EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

18 Kasım 2013 Pazartesi

SOSYAL İNTERNET RADYOSU : cubic.fm iİLE TANIŞIN!


Dijital müzik pazarının gelişmesiyle karşımıza çıkan yeniliklerden bir tanesi de ''internet radyoculuğu'' kavramı oldu.  Bunların son örneği de “Every moment deserves a soundtrack” sloganıyla yola çıkan cubic.fm, dinleyicilerine gün boyu eşlik ederek günlük rutinleri daha eğlenceli kılmayı amaçlıyor. Geçtiğimiz günlerde lansmanı gerçekleşen ve Hayat Müzik olarak katılıp izlenimlerimizi buradan paylaştığımız Deezer'in içerisinde bir uygulama olarak yer alan cubic.fm 182 ülkede servis sağlıyor. Aynı zamanda Deezer App Studio içerisindeki tek Türkiye çıkışlı uygulama olma özelliğini taşıyor. Şimdilik sadece Deezer platformu üzerinde yayın yapmakla beraber, cubic.fm çok yakında mobil uygulamasını kullanıcılarına sunacak, Deezer üyeleri login olarak kullanabilecek.

cubic.fm'in kullanıcıların ilgisini çekecek ilginç özellikleri de bulunuyor. Kullanıcının bulunduğu lokasyon ile bu lokasyondaki saat ve hava durumu bilgilerini bir araya getiren uygulama, sisteme giriş yapıldığında, kullanıcının yapmakta olduğu aktiviteyi ve bu aktiviteyle uyumlu müzik tarzlarını tahmin etmeye çalışıyor. Kullanıcı bir aktivite ve bu aktiviteye bağlı müzik türünü seçtikten sonra ise seçimi doğrultusundaki bir radyo istasyonuna yönlendiriliyor. Böylece kullanıcı seçtiği aktivite-müzik türü ikilisine en uygun müziğe ulaşabiliyor.

Kullanıcılarına en uygun arka plan müziğini sunmanın yanı sıra, sosyal bir platform olmayı amaçlayan cubic.fm içerisinde bütün kullanıcılar sisteme şarkı ekleyebiliyor. (Kendi jargonlarında bunu şarkı ”cube”lemak olarak tanımlıyorlar). Eklenen bütün şarkılar da algoritmik olarak gruplara ayrılıp uygun radyo istasyonlarında, paylaşan kişinin adı ile beraber çalınıyor. Uygulama bir başka sosyal unsur olarak da, Instagram üzerinde belirli etiketlerle paylaşılan fotoğrafları, seçilen aktivite ekranına taşıyarak tüm dinleyicilerle buluşturuyor. Bu yönüyle müzik dinleme tecrübesini görselleştiriyor.

Onur Yavuz, Özgür Akçalı, Barış Can Aktepe ve Erdem Gelal’den oluşan ekip, “CubicEngine” adını verdikleri algoritmik tavsiye sistemi ile internet üzerindeki müzik platformlarını, müzik paylaşım sistemlerini, radyo istasyonlarını ve sosyal ağları taradıktan sonra, şarkıları tempo, enerji seviyesi, şarkı sözleri gibi parametreleri göz önünde bulundurarak kategorize ediyor. Böylelikle şarkılar cubic.fm içerisinde doğru mod ve aktivitelerle eşleştirilebiliyor.
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe