarkılarla uzun süre geçiriyorum, neredeyse parçam haline geliyorlar her biri. Albümde birer sayıdan ibaret değiller benim için, boşluk doldurmak için söylemiyorum şarkıları. Eninde sonunda ayrılacağım bu dünyadan ve bu şarkılar kalacak. Sorumlu hissediyorum kendimi...

İlk klip şarkısı ‘’12 Ay’’ olarak belirlenmiş. Biraz klipten bahsedebilir misiniz?

Bu klipte ilk defa Kemal Başbuğ ile çalıştım. Abartılı bir anlatım dili kullanmadan, oldukça keyifli bir klip çektik.12 Ay boyunca aşkı hisseden ve bu süre boyunca sevdiği insanı bekleyen bir kadın anlatıyor hikayeyi.


Albümde ağırlıklı olarak farklı söz yazarı ve bestecilerin eserlerini dinliyoruz. "Kayıp Joker"in söz ve müziği ise sizin imzanızı taşıyor. İlerleyen albümlerde daha çok Yonca Lodi şarkısı dinleyebilecek miyiz? 

Eninde sonunda,sadece kendi söz ve bestelerimden oluşan bir albüm yayınlamak istiyorum. Çok şarkı birikti, yorumcu arkadaşlarımla da paylaşacağım yakında

Türk pop müziği klasiklerine baktığımızda müzikal arşivimizde düetler de önemli yer tutuyor. Sizin bu anlamda bir çalışmanız ya da düşünceniz var mı? Mesela Yonca Lodi, kimlerle düet yapmak ister?

Tarzımın dışında işler yapmayı seviyorum. İsimlerimiz ve seslerimiz yanyana gelince farklı ve güçlü bir iş kimle çıkarsa,seve seve düet yaparım.


Genel anlamda müzik dünyasındaki dijitalleşme hakkında neler düşünüyorsunuz? Teliflerin doğru işlediğini ya da en azından bu alanda güzel gelişmelerin olduğuna inanıyor musunuz?

Daha almamız gereken çok yol var. Yabancı digital platformların müzik sektörüne girmesiyle biraz daha çeşitlilik kazandı bu mecra. Ama illegal digital paylaşım yapan sitelerin önüne geçmeden, gerçek olmayan tıklanma sayılarına aldanarak, sağlıklı bir telif paylaşımından bahsetmek söz konusu olamaz

Yeni albümle ilgili planlarınızı öğrenebilir miyiz? Konserler, imza günleri ya da farklı etkinlikleriniz olacak mı? 
Nisan ve Mayıs ayı konser ağırlıklı geçecek. Sahnede olmak işimin en keyifli tarafı

Okuyucularımıza röportajı tamamlarken söylemekistediklerinizi öğrenebilir miyiz? 

Tarafsız ve niyeti sadece müziğe hizmet etmek olan müzik platformlarının varlığından mutluyum.Hayat Müzik en keyifli okuduklarımdan biri,umarım uzun yıllar maceranız devam eder. 12 Ay'ın dinleyen herkesin yüreğine akmasını diliyorum. Konserlerde ve daha nice albüm heyecanında buluşmak üzere..

Röportaj: Ahmet ERTEN/Hayat Müzik/2014
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe