EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

20 Mayıs 2013 Pazartesi

SAHİPLEN.COM PROJESİNİN LİDERİ BARIŞ CİNER, AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI!
Son günlerde sosyal medyada sıkça duyduğumuz bir içerik koruma yöntemi ‘’sahiplen.com’’ Emek hırsızlığının son derece yaygın olduğu bir dönemde sanki ilaç gibi bir koruma yöntemi geldi. Öncelikle bu projenin neden ve hangi ihtiyaçla ortaya çıktığından bahseder misiniz?

Kanunlara göre bir başkasına ait olan bir eşyayı veya benzeri herhangi bir şeyi çalmakla, üretilen bir eseri, içeriği çalmak hırsızlıktır ve ciddi cezai yaptırımları vardır. Emek hırsızlığı da üreten eser sahiplerinin çokça karşılaştıkları bir durumdur.
Sahiplen.com fikri, distribütörlüğünü yaptığım TÜRKTRUST A.Ş.’nin “Zaman Damgası” ürünü tanıdıktan sonra ortaya çıktı. “Zaman Damgası”, 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu 3.maddesinde de belirtildiği gibi "Bir elektronik verinin, üretildiği, değiştirildiği, gönderildiği, alındığı ve / veya kaydedildiği zamanın tespit edilmesi amacıyla, elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı tarafından elektronik imzayla doğrulanan kayıt" olarak tanımlanmaktadır. İşte bu yönüyle, eser üreticilerinin kendi özgün çalışmaları üzerindeki hakkını koruma altına alıyor. Zaman Damgası’nın bu özelliğini çok iyi bilen biri ve aynı zamanda küçük yaşlardan beri müzikle ilgilenen amatör bir müzisyen olarak, bu hizmeti insanlara tanıtmak amacıyla bir platform oluşturmak ve bu sayede üreten kişilerin eserlerini kolaylıkla sahiplenmelerini sağlamak amacıyla bu siteyi oluşturmak istedim.
Eser sahiplerinin, sahiplen.com’dan önce alternatifi olmayan Noter kanalıyla eserlerini onaylatma sürecinde yaşadığı zorluklar ve çalışmaları üzerindeki haklarını yasal olarak koruma altına alamamaları sonucunda yaşadıkları sıkıntılar yüzünden heveslerinin kırıldığını, yaratıcılıklarını körelttiğini görmek de projeyi oluşturmamda bir diğer neden oldu.
Sahiplen.com, her türlü eserin veya elektronik verinin, bilgisayar ortamında, formatı ne olursa olsun, 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’na göre yasal geçerliliği olan zaman damgası ile onaylayarak, o eser üzerindeki hakkın koruma altına alınmasını sağlayan bir uygulamadır.
Sahiplen.com uygulaması üzerinden, her türlü eserinize ve içeriğinize zaman damgası oluşturarak, o eserin o an itibariyle var olduğunu yasal olarak kanıtlayabilirsiniz.
Site üzerinden yapılan onay işlemleriyle, kişiler ürettikleri özgün eserlerinin başkaları tarafından izinsiz kullanılması halinde, eserin oluşturulma zamanını ispatlayan zaman damgası ile yasal olarak hak iddia edebilirler.
Bir başka deyişle, Sahiplen.com uygulaması, hangi tarih ve saat itibariyle eserinizin oluşturulduğunu yasal olarak kanıtlamanıza yardımcı olan bir hizmettir. 

Sadece internet içerikleri, blog yazıları değil, müzikler de sahiplen.com ile koruma altına alınıyor. Peki Mesam, Msg gibi kurumlardan farkınız nedir?  Bu konuya da açıklık getirmek iyi olacaktır.

Telif hakkı alınabilecek eserler üreten eser sahipleri bu hizmetten faydalanabilir. Özellikle, müzisyenler, sairler, yazarlar, bloggerlar, tasarımcılar, web sitesi sahibi kurum veya kişiler, tercüme büroları, içerik sağlayıcılar (internet sitesinde içerik bulunduranlar), yer sağlayıcılar (sunucu/hosting işletmeleri), programcılar ile fikir ve icat sahipleri sistemi yoğun olarak kullanmaktadırlar.
Eser sahipleri çoğunlukla beste ve şarkı sözleri, reklâm, dizi ve film müzikleri, şiirler, bloglar, kitaplar, web sitesi içerikleri, internet erişim ve ip kayıtları, loglar, yazılımlar, veritabanları senaryolar, çeviriler, tasarımlar, oyunlar, proje ve çeşitli  araştırmalarını sistem üzerinden onaylayıp sahipleniyorlar.
Meslek birlikleri ile olan farkımız ise, biz eser sahiplerinin, üretmiş oldukları eseri gerçekten kendisinin oluşturduğunu kanıtlamalarını sağlayan bir hizmet sunuyoruz. MSG, Mesam gibi kurumlar ise, eser sahiplerinin eserleri halka açık olan yerlerde (bar, restoran, spor salonu) ve radyo, televizyon, internet gibi mecralarda çalındığında, burada eser sahibinin hak ettiği telifi kurumlardan toplayıp, kendisine üye olan sanatçılara ödeyen kurumlardır.
Dolayısıyla, sahiplen.com eserin kime ait olduğunu doğrulamada, ve meslek birlikleri de eser sahiplikleri doğrulanmış sanatçıların eserlerinin yukarıda saydığımız yerlerde yayınlanmasından oluşan telifi ödeme toplama konusunda hizmet vermektedir.
Bizim 2011 yılından itibaren MSG ile süregelen bir işbirliğimiz de mevcuttur. Bu kapsamda, MSG’ye üye olan eser sahipleri, üretmiş oldukları eserler hem pratik hem de ekonomik bir şekilde koruma altına alıp, eserleri üzerindeki hak sahipliklerini kanıtlamış oluyorlar.
Kısa sürede bu kadar çok ilgi göreceğinizi tahmin etmiş miydiniz?
Online olmamızdan bu yana, 4.yılımızı bitirmeye yaklaştığımız su günlerde, içlerinde hepimizin tanıdığı unlu sanatçıların da çokça olduğu, bir kaç binlerle ifade edebileceğimiz üye sayısına ulaştık. Açıkçası bir ihtiyaç sonucu ortaya çıkan bir hizmet olarak ilgi bekliyorduk ancak Türkiye’de bu kadar fazla eser üreten, yaratıcı bir gençlik olduğunu öngörmemiştik. Üye kazanmak adına bu durum bizim avantajımıza olsa da, kişisel düşüncem, ülkemizin böyle büyük bir potansiyele sahip olduğu için geleceğimiz adına çok umutluyum.Zamanla sisteme farklı özellikler / yenilikler katmayı planlıyor musunuz? Sahiplen.com ‘u getirmek istediğiniz nokta neresidir?

Biz mobil tarafta henüz bir uygulama yazmadık. Bunun için çok erken olduğunu düşünüyoruz. Ancak yakın zamanda mobil uygulamalarımız devreye girecek ve artik dışarıda, yolculuk sırasında ve kısaca her an, aklımıza bir melodi, hayalimize bir tasarım, dilimize bir söz geldiğinde hemen cep telefonu veya tablet ile kaydedip, sosyal medyada veya başka biri ile paylaşmadan önce zaman damgası ile onaylayıp ondan sonra gönül rahatlığı ile paylaşma imkanı olacak. Ama bunun da önünde, kendimize misyon olarak edindiğimiz sahiplenme bilincini herkese yaymak ve fark ettirme amacımız doğrultusunda suna inanıyoruz. İçinde bulunduğumuz şartlarda, eser üretenlerin emek kaybının çok fazla olduğunu ve bu durumun da bu duyarlı insanların yaratıcılığını olumsuz etkilediğini biliyoruz. Sahiplen.com'un sağlayacağı bu bilinçle, eser sahiplerinin eserlerini kolaylıkla sahiplenebilmesini ve bu sayede, yaratılan her eserin değerini daha kolay bulmasını sağlamak bizim Sahiplen.com’u getireceğimiz noktadır.
 
Özellikle internet ortamında herkes birbirinin içeriğini izinsiz şekilde kullanıyor hatta zaman zaman iş ‘’bu içerik zaten benimdi’’ noktasına kadar gelebiliyor. Hukuksal olarak bu durumun yaptırımı nedir?

Burada önemli olan nokta, o içeriğin gerçekten kendinize ait olduğunu kanıtlamak. Örneğin sizin bir blogunuz var ve bu blogda bir içerik paylaştınız. Daha sonra başka biri sizin bloğunuzdan bunu kopyalayıp kendininmiş gibi yayınladı. Bu noktada sizin hak iddia edebilmeniz için bu içeriği ilk oluşturduğunuz veya yayınladığınız zamanı doğrulamanız gerekir. Sitenize yükleme tarihini kendi paneliniz üzerinden kanıt olarak sunabilirsiniz ancak buradaki tarih ve saat bilgisi üzerinde oynama yapılabilir. İste bu yüzden, içeriğinizin yazılı olduğu dosyaya, sonradan değiştirilmediğini de kanıtlayan zaman damgası vurarak ilk oluşturulma tarihini kanıtlayabilirsiniz. Zaman Damgası, mevcut mevzuat gereği, elektronik veriler üzerindeki fikri mülkiyet haklarının ispat hukuku bakımından incelenmesinde delil niteliğindedir. Hukuki olarak bu içerik benimdir diyebilmeniz için ya noterden, ya kültür bakanlığından veya zaman damgası hizmeti veren bir portal üzerinden eserinizi, içeriğinizi onaylatmanız gerekmektedir.
Çalınan içeriklere karşı tescilleme dışında hukuksal anlamda da yardımcı olmak / çalınan içeriklerin yayınlandığı yerlere uyarı göndermek gibi bir hizmetleriniz şu an için var mıdır?
Biz üyelerimize ücretsiz olarak hukuki danışmanlık da veriyoruz. Böyle durumlarla kari karşıya kalan kullanıcılarımızın hangi yollara başvurmaları gerektiği konusunda yardımcı oluyoruz. Çalınan içeriklerin yayınlandığı yerlere uyarıyı eser sahibinin kendisinin göndermesi doğru olur. Biz sadece, hak iddia edilen içeriğin ve zaman damgalı dosyasının doğrulanması konusunda yardımcı olabiliyoruz.
Gelen talepler doğrultusunda bir robot yazılım ile onaylanan içeriklerin nerede yayınlandığını tespit edebiliriz. Ancak bunun için içerik sahibinin orijinal dosyasını da bizimle paylaşması gerekir. Biz, etik olarak doğru bulmadığımız için, kullanıcılarımızın orijinal dosyalarının kopyasını almıyoruz. Bir hash oluşturarak, bu dosyaya ait kriptolanmış özel bir zaman damgası dosyası üretiyoruz. Ve zaman damgalı dosyanın da bir kopyasını almıyoruz. Sadece, işlemden sonra kullanıcı istersen depolama modülümüzde, .tst uzantılı zaman damgalı dosyasını bizde yedekleyebiliyor.

Son olarak Hayat Müzik Platformu aracılığı ile içerik üreten takipçilerimize ve üretken müzisyenlere neler söylemek istersiniz?

Eserlerinizi sahiplenin! Herkes için, kendi ürettiği çalışmalar çok değerlidir. Ancak bazen üretmiş olduğunuz bir eser belki sizin için çok anlam ifade etmeyebilir ancak yarın baktığınızda bu çalışmanızın bir yerde kullanıldığını görebilirsiniz. Hatta ve hatta bu eseri sahiplenen kişinin ciddi anlamda bir gelir elde ettiğine de şahit olabilirsiniz. Buna en güzel örnek hepimizin apaçi şarkısı olarak bildiğimiz şarkıdır. Gerçek eser sahibi yurtdışında yaşayan Türk bir müzisyen ve youtube üzerinden şarkısını paylaştığında, bir gün bu eserin en fazla dinlenen, indirilen şarkılardan biri olacağı muhtemelen düşünmemişti. Ancak gelinen noktada apaçi şarkısı birçok yerde yayınlandı ve gerçek eser sahibi olduğunu kanıtlayamayan bu kişi büyük bir telif ödemesinden yoksun kaldı. Halbuki kanuni olarak geçerli bir yöntemle eserini paylaşmadan önce onaylatsaydı bu kadar sıkıntıyı çekmeyecekti. Sonuç olarak, ülkede sahiplenme bilinci yaratmayı misyon edinmiş bir girişim olarak, siz değerler müzisyen ve içerik sahiplerinin üretmiş oldukları eserleri mutlaka sahiplenmelerini ve ülkede bu bilincin oluşmasında bizlere destek olmalarını bekliyoruz.

Röportaj: Ahmet Erten/ Hayat Müzik/2013

Not: Sahiplen.com a uye olup kullanici adini info@sahiplen.com a gonderen Hayat Müzik okurları  bizim aracılığımızla 2 adet hediye zaman damgası kontorü kazanabiliecekler.
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe