EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

23 Ekim 2013 Çarşamba

DEEZER TÜRKİYE'NİN GENEL MÜDÜRÜ SELEN ZORLU, AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI!2013 yılı dijital platformdaki müzik dünyası için yeni gelişmeleri de beraberinde getirdi. Online olarak ücretsiz müzik dinleme alışkanlıkları yavaş yavaş yerini ücret karşılığı satın alınan paketlere doğru gidiyor. Öncelikle Türkiye’de bu bilincin yeteri düzeyde olduğunu düşünüyor musunuz?  

Bu konuda hızlı gelişmelere tanık olacağımızı düşünüyorum. Ürün kalitesi, kullanım kolaylığı, yerli yabancı geniş müzik arşivine sadece tek bir tıkla her tür cihaz üzerinden kolayca erişebilme ve offline dinleme gibi özellikler kullanıcıları bu tip servisler için ücret ödemeye teşvik ediyor. Kullanıcılar ücret ödemeye değer servislere ücret ödüyorlar, müzikseverlerin başka hiçbir yerde elde edemeyecekleri bir teklif sunarak kullanıcıların müzik ile etkileşime girme şekillerini yeniden inşa ediyoruz, biz zengin ve derin bir müzik deneyimi sunuyoruz gelecekte edineceğimiz başarının da anahtarının bu olduğuna inanıyoruz.

Türkiye pazarında bu kadar yeni bir alışkanlığı dinleyici ile buluşturma aşamasında yaşadığınız en büyük zorluk ne oldu?  

Türkiye’de yaklaşık 9 ay boyunca test yayınımıza devam ettik, bu süre zarfında kullanıcılar müziği keşfetmek, paylaşmak için servisimizi kullanmaya başladılar. Facebook entegrasyonu sayesinde de bu alışkanlık hızlı bir şekilde yayılmaya başladı. Şimdi aşılması gereken hedef, bu global servisi daha geniş kitlelere ulaştırmak olacak.

Bir tarafta müzik dinlemek isteyen bir dinleyici kitlesi diğer tarafta ise yapım şirketleri. Kataloglarınıza baktığımız zaman henüz Türkiye pazarındaki tüm yapım şirketleri ile anlaşma sağlanmadığını görüyoruz. Bu aşamada nasıl ilerliyorsunuz?  

Bu zamana kadar Deezer 4 major plak şirketinin yanısıra dünya çapında 2000’den fazla plak şirketi ve meslek birliği ile anlaşma yapmıştır. Büyümeye devam ettikçe yerel müzikler ile ilgili hakların elde edilmesi ve dünya ile paylaşılması daha da önem kazanıyor. Lokal yapım şirketleri ile de görüşmeler uzun sürebiliyor, bu yeni servislerin değerini ne kadar çok vurgulayabilirsek o kadar hızlı bir şekilde sonuç alabiliriz. Bununla birlikte kataloğumuz hiçbir zaman tamam olmayacak çünkü dünyanın dört bir yanında en iyi müzikleri bulmaya kendimizi adadık, kataloğumuz sürekli olarak büyüyor, her gün binlerce yeni şarkı yayınlanıyor.
Dinleyiciye Deezer olarak ne tip ayrıcalıklar sunuyorsunuz. Bir müzik tutkunu neden Deezer’dan online müzik dinlemeli?  

Biz müzikseverlerin başka hiçbir yerden edinemeyecekleri tutku, heyecan, lokal bilgi ve herşeyden önemlisi müzik aşkı ile kurulan bir hizmet sunuyoruz. Dünyanın dört bir yanında müzik dinleyen ekiplerimiz var, kulağa basit gelebilir ama benzersiz bir deneyim sunuyorlar. Lokal pazarı bilen bu editörler her hafta kullanıcılara farkı türlerde müzik önerileri yapıyorlar böylece müzikseverlerin yeni sanatçıları keşfetmesine ve paylaşmasına yardımcı oluyoruz. Şu andan dünya çapında haftada 250 albüme sığacak kadar parça dinleyen 50’ye yakın editörümüz var. Burada algoritmaların ötesinde çok insani bir dokunuştan bahsediyoruz.

Şu ana kadar Türkiye pazarında edindiğiniz bilgi ve tecrübeye dayanarak Türk müzik dinleyicisini nasıl tanımlayabilirsiniz? En çok kimler, hangi tarzlar rağbet görüyor?  

Çok farklı türlerde müzik dinleniyor. Tek bir türün ağırlıkla dinlendiği bir durum yok. Yeni yayınlar, eski kayıtlar, popüler ve indie içerikler...Şu an Deezer’da farklı türlerdeki top 100 listeleri her gün kullanıcılar tarafından ne dinlediğini gösteriyor.
Müzik takipçilerinin, gelişmeleri takip ettikleri müzik bloglarını, sektör içinde nasıl değerlendiriyorsunuz?  

Müzik blogları önemli çünkü müzik keşfini ve paylaşımı destekliyor.. Bu yüzden de bir çok müzik bloğu ile birlikte ortak projeler yapmaya başladık, blog yazarları Deezer’da özel çalma listeleri oluşturuyorlar biz de bu özel kürasyonları kullanıcılarımızla paylaşıyoruz. Ayrıca müzik blogları da Deezer widget’ları sayesinde kendi kullanıcılarına da Deezer üzerinden müzik dinletebiliyorlar.
Son olarak okurlarımıza söylemek istediğiniz bir mesaj var mıdır?  

Müzikseverler Deezer’ın Premium + üyeliği ile ayda sadece 4,99 TL’den 25 milyondan fazla parçaya ulaşabilirler. Deezer ile müzikseverleri yeni müzikler bulup paylaşmanın keyfini keşfettikleri yepyeni bir müzik deneyimine bekliyoruz.

Röportaj:Ahmet ERTEN/Hayat Müzik/2013
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe