EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

29 Ocak 2014 Çarşamba

HAFTANIN KONUK YAZARI : ''PİT10''


“Artık işleri değiştirme vakti geldi” 

Beni bilmiyorsun, çünkü şu ana kadar hep medyanın dayattığını gördün, sevmedin ama defalarca maruz kalarak kanıksadın ve belki sevmediğini bile fark etmedin. Arabanda yabancı müzik çalan kanalları açtın, belki pek çok şarkıda ne dediklerini bile anlamamana rağmen severek dinledin. Avrupa ve Amerika’daki hip hop sound hegemonyasını fark etmedin ama dinlediklerinin buralardakinden daha yenilikçi olduğunu gördün. Belki içten içe “Türkiye’de nerde böyle müzikler” bile dedin… 

“Artık işleri değiştirme vakti geldi” diyorum yeni albümüme ismini veren şarkımın sonunda. Sadece ben değil, Türkiye müzik endüstrisine kazandırdığı hit’lerle yön veren prodüktörüm Ender Çabuker diyor.Kalbini sanata veren, sanat için sanat yapamayacağını fark edince asgari ücretle sevmediği işi yapmak zorunda bırakılan gençler diyor, onların “aileleri” diyor. Yenilikçi radyocular diyor. Bazı yayın yönetmenleri demiyor ama çocukları diyor. Power Türk FM demiyor ama dinleyenleri ve hatta çalışanları diyor.
Adaptasyon belki de ülkemizin en büyük sorunu. Baksana, sen daha ilkokula giderken “star” ,“süperstar” , “megastar” , “ultrastar” sıfatıyla taçlandırılan sanatçılar, sen üniversiteyi bitirmiş, belki iş hayatına atılmış olmana rağmen “starlıkları” baki kaldı, taçlarını kimseye devretmediler. Çocukken ne dinlediysen hâlâ aynı şeyleri dinliyorsun. Bu sırada dünya müziği belki 10’larca kere değişim ve gelişim süreçlerinden geçti.
 
İşin en kötü yanı “halk bunu istiyor” zihniyeti. Hayır, halkın istediği değil maruz kalıp kanıksadığı bu. Bahsettiğim şey sadece müzik için geçerli değil. Sabah kuşağındaki %90’ı kalitesiz programlardan oluşan formatların karşısına biraz daha “işe yarar” bir format koydular mı hiç? Daha iyisi sunuldu da halk kötü olanı mı tercih etti? Eğlence sektörü temcit pilavına dönmüşken, birileri elini taşın altına sokmayı başarırsa halkın ne istediğini çok daha güzel göreceğiz. O birilerinin arasında bu işe yön verenler de var, maruz kalıp ne talep etmesi gerekeni bilen “halk” da var. 

Artık işleri değiştirmenin vakti geldi…

PİT10/Hayat Müzik/2014 
 
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe