EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

29 Eylül 2013 Pazar

PAZARLAMA İLETİŞİMİNDE MÜZİK : '' adidas''
Her marka ürünleri ve hedef kitlesi ile ilintili olarak çeşitli sponsorluk faaliyetlerinde bulunur. Amaç marka ile hedef kitlenin duygusal bir bağ kurması ya da marka algısının istenilen yönde oluşması /değişmesidir. Bu dosyamızda markaların etkinlik yönetimlerini elbette ‘’müzik’’ perspektifinden inceledik.
Bu kez müzik ekseninde çok sayıda projede yer alan adidas'ın Marka Direktörü Derya Balcı ile röportaj gerçekleştirdik.

-adidas olarak pazarlama iletişimi faaliyetlerinde müzik enstrümanını nasıl konumlandırdığınızdan bahseder misiniz?
Müzik, adidas marka ruhunu çok güçlü yansıtan bir enstrüman. Müziği, tanıtım ve iletişim faaliyetlerimize ve geliştirdiğimiz yenilikçi projelere mümkün olduğunca entegre etmeye gayret ediyoruz. Bugüne kadar özellikle hedef kitlemizi oluşturan gençlerin hayranı olduğu, dünyanın tanınmış sanatçı ve grupları ile işbirlikleri yapma fırsatımız oldu. Bu projelerin her biri büyük ilgi gördü ve başarıya ulaştı.
Müzik alanındaki çalışmalarımızda önem verdiğimiz bir başka konu gençlerle interaktif iletişim sağlayabileceğimiz, onları doğrudan içine katabileceğimiz projeler geliştirmek. Hip hop efsanesi Run DMC ve süperstar DJ A-Trak ile yaptığımız all Originals kampanyası buna güzel bir örnek. Gençlere A-Trak ritimleri üzerine kendi rap parçalarını kaydetme fırsatı sunduğumuz projenin gençlerden büyük ilgi gördüğünü belirtmek isterim.

-Ağırlıklı olarak konser ve party etkinliklerinde adidas markasını sponsor olarak görüyoruz. Bu etkinlikleri nasıl planlıyorsunuz?
Markamızın, bizi hedef kitlemize daha da yakınlaştıracak konser ve etkinliklerde görünürlüğünü sağlamaya önem veriyoruz. Bu nedenle adidas etkinlikleri ya da sponsor olduğumuz organizasyonlarla müzik alanındaki varlığımızı güçlendiriyoruz.  

 adidas Marka Direktörü : Derya Balcı

 ''Gençlere ‘’orijinalliği’’ yaşatan her yerde olabiliriz''

-Biraz da ‘’adidas all Originals İstanbul’’ etkinliği özelinde konuşmak istiyorum. Bu proje nasıl ortaya çıktı? Bu yılki etkinlik hakkında bilgi verir misiniz? Sahne alacak isimler nasıl belirleniyor?
all Originals İstanbul ile şehre alternatif, her şeyiyle orijinal bir etkinlik kazandırmayı hedefledik. Gerçekten de müziğiyle, sahne performanslarıyla ve çeşitli sokak sanatlarıyla sıra dışı bir etkinlik yaratmayı başardık. adidas all Originals partilerimizin bu yıl dördüncüsünü düzenliyoruz. Etkinlikte yılın popüler isimlerinin yanı sıra, tarzları ile fark yaratan sanatçı ve grupların yer almasına özen gösteriyoruz. Bu yıl da markamızın seslendiği genç kitlenin ilgi ile takip ettiği, hayran olduğu çok özel isimler partimize katılacak. 
adidas all Originals İstanbul’un bu yılki sürpriz ismi, ünlü İsveçli grup Peter Bjorn and John. Grubun unutulmayacak performansının yanı sıra, partide Türkiye’den ve dünyadan çok sayıda başarılı DJ, müzisyen ve grup sahne alacak. Replikas, 123, Men With A Plan, Emir Yargın, Second ve Lust da özel performanslarını sergileyecekler. Partinin bir diğer sürprizi olarak ise, New York'un başarılı ikilisi Holy Ghost!.
Yine bir festival havasında geçecek partimizde yiyecek ve içecek alanlarının ve kaykay pistinin yanı sıra çeşitli sürprizler ile sokak kültürüne dair her şey olacak. adidas’ın,  hip hop efsanesi Run DMC ve süperstar DJ A-Trak birlikteliği ile başlayan ve Unite All Originals kampanyası ile hayata geçen Drop A Ryhme da all originals istanbul sahnesinde olacak. Katılımcılar A-Trak’ın ritimleri üzerine kendi rap sözlerini ekleyerek, kalabalığın beğenisini anında görebilecekler. DJ Workshop sayesinde ise, DJ’lik yapmak isteyen ama nereden başlaması gerektiğini bilmeyen gençler, bu işin püf noktalarını profesyonellerden öğrenme fırsatı yakalayacaklar. Ayrıca tırnak tasarımcıları ve dövmeciler, kuaförler ve makyaj uzmanları ile hip hop dünyasının başarılı isimleri de parti katılımcıları ile buluşacak. 

-adidas’ın bir de online radyosu Radio adidas Originals var. Bu proje ne kadardır yayında ve bu projenin oluşturulma amacından bahseder misiniz?
Radio adidas Originals, “it's not just a radio” sloganı ile 2011 yılının Mayıs ayında yayına başladı. Radyomuz gerek dopdolu içeriği, gerekse özel sürprizleri ile her zaman bir radyodan fazlasını sunmayı hedefledi. Radio adidas Originals, en yeni müzik haberleri, etkinlikler hakkında bilgileri, adidas Originals'tan son haberleri aktarırken birçok sanatçıyla özel röportajları ve en yeni setleri, dinleyenleri ile buluşturuyor. Radyoda yeni nesil elektronik müzik, house, disco, indie-rock, downtempo ve lounge müzik türlerinin adidas Originals seçkisi ve birçok sanatçının özel parçaları yayımlanıyor.
Radio adidas Originals gençlerle iletişimimize dinamizm katmamızda çok önemli bir araç. 7/ 24 yayın yapan radyo, bizi gençlere ve gençliğin dünyasına daha da yaklaştırıyor.  


-Alternatif müzik etkinliklerine focuslanıp, daha niş bir kitleye hitap etmek mi yoksa popüler müziğe odaklanıp daha mass medyaya ve dolayısı ile geniş kitlelere ulaşmak mı hedefiniz?
adidas Originals spor, sokak ve modayı bir arada yansıtan son derece özgün ve günlük yaşam ürünlerinden oluşuyor. Genç, dinamik, yenilikçi ve kendine özgü, sokak modasının ikonik spor giyim markası adidas Originals, en başından beri yapıtaşı olan ve ismini taşıdığı “orijinalliği” kutlamaya devam ediyor. Dolayısıyla gençlere ‘’orijinalliği’’ yaşatan her yerde olabiliriz. Ama genel eğilimimiz mass medya ile geniş kitlelere erişmektense, biraz daha niş, hedef profilimize uygun içerikle ulaşmayı tercih ediyoruz. 

-Hayat Müzik Platformu okurlarına ve müzik takipçilerine neler söylemek istersiniz?
Geçmiş, gelecek, moda, sokak kültürü ve müziği, stilinizde birleştirmeye devam edin. adidas Originals ile her zaman orijinal ve genç kalın.  

Röportaj: Ahmet Erten/Hayat Müzik/2013
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe