EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

30 Eylül 2013 Pazartesi

HAFTANIN KONUK YAZARI: ''KARGO''Kargo’nun müzik hayatı üzerine çok yazı yazılabilir. Bunun nedeni; yıllar geçtikçe ve albümler yayınlandıkça, hem müzik hem de ekip olarak kendini yenileyen bir grup olduğumuzu düşünüyoruz.
Bu hikayeyi bir müzik yazarı şöyle yazardı:

1993 yılında Selim Öztürk’ün girişimiyle ilk formuna kavuşan Kargo “Sil Baştan” albümüyle müzik hayatına başladı.” 

94 senesinde Serkan Çeliköz, Koray Candemir ve Burak Karataş’ın katılımıyla eski kadrodan Selim ve MŞŞ ile birlikte, 1996’da “Yarına Ne Kaldı?” adlı albümü yayınladılar.”

O dönem haftada üç gün bir araya gelip sürekli beste çalışıyorduk. Düşündüğümüz tek şey farklı olmak ve müzik üretmekti. Sadece müzik yapmak istiyorduk, bizi kimlerin dinleyeceği ve müzik hayatımızın ne kadar uzayacağını merak bile etmiyorduk.
“Yarına Ne Kaldı?” çıkınca hayatımız değişti. Herkes Kargo’yu tanıyor ve şarkılarımızı söylüyordu. Albümde, geçtiğimiz yıllarda sinema filmiyle ünlenecek olan “Kaybedenler Kulübü” radyo programı bile “Gece Fanzini” isimli deneysel şarkıda canlandırılmıştı.

“Bundan sonra ardı ardına “Sevmek Zor”, “Yalnızlık Mevsimi” ve “Sen Bir Meleksin” adlı albümler yayınlandıktan sonra “Best Of Kargo” ile toplama bir albüm yayınlayan grup...”

Biraz hızlı gittik herhalde, özellikle “Yalnızlık Mevsimi” gibi tematik bir albümün aylar süren çalışmaları ve sonrasındaki “Sen Bir Meleksin” albümü ve konserleri sonrasında yorulduk ve farklı arayışlara girdik. O nedenle 2000 senesinde durma kararı aldık. Biz bile bu kadar cesur bir karar alacağımızı sanmazdık.

“...Ara verdiği müzikal çalışmalarına 2004’te çıkardığı “Ateş Ve Su” ile devam etti. Bunu ise 2005’te yayınlanan “Yıldızların Altında” isimli büyük çoğunluğu “cover” olan albüm takip etti.”

Grup olarak, 2005’de tekrar yılın grubu seçilecek kadar başarılı bir albüm yapabilmiştik. Sürekli çalışıp, işin ucunu hiç bırakmamanın ödülüydü bu. O güne kadar “cover” şarkı hiç yapmayıp bu hakkımızı “Yıldızların Altında” albümünde kullandık. Türkiye’nin hemen hemen her yerinde çok fazla konser verdik. 


2008’de Koray Candemir ve Serkan Çeliköz ile yolların ayrılmasından sonra 2009’da Mirkelam ile bir proje albüm çalışması yapan Kargo bu albümde INXS, Kiss, AC/DC gibi grupların dünyaca ünlü prodüktörü Mark Opitz ile çalıştı.”

Mark Opitz süper bir adam. Çok rahat bir çalışma yaptık. Buna benzer bir çalışmayı “Sen Bir Meleksin” albümünde Rıza Erekli ile de yapmıştık. Mirkelam ile, o albümdeki şarkıları tamamen doğaçlama yapmamız ve kaydetmemizden sonra sonuç hepimizi şaşırttı. Hem Mirkelam hem de Kargo’nun etkilerini yansıtan bir albüm olmuştu. Bizim için değişik bir deneyimdi. Eğer yeniliklere açık bir grupsanız, böyle albümler hayatınıza girebilir.

2011’de Ozan Anlaş’ın gruba yeni vokalist olarak katılmasından sonra 2013’te “Gelecekle Randevum Var” isimli albümü yayınlayan Kargo sırasıyla “Kehribar”, “Beni Bırakma”, “Bana Yalan Söylediler” ve son olarak albüme adını veren “Gelecekle Randevum Var” isimli şarkılara klip çekti.”

“Gelecekle Randevum Var” albümünde, düzenlemeleri yaparken samimi, sıcak, şarkıların anlatmak istediği duyguları ortaya çıkaracak, pekiştirecek bir sound ve anlatım şekli üzerinde çok durduk. Ardından demo kayıtlar yapıldı ve şarkıların geldiği nokta görüldü. Eksikler, değişiklik yapmak istediğimiz noktalar yeniden düzenlenip tamamlandıktan sonra, daha iyi konsantrasyon sağlamak, grup içi kimyayı geliştirmek için kayıtların bir kısmı Los Angeles’ta yapıldı. Geri kalan kayıtlar ve miksler Marşandiz stüdyolarında tamamlanarak albüm hazır hale getirildi.

Biz çok anlattık. Biraz da Ozan anlatsın:

Grup olmak hem kolay hem de zor. Grupları hep daha şanslı görmüşümdür, ihtiyacınız olduğunda etrafınızda güveneceğinizi bildiğiniz insanlar vardır. Şu anki Kargo da böyle işte, herkesin birbirinin daha iyi olmasını istediği bir grup. Sadece müzikal anlamda da değil kendi hayatında da. Çünkü müzik sadece iş değil, hayatımızın bir parçası bizim için. Bu nedenle de kendi hayatında mutlu olmayan birisinin müzik adına üretken ve verimli olması gerçekten çok zor, hele ki Türkiye'de profesyonel anlamda müzik yapmanın ne kadar zor olduğundan haberiniz varsa.

Bu destek ve birliktelik grup yeni halini aldığı ilk günden beri merkezdeydi. Altı ay boyunca Burak'ın evinde ön çalışmalar yaptık. Herkes çok emek verdi, ailelerimiz, yol arkadaşlarımız... Hiç bir beklentisi olmadan bizim için uğraşan ne çok kişi vardı...

Sonuçta bu titiz çalışmaların karşılığını aldık. Herkesin samimi enerjisinin bu albüme geçtiğini gördük, yola beraber çıkmaya karar verdiğimiz andan itibaren sıcak ve içten bir müzik yapma derdindeydik. Şarkıların üretim sürecinde hep buna dikkat ettik. Çok ince bir çizgiydi aslında, ama başardık. Kargo içten bir grup, bu duyguyu zaman geçtikçe de pekiştiriyorum. İçimizden ne geliyorsa onu ortaya koyuyoruz, bu bizim müziğimiz. Ancak bu şekilde bir 20 yıl daha müzik yapmaya gücünüz olur.

Nice 20 yaşlara !

Kargo/Hayat Müzik/2013
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe