EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

22 Haziran 2013 Cumartesi

UNIVERSAL MUSIC TAXIM EDITION'DAN ''BESTELE-GÖNDER'' PROJESİ!

Universal Music Taxim Edition'un A & R (Artist &Repertuar Birimi) koordinatörü Savaş Biner'le yeni projeleri ''Bestele-Gönder''i konuştuk. Biner, bu proje ile hem amatör müzisyenlere hem de profesonel söz yazarı ve bestecilerle bu konuda arayışta olan firmaları bir araya getirdiklerini söylüyor.Geçtiğimiz günlerde genç  söz yazarı ve bestecilerle, yapımcıları, müzik firmalarını buluşturacak bir gelişmenin haberini verdiniz. Kulağa hoş gelen ve detayları merak edilen projenin oluşum sürecinden söz eder misiniz? 

Amatör veya profesyonel olarak şarkı üretimiyle uğraşanlar, ürettikleri eserlerin doğru adreslere, doğru şekillerde ulaşması konusunda bazen sıkıntılar yaşayabiliyorlar. Bunun nedenlerini ortadan kaldıracak bir proje olarak geliştirildi, “Bestele Gönder”. Bu nedenler arasında; eserlere ihtiyaç duyan sanatçılar, aranjörler, yapım şirketleri gibi adreslere nasıl ulaşılacağının bilinmemesi, gönderilmesi istenen eserlerin servise uygun olup olmadığı sıralanabilir. Kurulduğu günden bu yana tecrübeli ve müzik piyasası tarafından bilinen eser sahiplerinin yanı sıra yeni yeteneklerin de piyasaya kazandırılması ve bu yeteneklerden, yukarıda sıraladığımız ihtiyaç sahipleri için eserler üretmelerinin sağlanması ve servis edilmesi bizim için en önemli iş tanımlarımızdan bir tanesidir. Bu tanım ve çalışmalarda yola çıkarak temsil ettiğimiz katalogların içerisinde çok sayıda eserleri yayınlanmış yeni isimler, eser sahiplerimiz de var.

‘’Bestele Gönder’’in işleyiş mekanizmasını anlatır mısınız? Besteci-söz  yazarı eserini hazırlıyor ve internet ortamı üzerinden size ulaştırıyor sanıyorum?
Söz yazarı-besteci, hazırladığı eseri internet adresimizden bizlere ulaştırabiliyor. Bu soruya biraz daha kapsamlı cevap vermekte fayda var. Üretilen eserin içeriğine göre farklı kayıtlar eserlerin değerlendirilme şansını arttırıyor. Bu farklılıklara örnek olarak; ses sanatçılarının albümlerine servis edilmesi düşünülen eserlerin yalın halde kayıtları (sadece gitar veya piyano), anlaşılır şekilde seslendirilmeleri (sözlerin rahat anlaşılması, sanatçıya ve aranjöre kendi fikirlerini öngörebilmeleri için mümkün oldukça sade ve basit seslendirilmiş olmaları), giriş melodisi, sözel bölümler ve diğer eklentilerin açık ve net bir şekilde uygulamış olmaları. Senkronizasyona (dizi, film, belgesel, reklam müzikleri vs) servis edilmek istenen eserlerde ise; enstrüman çalımları, kayıt, aranje, miks ve mastering, mümkün oldukça servise hazır hale getirilmeli. 

Bu aşamadan sonra eserleri, profesyonel isimlere nasıl ulaştırıyorsunuz? Hangi firmalar ve sanatçılara bu anlamda hizmet veriyorsunuz?
UMTE olarak, elimizdeki katalogların genişliği ve etkinliği, uzun süredir piyasada telif hakları, edisyon ve lisans çözümleri konularında hizmet vermemizen kaynaklanan iş ortaklıklarının, sözü edilen yeni eserlerin durumlarına göre servis edilecek adresler olduğunu söyleyebilirim. Albüm yapım şirketleri, prodüktörler, aranjörler, sanatçı menajerleri ve sanatçılar, albümlere servis edilmesi istenen eserlerin gönderildiği adreslerdir. Senkronizasyon için üretilen eserler de yapım şirketleri, T.V.’ler, ajanslar gibi ihtiyaç duyulan adreslere servis ediliyor. Senkronizasyon alanında değerlendirilmesi için gönderilecek eserleri, jingle müzikleri kapsamında da değerlendirilmek üzere gönderebilirsiniz. Piyasa koşulları göz önünde bulundurulduğunda çok hızlı bir tüketim ortamına sahip olan reklam müzikleri ve jingle içerikler için de çok sayıda üreten olduğunu biliyoruz ve satış kanallarımız içerisinde yeni müzik fikirlerine ve farklı bakış açılarına da yer vermek istiyoruz. Şirketimizin internet adresini ziyaret edip, daha fazla bilgi edinebilirsiniz.


Seçilen, eserlerin telif takibini de Universal Music Taxim Edition olarak siz mi yürütüyorsunuz?

Kayıt altına alınması, meslek birliği bildirimleri, satış-pazarlaması ve telif takibi UMTE tarafından yapılmaktadır.


Anladığım kadarıyla, bu sistemi sadece amatör müzisyenler değil, profesyonel söz yazarı ve bestecileri de kullanabilirler bu şartlarda?

UMTE’nin seneler içerisinde edindiği tecrübe ve sahada aldığı konum içerisinde eserlerini değerlendirmek isteyen amatör veya profesyonel eser sahipleri yeni sitemiz kanalıyla bizimle buluşabilirler.


Universal Music Taxim Edition olarak yakın dönemdeki çalışmalarınız ve projelerinizi de öğrenebilir miyiz?

Sanatçılarımızın eserlerinin ve sahip olduğumuz tüm müzik kataloglarının müziğe ihtiyaç duyulan hayatın her alanında en doğru ve etkili şekilde kullanımını sağlamak temel hedefimiz.
Bu bağlamda hem yaratıcı fikirlerle sanatçıların sahip olduğu ya da yaratacağı eserleri, sanatçının hedefleri doğrultusunda kitlelerle buluşturmak, hem de özellikle ticari kuruluşların topluma vermek istedikleri mesajları, yaratmak istedikleri imajı ve oluşturmak istedikleri konseptleri en doğru ve etkili şekilde destekleyecek projelerde müzik kullanımı sağlama konusunda birçok projemiz mevcut. Örneklendirmek gerekirse çok yetenekli bir müzisyenin başarıyla yaratılmış bir yapıtını kitlelerle buluşturmak ya da bir kurumun Halkla İlişkiler ve/veya Satış/Pazarlama bazlı bir projesinde kendisine en çok faydayı sağlayacak müzikal projenin yapılarak kurumun gelir artışı, müşteri artışı, imaj yenileme ve güçlendirme çalışması, kampanya ve ürün tanıtımı gibi hedeflere ulaşmasını sağlamak uzmanlaştığımız alanlar. Şu an birçok sanatçının eseri bizimle beraber vücut bulmakta ve birçok kurum ve marka projelerinde bizle çalışarak hedefledikleri amaçlara ulaşmaktadır.

Röportaj: Ahmet ERTEN/ Hayat Müzik/2013 


Savaş Biner Kimdir?

Eski radyo program yapımcısı ve müzik direktörü (Number One FM, Kiss FM, Radyo 5, Radyo 2019, Radyo Eksen, Radyo Kozmos), club DJ, müzisyen (gitarist). Çalıştığı süre içerisinde “En çok dinlenen sabah programı”, “Özel proje performans ödülleri” kazanmıştır. 1996 senesinde “Yapı Kredi Uluslararası Gençlik Festivali En İyi Düzenleme ve Jüri Büyük Ödülü” kazandı. 2005 senesinde Hindistan’da müzisyenler Gautam Gosh ve Gaurav Dhingra ile 1 sene boyunca ortak çalışmalar ve performanslar gerçekleştirdi. 2007 senesinden bu yana UMTE’nin A&R direktörlüğü yapmaktadır.

Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe