EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

12 Ağustos 2013 Pazartesi

HAFTANIN KONUK YAZARI : ''MATMAZEL''Güncel müzik piyasası gün geçtikçe daralıyor. Bu daralma hem albüm satışlarında, hem de tüketilen ürünlerin kalitesinde kendisini fazlasıyla gösteriyor. Üstüste birkaç jenerasyona hitap eden ve yıllarca raflardan inmeyen, dinlemeye doyamadığımız albümler yerlerini artık yiyecek sektöründeki gibi iştahı hiç bitmeyen bir fast-food(hızlı yemek) tarzı müzik tüketimine bıraktı. Müzik kanallarının hiç bir zaman olmadığı kadar güçlü ve bir o kadar büyük kitlelere ulaştığı bu dönemde bu tür "Hızlı Tüketilen Müzik" piyasasının olması çok üzücü.

Tek kanallı televizyon döneminde haftada dakikalarla sınırlandırılan pop-müzik(Halk Müziği ve Türk Sanat Müziğinden ayrı tutularak; türkçe pop, türkçe rock, arabesk ve diğer müzik türleri) bu süre kısıtlaması üzerine ayrıca o dönemin sansür uygulaması ile de sinirlandiriliyordu . Bu kısıtlı ulaşılabilinirlik ve tanıtım imkanlarına rağmen 80-90'lı yıllarda yapılan Türkçe Pop&Rock albümler hala dinleniyor, hala satılıyor.
Yıllar boyunca değişen bir başka olgu da "Canlı Müzik" kavramı. Geçtiğimiz dönemde İstanbul'daki gece yaşantısına yön veren canlı müzik performans mekanları yerini retro-club'lara, elektronik müzik çalan yerlere verdi. Bunun mantıklı bir yanı var tabii ki; mekan sahipleri 4-5 kişilik cover-band'lere vereceği gecelik ücret yerine sadece tek bir DJ ile geceyi tamamlıyor .

Artık mekanlar, cover çalan gruplara hem tercihleri hem de maddi olarak doymuş durumdalar. Farklı mekanlar, farklı türler insanlara cazip gelse de bunun çok uzun soluklu olmayacağını görmek kolay. Çünkü daha önce belirttigim gibi artık insanlar yaşam şekillerinde birçok konuda hızlı tüketim peşindeler.

Biz Matmazel grubu olarak bu değişimin her iki safhasında da bulunduk. Yıllar önce ilk canlı müzik piyasasına çıktığımızda cover-band'ler çok popülerdi ve özellikle Taksim bölgesindeki barlarda uzun süre farklı mekanlarda haftasonu programları yaptık. işte eskiden efsane olan ve dünyaca ünlü bir çok müzisyeni sahnesinde konuk eden bu mekanların ne hale geldiğine üzülerek şahit olduk şu son bir kaç senede.

Yeni düzen müzik üretenlere, icra edenlere kısıtlamalar getirse de Matmazel olarak bunların biraz dışında kalma lüksümüz her zaman oldu. Grup olarak sadece müzikle hayatımızı idame etmediğimizden, bu durum bize biraz daha özgürce müziğe dair işler yapma fırsatı tanıdı. Altuğ ve Erhan'a ait besteler birikip içimize sinen bir seviyeye gelmesi bir albüm yapmak için bizi çok motive eden unsur oldu. Şimdi yine bazı arayışlar içindeyiz ve yeni bir albüm için çalışmalara başladık bile. Önümüzdeki dönem ortaya ne çıkaracak biz de bilmiyoruz,bu süreçte gelişecek olan şarkıları ve soundu hep birlikte göreceğiz.

Matmazel/Hayat Müzik/2013
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe