EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

6 Ocak 2014 Pazartesi

HAFTANIN KONUK YAZARI : ''İRFAN ÖZATA''


Biraz kendimden, biraz yeni çıkan albümüm Hayat Okulu’ndan, birazda da sektörden bahsedeceğim bir yazı ile konuk oluyorum sizlere. .
Kendimden bahsettiğim kısımlar hala bana en zor gelen kısımlar olduğu için kısa tutmaya çalışıp daha çok albümden, albüm çıkarırken yaşadığım zorluklardan, yeni çıkan isimler için sektörün zorluklarından ve tabii  ki müzik ile ilgili güzel konulardan daha çok bahsetmeye çalışacağım.


14 Ocak 1983 Ordu doğumluyum. Bursa Güzel Sanatlar Lisesi ve Uludağ Universitesi Müzik Öğretmenliği mezunuyum. Evet aslında Müzik öğretmeniyim fakat bir kaç özel ders ve öğrencimin dışında öğretmenlik yapmıyorum.


Müzik ile tanışmamdan bahsedeyim isterim fakat biliyorum ki çok klişe bir cevap olacak. Nedeni de kendimi bildim bileli müzikle iç içe olduğumdur. Daha ilk okul yıllarından başlayan hatta öncesine dayanan bir tanışmışlığımız ve haşır neşirliğimiz var kendisiyle:) Yakın akrabalarımda da müzisyenler olduğu için evimiz her zaman müziğin konuşulduğu ve icra edildiği bir yerdi. Bu bir çocuğun müzik ile ilgilenmeye başlaması için çok önemli bir durumdur fakat asıl önemli olan eğer yeteneğin var ise bunun keşfedilip sonrasında da teşvik edilmesidir. İşte bu noktada devreye sevgili babam Birol Özata girmektedir.Devlet memuru olmasına rağmen çok araştıran ve kendini geliştiren bir babam var. Benim de müzisyenlik dışında başka birşey yapamayacağımı çok küçük yaşlarda anlamış olmalı ki peşimi hiç bırakmadı J Mesleği gereği çok fazla geziyorduk. Gittiğimiz her şehirde ve kasabada müzik dersi aldırdı ve benim de kendimi bu alanda küçük yaşlardan beri geliştirmemi sağladı. Buradan tabii ki bağlamak istediğim nokta özellikle Türkiye’de sanata , edebiyata, bilime ilgisi olan gençler ve çocuklar ya hiç keşfedilemiyor, ya aileleri tarafından önleri kesiliyor ya da yetenekleri keşfedildiğinde iş işten geçmiş oluyor. Ailelerin ve öğretmenlerin burada rolü çok büyük. Herkes illa ki sayısalda iyi olup doctor ya da avukat olmak zorunda değil. Bir ülkenin gelişebilmesi için sanata ve bilime çok ihtiyacı var. Özellikle de Türkiye’nin gerçek sanatçılara, bilim adamlarına bir çok ülkeden daha fazla ihtiyacı var. Bu gelişimin oluşması da ailelerin elinde.

Sosyal mesajımı da verdikten sonra Single ve albümüm ile ilgili de konuşabilirim artık diye düşünüyorum. İçim rahat artık..

Aslında albüm hikayem ilk okul-orta okul yıllarında başladı diyebilirim. Hatırlarsınız doksanların ortalarında küçük ibo, küçük onur, küçük çocuk modası vardı.. O dönemde unkapanından (benim de yolum unkapanından geçti yani J) bana bir kaç plak şirketinden kaset teklifi gelmişti. Ama annem evde olay çıkarıp İrfan okumadan asla diye kariyerimi engelledi. Şaka tabii ki .. Kariyerimi kurtardı desem daha doğru olur.. Bu böyle bir hikayeydi anlayacağınız .


Single'a gelirsek.. Asıl aklımda olan single ile çıkış yapmaktansa 3.5 yıldır üzerinde çalıştığım 11 parçalık bir albüm ile çıkmaktı. Fakat albümün en küçük detayına kadar kendim uğraştığım için bir türlü bitmiyordu. Bunun üzerine yapımcım, menajerim aynı zamanda da öz kardeşim oluyor kendisi Neslihan Beşer ve albümde yer alan parçaların hemen hemen bir çoğunu yazan , değerli söz yazarı Gökhan Şahin beni ikna edip albümden önce yaza uygun iki parça ile single çıkarmaya ikna ettiler.İyiki de ikna etmişler. Mayıs 2013’te ‘’Yanlış Fotoğraf’’ adlı ilk Single çalışmamı yaptım. Singel, zor geçen bir yaz döneminde çıktı fakat, çıkış parçamız ‘’Yanlış Fotoğraf’’ çok beğenildi. Gittiğim konserlerde herkesin bir ağızdan şarkıyı söylemesi bana bunca yıllık yorgunluk ve emeğin karşılığını almış olduğumu gösterdi.Singledan hemen hemen 4 ay sonra 11 parçalık albümüm ‘’Hayat Okulu’’ nu çıkardık. Yapımcılığını Neslihan Beşer’in yaptığı ve FUNORG etiketi ile çıkan ‘’Hayat Okulu’’nun çıkış parçası ‘’Tuhaf Geliyor’’ oldu. Single’dan farklı daha slow ve romantik bir parça seçtik. Dinleyiciler ‘’Yanlış Fotoğraf’’ ile hareketli bir İrfan Özata tanımışlardı ve bir anda ‘’Tuhaf Geliyor’’ ile bambaşka bir İrfan Özata görmüş oldular karşılarında.  Kasım 2013 ‘de çıkardık albümü. Çok güzel tepkiler alıyoruz. Bu beni çok mutlu ediyor çünkü doğru bir iş yaptığımızı düşünüyorum. Benim için en önemlisi müzikalite anlamında eleştiriler almaktı ve bu eleştiriler hep çok olumlu oldu. Albümde 200eyakın müzisyen yer aldı. Her bir parçanın ayrı aranjörü var. Fettah Can, İsmail Tunçbilek, Hüsnü Şenlendirici, Volkan Öktem gibi çok değerli isimlerle çalıştım albümde. Her dinlendiğinde farklı bir sound yakalayıp, dinlendikçe güzelleşen şarkılar oldular.. Benim içime sindi. Sizin de sinsin umarım :)


Albümün tamamı canlı çalındı. 90’lar soundunu yakalamak ve buna 2000lerin yeni soundları ile harmanlamak istedim. Yapmak istediğimi de verebildiğimi düşünüyorum gelen yorumlardan. Şimdilik herleş keyifli gidiyor. Albümden ikinci bir parçayı Şubat-Mart gibi kliplendiririz diye düşünüyoruz .


Albüm kısmını bir paragraf ile özetledim neredeyse fakat gerçekten çok emek isteyen, maddi manevi hazır olmayı gerektiren bir süreç. Uzun zamandır müzisyen kimliğimden dolayı sektörde biliniyordum. Bu nedenle benim için biraz daha kolay oldu belki kendimi  kabul ettirmem fakat yeni çıkış yapacak arkadaşlar için bol bol sabır ve şevk diliyorum. Motivasyonlarını kaybetmeden ellerinden geleni yapsınlar.. Sonucunun güzel olacapını göreceklerdir..


Aldım elime kalemi bırakmıyorum:) Daha fazla uzatmadan bitireyim.. Herkese sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Umarım siz de hayatta dilediğiniz ve olmasını çok istediğiniz bir şeyi başarmanın mutluluğunu yaşarsınız. 

İrfan Özata/Hayat Müzik/2013
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe