EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

31 Ocak 2014 Cuma

HAYAT MÜZİK ÖNERİYOR: ‘’SAE İSTANBUL’’
Güncel haber ve özel dosyaları kesintisiz olarak takipçileri ile buluşturan Hayat Müzik Platformu olarak, ses, film ve animasyon eğitiminin merkezinde bulunan ve Türkiye’de de başarılı çalışmalar yürüten SAE Eğitim Enstitüsü'nü sizlere yakından tanıtmak istiyoruz.

Takipçilerimiz arasında müzik dinleyicileri kadar, müziği icra eden ve ilgili meslek dallarında profesyonelleşerek yaratıcı bir kariyere ulaşmak isteyen; fakat nereden başlayacağını bilemeyen amatör müzisyenler de bulunuyor. Özellikle onlara bu yazımızın rehber olacağını düşünüyoruz. 

SAE Institute, 1976 yılında Avustralya'nın Sydney şehrinde Audio Engineering (Ses Mühendisliği) üzerine eğitim veren bir okul olarak kurulmuş, ilerleyen yıllarda ise Film, Animasyon, Oyun, Web gibi alanlarda eğitimler sunarak, bugün 26 ülkede bulunan 56 şubesi ve 15.000'den fazla aktif öğrencisiyle “dünyanın en büyük medya eğitim kurumu” haline gelmiştir.

Uygulamalı eğitim” felsefesiyle SAE, ilgili medya sektörlerinin her alanında üretim yapabilen, yeni teknolojilere kolayca uyum sağlayabilen, dünya standartlarını yaptığı işe yansıtabilen, her ortamda verimli şekilde çalışabilen profesyoneller yetiştiriyor. Öğrenciler, kendilerine sunulan üst düzey akademik bilgileri zengin donanımlı, son teknolojiye uygun stüdyolarda bağımsız çalışarak pekiştiriyorlar, basit ve spesifik alıştırmalardan profesyonel projelere kadar birçok iş sürecini henüz öğrenim aşamasında tecrübe etme fırsatı yakalıyorlar ve kendilerine profesyonel bir portfolyo oluşturmuş oluyorlar. Eğitimlerin büyük bir bölümü, öğrencilerin kendi seçebilecekleri zamanlarda, kendi başlarına yürüttükleri bu uygulamalarla gerçekleşiyor. Bununla birlikte, öğrencilerin her zaman danışabilecekleri, takıldıkları noktalara anında çözüm getirebilecek eğitmenler ve süpervizörler, enstitünün açık olduğu saatler dahilinde hazır bulunuyorlar.SAE Enstitüleri’nde 3 Basamaklı Eğitim


SAE enstitüleri, Diploma, Bachelor Degree (Lisans) ve Masters Degree (Yüksek Lisans) olmak üzere birbirini takip eden üç basamaklı bir eğitim sunuyor. İlk basamak olan Diploma eğitimi, ilgili mesleği icra etmek için gerekli bilgi birikimini ve uygulama becerilerini kazandırmayı amaçlıyor. Bu programlardan başarıyla mezun olanlar, isterlerse “Degree Center” ünvanı taşıyan SAE kampüslerinde sırasıyla Bachelor ve Master eğitimlerine devam ederek, kariyerlerini daha akademik bir çizgide sürdürebiliyorlar. Söz konusu ikinci ve üçüncü basamak eğitimler, şu anda 26 ayrı kampüste devam ediyor. Bu anlamda SAE enstitüleri, eğitimine farklı ülkelerde devam etmek isteyen adaylara da çok çeşitli olanaklar sunuyor.

İşte bu vizyonu ve dünyada standartları belirleyen eğitimlerini Türkiye'ye de taşımak amacıyla SAE, 2009 yılında İstanbul kampüsünü hayata geçirdi. Şu anda Audio Engineering ve Digital Film & Animation alanlarında eğitimler sunan enstitü, yıl içerisinde 2 ayrı dönem başlangıcına sahip. Eylül ve Mart aylarında başlayan eğitimler, tam zamanlı ya da yarı zamanlı olarak gerçekleştirilebiliyor. Tam zamanlı programlar 12 ayda tamamlanırken, yarı zamanlı programlar 24 ay sürüyor; ancak eğitim içeriği bakımından bu iki seçenek arasında herhangi bir fark bulunmuyor. Böylelikle öğrenciler, kendi koşullarına uygun bir öğrenim temposu seçebiliyorlar.SAE İstanbul eğitmen kadrosu, profesyonel kariyerlerine devam etmekte olan, alanlarındaki başarıları kabul görmüş kişilerden oluşuyor. Böylelikle öğrenciler, her konuyu uzmanından öğreniyor, derslerde aktarılan güncel örneklerden beslenebiliyor, eğitmenleriyle kurdukları birebir ilişki sayesinde sektörel ağın parçası haline geliyorlar.Kuruluşundan bu yana hem film hem de ses sektörüyle güçlü ilişkiler kuran SAE İstanbul, sunduğu eğitimin yanısıra, gerek yürüttüğü iş ortaklıklarıyla, gerekse düzenlediği ücretsiz seminer, söyleşi ve atöylelerle de hem öğrencilerine, hem mezunlarına, hem de  söz konusu sektörlerde çalışan veya bu sektörlere ilgi duyan herkese yeni pencereler açmaya, Türkiye'deki medya üretimine elinden geldiğince katkı sağlamaya gayret ediyor.

Audio Engineering mezunları müzik prodüksiyonu, film için ses tasarımı ve post-prodüksiyon, oyun için ses tasarımı, canlı performans ve sahne sanatları için ses, radyo ve televizyon yayını başta olmak üzere sesin dinleyiciye, izleyiciye, oyuncuya veya kullanıcıya ulaştırıldığı her alanda faaliyet gösterebiliyor, hem teknik hem de sanatsal süreçlerde rol oynayabiliyorlar.


Digital Film & Animation eğitimini tamamlayanlar ise edindikleri birikimle kameradan kurguya, görüntü yönetiminden görsel efekt tasarımına, 3D animasyon tasarımından Colorgrading'e, sanat yönetimine kadar, görsel medya üretiminin her aşamasında görev üstlenebiliyorlar ve çok çeşitli projelere dahil olabildikleri gibi, bizzat kendilerine ait prodüksiyonları da ortaya çıkarabilecek donanıma sahip oluyorlar.


Detaylı bilgi için:
Share this post

1 yorum Yeni Yorum Yap

 1. Daha geçen gün duymuştum isimlerini. Not edeyim, araştırayım derken Hayat Müzik benim yerime araştırmış. :) Çok sağlam bir proje gibi duruyor SAE. Yakın takibe alıyorum.

  YanıtlayınSil

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe