EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

7 Şubat 2014 Cuma

RÖPORTAJ ''SAE İSTANBUL''-15 Şubat Cumartesi günü, eğitim programlarını yakından tanımak isteyenler için bir Tanıtım Günü gerçekleştirecek olan SAE İstanbul hakkındaki sorularımıza geçmeden önce, SAE Eğitim Kurumları hakkında genel bir bilgi alabilir miyiz? Bugün 26 ülkede bulunan 56 şubesi ve 15.000'den fazla aktif öğrencisiyle hizmet veren büyük bir medya eğitim kurumundan söz ediyoruz…

SAE Institute, 1976 yılında Avustralya – Sydney'de kurulan; sizin de belirttiğiniz gibi şu anda 26 ülkede 56 şubesi ve 15.000'den fazla aktif öğrencisiyle dünyanın en büyük medya eğitim kurumudur ve 2009 yılından bu yana İstanbul'da da faaliyetlerine devam etmektedir.

SAE Institute ilk kurulduğunda yalnızca Ses Mühendisliği alanında eğitim vermekteydi. Bugün ise tüm dünyada Dijital Film ve Animasyon, Grafik Tasarım, Oyun Tasarımı, Web Tasarımı gibi bölümleriyle de medya üretimi alanında sektörel standartları belirleyen profesyoneller yetiştiriyor. Tüm kıtalarda SAE enstitülerine rastlamak mümkün. Ancak kampüs sayısı bakımından Avrupa'nın öne çıktığını söyleyebiliriz.

-SAE İstanbul olarak, hangi eğitimleri veriyorsunuz? Genel olarak öğrenci profili hakkında bilgi verir misiniz?

SAE İstanbul'da şu an için Ses Mühendisliği ve Dijital Film & Animasyon olmak üzere iki program yürürlükte bulunuyor. Bu programlar tam zamanlı (1 yıl) veya yarı zamanlı (2 yıl) olarak şekillendirilmiştir. Tam zamanlı eğitim, haftada 10 saat teori ve ortalama 25 saat uygulama şeklinde gerçekleşirken, özellikle çalışan ya da farklı bir alanda da öğrenimine devam eden öğrenciler için düşünülmüş olan yarı zamanlı eğitimlerde haftada 5 saat teori, ortalama 15 saat de uygulama öngörülmektedir.

Öğrenci profilimizin çeşitlilik arz ettiğini söyleyebiliriz. Elbette tüm öğrencilerimizin ortak noktası; görsel veya işitsel medya üretiminin söz konusu olduğu alanlara ilgi duyan, hayal gücünü ve yaratıcılığını kullanarak ses, film ve animasyon sektörlerinde meslek edinmek isteyen kişiler olmaları. Lise öğrenimi sonrası hayalindeki mesleğin ne oluğuna karar vererek aramıza katılan çok genç arkadaşlarımız da var, farklı alanlardaki eğitimlerine ya da kariyerlerine son vererek hayatına yeni bir yön çizmek isteyenler de...

 

-Eğitmen kadronuz da bir eğitim kurumu olarak en önemli konuların başında geliyor. SAE İstanbul’un eğitmen kadrosu hakkında detay paylaşır mısınız?

SAE İstanbul eğitmen kadrosu; sektörel faaliyetlerini devam ettirmekte olan ve hem akademik birikim, hem de mesleki tecrübe bakımından uluslararası SAE standartlarına uygun görülen profesyonellerden oluşur. Böylelikle öğrenciler, her konuyu uzmanından öğrenir, derslerde aktarılan güncel örneklerden beslenir, eğitmenleriyle kurdukları birebir ilişki sayesinde sektörel ağın parçası haline gelirler.

-SAE İstanbul olarak genel anlamda stratejiniz ve vizyonunuz nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse; SAE İstanbul olarak amacımız küresel medya eğitim standartlarını Türkiye'ye taşıyarak, ilgili tüm sektörlerin kalkınmasına katkı sağlamak, dünya çapında başarı elde edecek projelerin ortaya çıkmasında rol oynayan profesyoneller yetiştirmektir. 
SAE Institute bireysel öğrenme davranışını olabildiğince desteklemeye büyük değer verir. Bir şeyi anlamak ve denemek için her insanın farklı sürelere ihtiyacı vardır. Kişiye deneyip yanılmalar, yeni denemeler, ama aynı zamanda kendi fikirlerini geliştirebilmesi için de zaman gerekir. Öğrenciler hem gerekli yaratıcılığı, hem de tekniği kullanımda profesyonel kontrolü ancak bu yoldan kazanabilir. 

SAE programları etkili ve içerik bakımından öğrencilerin ileride karşılaşacakları mesleki gerçeklere uygun biçimde düzenlenmiştir. SAE, medya üretimine ayak basan öğrencilerini teknik bakımdan her yönde becerisi olan, daha öğrenim sırasında uygulama tecrübesi kazanmış uzmanlar olarak yetiştirir. Mezunlar, endüstrinin üretim süreçlerine hemen girebilir ve birçok çalışma alanında esnek biçimde üretkenlik gösterebilirler. SAE'de öğrenim, tekniğin ve piyasaların gösterdiği hızlı gelişmeye uyum sağlar.

Diğer kuruluşların çoğundan farklı olarak, SAE enstitüleri başarılı bir »uygulamalı öğrenim« stratejisi izler. Çünkü insan bir işi en iyi kendisi yaparak öğrenir. Öğrenim temel olarak, yoğun ve endüstrinin gereklerine uygun bir uygulama eğitimi olarak sunulur. Öğrenciler modern, zengin donanımlı, son teknolojiye uygun stüdyolarda bağımsız çalışarak, basit alıştırmalardan profesyonel projelere varıncaya kadar birçok iş sürecini uygulamalı olarak gerçekleştirirler. Böylece, genelde ancak meslek hayatında çalışarak kazanılan, değerli bir uygulama bilgisi elde edinilir. Teorik olarak öğrenilen bilgiler güncel ödevlerle uygulanır, öğrencinin sorunlara çözüm getirme yeteneği geliştirilir. Öğrencilerin kendi başarıları ve kendi yaptıkları keşiflerden zevk almaları, onları meslek alanında güçlü bir özgüven kazanma yolunda teşvik eder ve yol gösterir. Bunlar, ilerideki meslek hayatında yeri doldurulamayacak niteliklerdir.  

-Okulunuzda eğitim gören öğrencilere eğitim dışında sağladığınız başka imkanlar var mı? Örneğin pratik kazanmalarını sağlayabilecek staj olanakları gibi.

Herşeyden önce öğrencilerimiz, halen sektördeki profesyonel çalışmalarına aktif olarak devam eden bir eğitmen kadrosu eşliğinde öğrenimlerini sürdürdüklerinden, SAE'deki ilk günlerinden itibaren bir iletişim ağı oluşturmaya başlarlar. Bu ağ sayesinde profesyonel dünyaya bir basamak daha yaklaşmış olurlar. Sunulan eğitimin yanısıra, yürütülen iş ortaklıklarıyla öğrencilerimize asistanlık ve stajyerlik imkanları da sağlayabiliyoruz. Böylelikle öğrencilerimiz, güçlü akademik temellerin ve teori bilgisinin uygulamalarla pekiştirilmesine ek olarak, sektörel bağların güçlendirilmesi ve gerçek hayat tecrübesi edinilmesiyle de başarılı bir kariyer için gerekli tüm birikimi elde ediyorlar. Kendi alanlarının en önemli isimleri arasında yer alan Babjim Stüdyoları, Melodika, 1000Volt, Babylon, İstanbul Modern ve daha birçok kuruluş ile iş ortaklıklarımız devam ediyor.

 
-Eğitimler dışında çok sayıda farklı aktiviteyi de öğrencilerinizle buluşturduğunuzu görüyoruz. SAE İstanbul’da ne gibi etkinlikler gerçekleştiriyorsunuz?

Aslında müzik, film, animasyon, fotoğraf, oyun, web, interaktif medya ve akla gelebilecek tüm medya alanlarına yönelik olarak düzenlediğimiz ücretsiz seminer, söyleşi ve atöylelerle hem öğrencilerimize, hem mezunlarımıza, hem de söz konusu sektörlerde çalışan veya bu sektörlere ilgi duyan herkese yeni pencereler açmaya gayret ediyoruz. Günümüzde hiçbir medya alanının diğerlerinden bağımsız olarak değerlendirilemeyeceğinin bilincindeyiz ve bu nedenle etkinliklerimizi mümkün olduğunca çeşitli tutmaya çalışıyoruz.

Ayrıca SAE İstanbul'u daha yakından tanımak isteyenler için tanıtım günleri gerçekleştiriyoruz. Katılımcılar SAE eğitim konsepti, eğitim programları, stüdyo ve iş istasyonları hakkında detaylı bilgi edinebiliyor, eğitmenlerle tanışıp sorularına yanıt bulabiliyor, gün içinde düzenlenen etkinliklere katılabiliyor ve merak ettikleri her konuyu danışabiliyorlar.
SAE İstanbul ve etkinlikler hakkında bilgi için:

SAE İstanbul Resmi Web Sitesi:https://istanbul.sae.edu
SAE İstanbul Tanıtım Günleri:http://istanbul.sae.edu/tr/news/10369
Facebook:https://www.facebook.com/saeistanbul
Twitter:https://twitter.com/SAE_Istanbul
 
Öğrencilerimizin çalışmalarından örnekler için: 
Youtube:http://www.youtube.com/user/istanbulsae
Soundcloud:https://soundcloud.com/sae-istanbul


Röportaj:Ahmet Erten/ Hayat Müzik/2014 
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe