EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

31 Mayıs 2013 Cuma

ÖZAY BAKIR, HAYAT MÜZİK'TE AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI!'' Müzik, beni gemileri yakıp ona gelmem için daha şiddetli çağırıyordu..''

- İlk tekliniz ‘’Kalp’’ ile geçtiğimiz günlerde dinleyici ile buluştunuz. Öncelikle okurlarımızla sizi tanıştırmak isteriz. Özay Bakır bu zamana kadar neler yaptı?
Doğma büyüme İstanbullu'yum. Çocukluğumdan beri müzikle iç içe oldum, aile içi şarkıcısıydım : ) Elime ne geçerse, her tarzdan o kadar çok müzik dinliyordum ki onlarca kaset ve cd bozmuştum. lkokuldan itibaren korolarda, orta okul ve lise yıllarında ise orkestralarda bulundum, profesyonel müzik hayalleri kurmam ise 15 yaşında elime gitarı almamla başladı. Çok istememe rağmen elimde olmayan sebeplerle Konservatuar okuyamadım, Uludağ Üniversitesi İşletme Bölümü’ne girdiğim gibi ilk işim müziğe devam etmekti. Üniversite boyunca dahil olduğum orkestralarla özellikle İstanbul’da bir çok mekanda program yaptım ve festivallerde sahne aldım, buralardan elime geçen parayı ise müzik adına özel dersler alarak kişisel gelişimimi devam ettirmek adına kullanıyordum.

Üniversite bitince profesyonel iş hayatına yöneldim, gündüz çalışıyor, geceleri ise evimde kendi şarkılarımı bestelemek ve düzenleyebilmek için uğraşıyordum. Bunun için sahneyi profesyonel oluncaya kadar bırakma kararı aldım. Uzunca bir süre şanslıysam günde 2-3 saat uykuyla o süreci idare ettim. Bu şekilde geçen her günün sonunda müzik beni gemileri yakıp ona gelmem için daha şiddetli çağırıyordu. Bir süre daha sabrettikten sonra artık daha fazla kabuğuma sığamayacak duruma gelmiştim ve internet üzerinden, yaptığı işleri çok beğendiğim Ender Çabuker’e ulaşarak ses kayıtlarımı gönderdim. Ertesi gün beni görüşmeye davet etti.

- Sonra ‘’Kalp’’in zamanı geldi sanıyorum. Şarkıyı, dinleyici ile buluşturma aşamasından bahseder misiniz? 
 O gün bana “Kalp” adlı bir şarkısını dinleteceğini, yıllardır şarkının hakkını verebilecek doğru sesi beklediğini söyledi. Seçilmiş kişi miydim yoksa? :) Stüdyosuna girdiğimizde ve şarkı çalmaya başladığında yüzümden kan çekildiğini hissettim- söz,müzik ve düzenleme üçlüsü bu kadar iç içe ve ahenkli olamazdı; gerçekti, kalpten çıkmıştı. Okumak istiyorum dedim, okumanı istiyorum dedi, kayda başladığımızda ikimiz de bunun çıkış şarkım olduğunu biliyorduk. Kendisine bu eserini bana emanet ettiği için minnettarım.
 - Şarkının dijitalde yayınlanması ile birlikte genel yorum Türk popuna yeni bir soluk geldiği yönünde oldu. Piyasadaki kalabalıktan hangi yönden farklı olduğunuzu düşünüyorsunuz?
Bahsettiğiniz gibi yeni biri olmama ve çıkmasının üzerinden çok kısa bir süre  geçmesine rağmen gerçekten çok olumlu tepkiler aldım, bu beni geleceğe dair cesaretlendirdi. Bu noktada ben farklıyım ya da fark yaratacağım demek benim haddime değil, bunu ancak dinleyiciler ve müzik eleştirmenleri değerlendirebilir ama şunu söyleyebilirim ki ben en başından beri içimden geleni yaptım, “cesurca ve farklı” olarak adlandırılan bu işime en başında  güvenip bana destek olan Sony Müzik’e çok teşekkür ediyorum.

- ‘’Kalp’’ten sonra müzikal kariyerinizde sıradaki adımınız ne olacak? Uzun soluklu bir albüm çalışması mı hazırlayacaksınız yoksa yeni bir tekli mi gelecek?
Sony Müzik ile uzun süreli bir çalışma planladık ve bu doğrultuda albüme doğru hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bu süreçte yeniden bir tekli de sunabiliriz, bununla ilgili “Kalp” sürecinin akabinde en doğru stratejik kararı beraber vereceğiz.


''Hayallerimin esiri olmamayı öğrendim''


- İlk tekliniz  Ender Çabuker imzası taşıyor. İlerleyen dönemlerde sizin imzanızı taşıyan şarkıları da dinleyecek miyiz?
Aslında Ender Çabuker’le kendi şarkılarım üzerine çalışma planıyla iletişime geçmiştim ama “Kalp”i  duyduğum anda tüm planlarım suya düşmüştü :) Kalp’i hazırladıktan sonra kendi şarkılarımla ilgili çok güzel çalışmalar yaptık, ilerleyen zamanlarda onları da büyük bir heyecanla müzik severlerin  beğenisine sunacağız.

- Hayalsiz olmaz.. Hele ki, ilk şarkısını dumanı üstünde dinleyici ile buluşturmuş bir müzisyenin hayallerinin sınırı yoktur. Sizin hayalleriniz neler?
Açıkçası hayalperestlik derecesinde hayal kurmayı çok severim ama hayallerimin esiri olmamayı öğrendim, gerçekleştirebildiklerimin keyfini çıkararak adım adım ilerlemeye yoğunlaşmak bana daha doğru  geliyor. Zaten hayaller merdivenler gibidir, hayalleri gerçekleştirip basamakları çıktıkça ve yeni bir hayalle karşılaşırsınız :) Bu doğrultuda müzikte profesyonel çıkış yapmayı tam da kalbimden geldiği gibi başararak hayallerimin minik ama belki de en zorlu  kısmını gerçekleştirdim ve bunu başardığım için çok mutluyum. Potansiyelimi, nerelere varabileceğimi bilmiyorum ama şuan düşününce başımı döndüren bir hayalim var ; Harbiye Açık Hava Sahnesi gibi özel sahnelerde harika bir orkestrayla, müziğimizi dinlemeye gelmiş tutkulu bir topluluk ile  birlikte oluşturacağımız sinerjiyi hissetmek... Sanırım o an geldiğinde kendimi gerçekleştirmiş olacağım; bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini, gerçekleşirse ne zaman gerçekleşeceğini ise zaman gösterecek.- Son olarak Hayat Müzik Platformu okurlarına neler söylemek istersiniz?

Aşktan başka bir şeyin önemi yok...


Röportaj: Ahmet ERTEN/Hayat Müzik/2013
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe