EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

19 Temmuz 2013 Cuma

''DENİZİN ARKA YÜZÜ''NDE MİRKELAM'LA BULUŞTUK!Türk popunun hazırı kabul etmeyen, yerinde duramayan hep yeniyi, farklıyı  deneyen ismi Mirkelam, uzun süren sessizliğin ardından ( son albümünü 2006 yılında yayınladığını ve Kargo ile ‘’Yollar isimli projesi dışında albüm yayınlamadığını düşünürsek) yeni albümünün hazırlıklarını tamamladı ve albümün yeni şarkıların herkesten önce Bumerang’ın bloggerlarına Sae Enstitü’de dinletti.

Bir albümle ilgili yazı yazabilmek için şarkıları bir kez dinlemek yetmez. Defalarca dinlemek, içselleştirmek, bütünleşmek gerek. O yüzden şimdiden albümle ilgili detaylı bir değerlendirme yazısı yazmak doğru olmayacak. Ama elbette bu albüme  dair söyleyecek cümlelerimiz var. Her şeyden önce yine çok farklı bir Mirkelam dinleyebiliyoruz. Her gün birbirinden farkı olmayan, ısıtılıp ısıtılıp önümüze konan şarkılardan uzaklaşıp; nefes almak istiyorsanız ‘’Denizin Arka Yüzü ‘’ tam sizlik, tam bizlik olacak!

Albümü dinlemeden, sadece bir cd değil; bir müzikli kitapla karşı karşıya olduğunuzu söyleyebilirim. Müzikli kitap diyorum çünkü; bir öykü gibi nakış nakış işlenmiş ve birbiri ardına sıralanmış şarkılar... 
Mirkelam, şarkılardan önce bu hikayenin ‘’anlatıcısı’’ olarak sizi ve albümü yönlendiriyor. Mutsuz bir adam düşünün, hayattan soğumuş, her şey kötü gidiyor…  İlk 5 şarkıda kahramanımızın bu sıkıntılı dönemlerini anlatılıyor. Sonra ‘’hayat devam ediyor’’.. Kahramanımız sokağa çıkıyor, hayata karışıyor ve yeniden aşık oluyor, seviyor.

  
Şarkılarda yine Hatıralar’dan, Unutulmaz’dan bildiğimiz duygusal Mirkelam’ı ve şarkılarda fıkra anlatabilen muzip adamı bir arada görüyoruz. Şarkılardan tek tek bahsetmek için henüz erken.. Sürprizli, yepyeni, tertemiz bir Mirkelam albümü daha arşivimize dahil olmak için gün sayıyor. Hatta Mucizeler Komedisi müzikalinde Mirkelam’ın performansına hayran kalmış kitledenseniz, bu albüm için bir müzikal projesinin gündemde olduğunu da müjdelemek isterim.

‘’Denizin Arka Yüzü’’nü dinledim ve favorilerimi şimdiden belirledim. Biliyorum ki yine baştan sona bıkmadan dinleyeceğim Mirkelam albümü uzun yıllar kulağımda olacak. Biz onlarla yaşarken o, yenilerini hazırlayacak..

Etkinlikte bizimle birlikte olan Bumerang bloggerlarına, bu şarkıları yazan, seslendiren Mirkelam’a, misafirperverliği için Sae Enstitü‘ye  ve dostluğu için Süheyl Atay’a teşekkürler.
Share this post

2 yorum Yeni Yorum Yap

 1. mirkelam, çok özel bir yorumcu. ama tanıtımda sıkıntılar yaşıyor bence. mesela 2. albümünde öyle güzel duygusal şarkıları vardı ki onları kitlelerle buluşturacak klipler çekseydi ne güzel olurdu. "sensiz biriyim" "sanmışız ki" "ararım" ve "yar olacaksan". gidip bu şarkılara klip çekeceğine "kaprislisin sevgilim"e "kokoreç"e klip çekersen insanlar da seni hep öyle bilirler. ben bütün şarkılarını seviyorum o ayrı...yeni albümde başarılar diliyorum.

  YanıtlayınSil
 2. "istanbul beyoğlu" şarkısını dinledim ve biraz hayal kırıklığına uğradım. zorlama bir şarkı olmuş gibi.

  YanıtlayınSil

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe