EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

16 Mayıs 2013 Perşembe

''THE SECRET TRIO'', HAYAT MÜZİK'TE AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI!
Ara Dinjian , Tamer Pınarbaşı ve İsmail Lumanovski ‘yi The Secret Trio’da dinliyoruz. Bu ekip nasıl bir araya geldi?


Ara:  Tamer Pınarbaşı’nı 15 yıldır tanıma ve onunla birlikte çalma zevkini yaşıyorum. İsmail L. ve Tamer’in daha çok enerjik olan ‘’New York Gyspy All Stars’’ adlı grupları var. Bu deneyimi dengelemek için, daha akustik, daha nazik çalmak istediler. Hepimiz New York bölgesinde yaşadığımız için, bana bu projeyi yapmamı teklif ettiler ve ben bu harika müzisyenlerle birlikte çalışmaktan memnun oldum.


İsmail: Ben Taner’le 8 yıl önce tanıştım sonra Taner, Ara’yla bizi tanıştırdı. Secret Trio projesini yaratmadan önce üçümüz birkaç farklı yerde beraber çaldık. Bu üçlünün yaratılmasının nedeni -en azından benim için –Ara ve Tamer gibi derin müzisyenlerle müzik düşüncelerini ve fikirleri değiştirebilmek ve özel farklı bir sound yaratabilmektir.


Albüm Soundscapes müzik marketlerde yerini aldı. Dinleyiciyi albümde neler bekliyor? Albümü genel hatlarıyla anlatır mısınız?


Ara: Secret Trio ile birlikte projeye yeni bir salon müziği tutumu getirmeye çalıştık. Mikro-tonal makamlar ve taksimlere ek olarak, düzenlemelerimiz ve yaklaşımımız, kontrpuandan, batı uyumundan, jazz elementlerinden faydalandı. Perküsyon olmadan, özellikle ritmik olarak kendi enstrümanlarımızın rollerini genişletmeyi denedik. (kanun, klarnet ve ud)


İsmail: Bu albüm, 3 farklı enstrüman sayesinde yaşanabilecek bir müzikal yolculuktur. Bir bakıma, oda müziğinde yeni bir konsept.


Albümü baştan sonra canlı olarak kaydetmişsiniz. Canlı performanslarınızdaki çoşkuyu dinleyiciye daha net aktarabilmek için mi tercih ettiniz ?


Ara: Grup olarak birlikte kayıt yapmak performansların başarısı için temeldir. Birbirimizin spontene olarak yaptığı şeylere tepki veriyoruz ve karşılık veriyoruz. Arzumuz, dinleyenlerimizin deneyimlerimizi paylaşmasıdır.


İsmail: Kayıt aşamamız çok kolay ve eğlenceli bir süreçti. Bir nefeste kayıt yaptık ve bence bu dinleyici için en çekici şey! Dinleyiciler doğal bir şekilde yapılmış bir şeyin akışını hissedebilirler. Bu tüketmek için çok kolay. Kayıt sürecince yaptığımız en güzel deneysel şeylerden biri, hiçbirimizin bilmediği bir ton çalmamızdı. Diğer bir deyişle, sadece dinleyiciler için değil kendimiz içinde yeni ve taze bir şeyler kaydetmek istedik. Tamer yeni bir takım başlattı ve sonra biz ona katıldık. Bu CD’mizde 11. Şarkı ve oldukça tavsiye ediyorum:)Grup üyelerinin ayrı ayrı müzikal çalışmaları da devam ediyor… Bireysel olarak da yeni projeler hakkında bilgi alabilir miyiz? 


Ara: Grubun her bir üyesi bestecidir. Bu üçlü bize sadece bilinen parçalarımızı tekrar gözden geçirme şansı vermedi ayrıca, özellikle grup için yeni parçalar yazma şansıda verdi. Ek olarak düzenleme yapmak için “obscure folk”, pop, jazz, etnik ve klasik parçaları bulmayı seviyoruz.


İsmail: The First Secret Trio CD’sinde benim hiçbir bestem yok ama ikincisi için birkaç tane hazırlıyorum.


Bu albümle birlikte grup olarak canlı performans sergileyeceğiniz bir konser takvimi var mı?


Ara: New York şehrinde birçok konser verdik. Avrupa’ya ve Orta Asya’ya( elbette Türkiye’ye de) izleyicilerimiz için konser vermek için gitmeyi düşünüyoruz.


İsmail: Evet, Türkiye’de kesinleşmiş bir konserimiz yok ama yolda!


Röportaj: Ahmet ERTEN/Hayat Müzik/ 2013

 Bu yazı www.sahiplen.com tarafından Hayat Müzik adına koruma altına alınmıştır. Kaynak gösterilmeden ve izinsiz kullanılması kanunen suç teşkil etmektedir. 
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe