EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

6 Şubat 2014 Perşembe

HAFTANIN KONUK YAZARI : ''OĞUZ BERKAY FİDAN''
Bu yazımda bahsetmek istediğim konu; aile ve çocuklar arasındaki anlaşmazlıklar. Kendimden de örnekler vererek bu anlaşmazlıkların olmaması gerektiğini ailenin her zaman çocuğunun, öğrenen ve öğrenmeye meyilli olan kişilerin yanında olması gerektiğini anlatmaya çalışacağım. Bir çocuğun belli yaşlarda istediği ve özendiği bir takım şeyler vardır. Bunlardan birisi de müzik ve sanattır. 

Tiyatrolara katılmak, bir gitar kursuna yazılıp gitar çalmayı öğrenmek, piyano öğrenmek gibi. Ama maalesef çocuklarımız bu tür tekliflerle ailelerine danıştıklarında çoğu zaman " hayır, katılamazsın, olmaz. "Derslerini boşlarsın ve kötü notlar alırsın, sınavların iyi olmaz " gibi laflar söyleyerek o yaştaki hevesli bir genç arkadaşımızın hevesini kırmış oluyorlar ve belki de yeteneği olan bir kişi için yeteneğini bulma konusunda o an her şeyi yitirmesine yardımcı oluyorlar. Etrafımda da böyle insanlar oldu, çok iyi tanıdığım biri hem de. 

Küçük yaşından bu yana gitar çalmayı öğrenmeye istekli bir arkadaştı. Annesi babası tarafından yukarıda yazdığım gibi " olmaz, sen şimdi derslerine bak, onun zamanı var" gibilerinden cümleler kurdular ve hevesini kursağında bıraktılar tabir-i caizse. Ki bence çok yetenekli biriydi ve müzik anlamında sanata kazandırılabilecek bir kulağı ve yeteneği vardı. Şimdi 19 yaşında ve şimdi soruyorum. "Neden eskiden istediğin gibi gitar çalmayı öğrenmiyorsun?" dediğimde bana dediği gerçekten üzücü ve kötü bir durum oluyor. "Küçükken çok hevesliydim ama hevesimi kırdılar ve şu anda da öğrenmek içimden gelmiyor" dedi. Hiçbir şey için "zamanı var" diye bir şey yoktur. 

Hayatta bazı şanslar da vardır ve gelip geçicidir. Bu şansları iyi değerlendirmek de o kişinin elindedir fakat bazıları aileleri için bu şanslarını geri tepebiliyor. 16 yaşında ailemin desteğiyle "O Ses Türkiye" yarışmasına katıldım ve yarışmada büyük bir başarı elde ettim ama okulum hala devam ediyor ve ikisini beraber yürütebiliyorum. Meslek anlamında da çok iyi yerlere geleceğimi ümit ediyorum, istiyorum ve biliyorum da daha doğrusu. Aynı şekilde müzik anlamında da. Aileler başından atmak yerine genç arkadaşlarımıza umut ışığı olurlarsa ve doğrunun ne olduğunu güzel, tatlı bir dille anlatırlarsa; her kişi her genç insan anlayacaktır ve her ikisinin de önemini anlayacak, birlikte yürütebilecektir bunu eminim. Yaşayan biri olarak küçük de olsa tecrübemi paylaşmak istedim. Bunu okuyan her kişinin biraz da olsa aklında kalıcı bir yere girebilir ve faydalı olabilirim inşallah.
Okuduğunuz için teşekkürlerimi sunarım, sevgiler.


Oğuz Berkay Fidan / Hayat Müzik / 2014
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe