EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

24 Mayıs 2013 Cuma

PAZARLAMA İLETİŞİMİNDE MÜZİK: MERCEDES


Her marka ürünleri ve hedef kitlesi ile ilgili olarak çeşitli sponsorluk faaliyetlerinde bulunur. Amaç şüphesiz marka ile hedef kitlenin duygusal bir bağ kurması ya da marka algısının istenilen yönde oluşması /değişmesidir. Bu dosyamızda markaların etkinlik yönetimlerini elbette ‘’müzik’’ perspektifinden inceledik. 

Müziğe yatırım yapan markalardan Mercedes İle dosyamızı başlatıyoruz. Konuklarımız Mercedes’in  Pazarlama İletişimi & CRM Kısım Müdürü  Gamze Şulen ve Mercedes Kurumsal İletişim Müdürü Tülin Steinhäuser oldu.

 Mercedes Pazarlama İletişimi & CRM Kısım Müdürü  Gamze Şulen

-Mercedes markası olarak müzikle ilgili pek çok etkinlik yapıyorsunuz. Mercedes sponsorluğunda gerçekleşen İstanbul ve Ankara Müzik Festivali, Travego Firarda gibi etkinlikte Mercedes markasını görüyoruz. Müzik, Mercedes markası için ne ifade ediyor.

Tülin Steinhauser: Mercedes-Benz Türk A.Ş., kurulduğu 1967 yılından bu yana ülkemizin sadece ekonomik değil, sosyal ve kültürel gelişimine de destek vermeyi kendine prensip edinmiştir. Şirketimiz bugüne kadar sayısız ve çeşitli alanlarda etkinliğe sponsor olarak,  yıllardır sürdürdüğü istikrarlı sosyal sorumluluk çalışmaları ile de ülkemizin çağdaş geleceğine katkıda bulunmaktadır.
Mercedes-Benz Türk A.Ş.,  şirketin henüz “Otomarsan” olduğu ve sponsorluk kavramının Türkiye’de yeni yeni yerleşmeye başladığı  80’li yılların ortalarında hem Türk sanatseverlere kültür ve sanat çalışmalarının seçkin örneklerinin sunulmasına, hem de Türkiye’nin ulusal, kültürel ve sanatsal değerlerinin uluslararası düzeyde tanıtılmasına destek olma kararı almıştır.
Müziğin evrensel bir dil olduğuna, toplumları birleştirici ve ileriye taşıyan özellikler taşıdığına inanan Mercedes- BenzTürk A.Ş.,   kültür ve sanat alanlarında müziğe destek olmayı seçmiştir.

Mercedes-Benz Türk,  İstanbul ve Ankara’da müzik festivallerine verdiği desteği  şirketin “kurumsal sosyal sorumluluk” alanındaki faaliyetlerinin taşıyıcı sütunlarından biri olarak görmektedir. Bu görüşten yola çıkarak şirket,Türkiye’deki en ağır ekonomik kriz dönemlerinde dahi kesintisiz olarak kültür ve sanatı desteklemeye devam etmiştir.

Gamze Şulen:  Travego Firarda özelinde bakarsak, müzik bizim öğrencilere ulaşma vasıtamız. 45 yıldır lideri olduğumuz otobüs pazarının en önemli kitlelerinden biri olan üniversite öğrencilerine sevdikleri gruplar ve yanı sıra düzenlediğimiz aktivitelerle ulaşarak marka farkındalığını artırmayı hedefliyoruz. Bu anlamda, Travego Firarda projesi özelinde bakarsak müzik bizim için öğrencilerle iletişimde olmamızı sağlayan bir köprü konumunda.

 Mercedes Kurumsal İletişim Müdürü Tülin Steinhäuser

-İlk soruda özetlediğimiz etkinlikler hakkında daha geniş bilgi verir misiniz? Mercedes’i hangi etkinliklerde hangi rollerde görüyoruz?

Tülin Steinhauser: Mercedes-Benz Türk A.Ş., İstanbul’un ve Türkiye’nin kültür ve sanat yaşamının simgelerinden biri haline gelen İstanbul  Müzik Festivali’ni 27 yıldır kesintisiz desteklemektedir. Yıllar içinde bir çok önemli orkestra ve sanatçının konserlerinin gösteri sponsorluğunu üstlenmiştir. Örneğin Mercedes-Benz Türk, sponsorluğunun 25. yılı olan 2011 yılında 39. Istanbul Müzik Festivali kapsamında düzenlenen “Kremerata Baltica & Gidon Kremer” konserinin, Istanbul Müzik Festivali’nin 40. Yılı olan 2012 yılında ise "Deutsches Symphonie Orchester Berlin" konserinin gösteri sponsorluğunu üstlenmiştir.
Mercedes-Benz Türk A.Ş’nin  2006 yılından bu yana üstlendiği Uluslararası Ankara Müzik Festivali Gösteri Sponsorluğu kapsamında destek olduğu konserler arasında  ise  3 kez Grammy’ye aday gösterilen “Cuban Vocal Sampling” konseri,   2009 yılında gerçekleşen Atilla Aldemir’in solist olduğu “Wiener Kammersymphonie” konseri  ve 2012 yılında  30. Uluslararası Ankara Müzik Festivali kapsamında gerçekleştirilen "Kamil Erdem & Ricardo Moyano Duo" konseri sayılabilir.

Gamze Şulen: Travego Firarda’da 8 yıldır Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelere ulaşıyor, konserler, yarışmalar ve oyunlarla üniversite öğrencilerine Mercedes-Benz markamızı ve Travego’yu  anlatıyoruz. 2006’dan bu yana, bu seneyle birlikte 55 konser ve etkinlik gerçekleştirmiş ve 25 farklı üniversitede yaklaşık 800.000 üniversite öğrencisini ağırlamış oluyoruz. Üniversite öğrencileri ile iletişimimizi günün değişen şartlarına uygun olarak başka platformlarda da sürdürmeyi ön görüyoruz.

-Alternatif müzik etkinliklerine focuslanıp, daha niş bir kitleye hitap etmek mi yoksa popüler müziğe odaklanıp daha mass medyaya ve dolayısı ile geniş kitlelere ulaşmak mı hedefiniz?

Tülin Steinhauser: Müzik  toplumun tüm bireylerine ulaşabileceğiniz çok güçlü bir araçtır.  Bu gücü, Mercedes-Benz Türk’ün müziği desteklemesinin en önemli sebeplerinden biri olarak görebiliriz.  Mercedes-Benz Türk olarak hedefimiz, yaptığımız tüm çalışmalarda ister özel bir gruba ister  toplumun geniş kitlelerine yönelik olsun, kalite algısını ve ona bağlı olarak yaşam kalitesini yükseltmektir.
Türkiye bir kültürler mozaiği, farklı bireylere farklı şekillerde iletişim kurmak gerekiyor. Bunun için  en doğru yollardan biri müziktir. Bu fikirden yola çıkarak herhangi bir odak noktası olmadan, hitap etmek istediğimiz kitleye göre etkinlikler düzenlemeyi tercih ediyoruz. Amacımız ise net;  “toplumun yaşam kalitesini yükseltmek”.

Gamze Şulen: Travego Firarda’yı göz önüne alarak cevaplamak gerekirse; üniversite öğrencilerine  ulaşmak için popüler müziği tercih etmek daha isabetli. Bugüne kadar Gece Yolcuları, Seksendört, Pinhani, Yüksek Sadakat, Gripin ile konserler düzenledik. Bu sene yine daha önce oldukça kalabalık konserlere imza atan ve geçtiğimiz haftalarda yeni albümlerini çıkaran Gece Yolcuları ile birlikte firar ediyoruz. 

-Mercedes olarak, pazarlama iletişimi faaliyetlerinizde müziğe odaklanmaya devam edecek misiniz? Yakın dönemdeki projelerinizi öğrenebilir miyiz?

Gamze Şulen: Sadece otobüs  ürün grubumuz için değil, diğer ürün gruplarının faaliyetlerinde ve genel olarak marka iletişimimizde müzik bizim için önemli bir enstrüman. Örneğin yakın dönemde otomobil grubu olarak önemli sanatçıların konserlerinde sponsor olduk ve araç sergiledik.  Buna devam etmeyi de planlıyoruz.  Ayrıca Mercedes’in yurtdışında yürüttüğü bir uygulamayı Türkiye’de de kullanmakta ve Mixed Tape ismi ile her ayda Mercedes için özel kaydedilmiş albümleri yayınlamaktayız. 

Röportaj: Ahmet ERTEN/Hayat Müzik/ 2013
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe