EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

26 Mayıs 2013 Pazar

HAFTANIN KONUK YAZARI : ''GENÇ OSMAN''Kaptı kaçtı/Oturdu anlattı…

Hikayelerini paylaşıyorsun, üzüntülerini, sevinçlerini, sevgini, nefretini, özlemini, ayna tutuyorsun yüreğine, bir pencere açıyorsun dışarıya.


Aslında çok da garip, kimisi kurgu bunların, kimisi alabildiğince somut. Ama hikaye anlatmanın güzelliği de burada, gerçekle hayal arasındaki o belirsizlik.

Hem senin hikayen bu, bir başkasının değil. Birilerinden çalmadığın sürece tabi. Gerçi evlere giren hırsız misali, müzik piyasasında da bol sayıda var bunlardan. Eskiden birilerinin Arap ülkelerine gidip çuval dolusu kasetlerle dönmesi gibi. Ama dünyanın her yerinde, her alanında yaşanan, neredeyse ‘olağan’ ve de kanıksanan bir durum bu, maalesef, ve eskiden çuval dolusu kasetle’deki fiziki eylem şimdilerde kendini internette araştırma’ya bıraktı. Veya hırsızlar bile zaman içerisinde kibarlaştı ve daha uygun isimler buldular yaptıklarına: esinlenme…

Önemli değil,
 

Sen bu güzel fırsatı değerlendirip kendi hikayeni anlatmayacaksan, senin bileceğin iş. Senin bir şeyler paylaşman için bir fırsattı bu. En güzel tarafı da bu değil mi? Bir dostuna derdini açtıktan sonra insan rahatlamıyor mu? Daha bir yakın olmuyor mu? Ruh halini, düşüncelerini, hissettiklerini anlatırsın, şatafatlı sözcüklere gerek yok, kelimeler kendiliğinden alır şekillerini, sen gerçekten anlatmak istediğinde. Bırak, gelişigüzel çıksınlar içinden, döküver kağıda… bakma kendi kaleminden çıkmamış şiirlere, başka kitaplara, televizyona, bilmediğin insanlara yazılmış şarkılara, benzetmeye çalışma var olanlara, sen yaz sadece, endişelenme iyi mi kötü mü olur diye, sadece yaz. Ancak sonra, biriktiklerinde, ayıkla aralarından beğendiklerini ve paylaş.

Aslında bütün süreç bu, belki de geri çekilmen gerek, bir süreliğine… Ve merak etme, bütün bu telaş içindeki yaşam, her şeye rağmen seni bekliyor olacak, çünkü sen, ben, onlar olmadan, nasıl olacağız bu keşmekeşte?  
Evet, haklısın,  

Anlatıyorum ama hiç anlamıyorum matematiğinden bu işin. Kulak asma bana şatafatlı ortamların el üstünde tutulanı olmak istersen. Çünkü ben kalabalıklara seslenmem, derdim küçüktür esasen, senin yaşadığına yakın şeyleri yaşar, onları anlatırım karşılıklı oturduğumuzda, kendimce de biraz tuz biber katarım, hepsi bu, sonra sunarım sana, beğenirsin, beğenmezsin, orasına karışmak düşmez bana.

Şimdi, bitmişken kayıtlar, artık dönüşü olmayan noktadan baktığımda yaptıklarıma, hiç “keşke”lere yer bırakmadığımı görüyorum. Şanslıydım, bu süreçte birlikte çalıştığım insanlar, özellikle de prodüktörüm Reuben de Lautour, müdahale etmekten uzak, onca bilgisini büyük bütünü bozmadan kattı şarkılara ve bana büyük oranda kirlenmiş olan müzik piyasasında hala yüreği tertemiz – bununla özellikle de ‘kaygı’ gütmeden iş yapmaktan bahsediyorum - insanlar olduğunu kanıtladılar.


Bugün gökyüzü hala masmaviyse,
bunu çevrendeki insanlara borçlusundur, çünkü iyi veya kötü, sana bunları yaşatanlar onlar, bu yüzden bütün anılarda, yaşanmışlıklarda onlar var. Bu cümle de galiba kendim içindi, her ne kadar her şeyi kendim belirlediğimi sansam da, esasen bunu çevremdekilerin yaptığını unutmamam için…

Umudumu yitirmedikçe de müziğe devam etmek istiyorum. Bazısı bir sonraki albümü soruyor. Bilmiyorum. Hem çok erken böyle bir soruyu cevaplamak için. Ne zaman hazır olacağını-olacağımı bilemem, ama zamanı geldiğinde bütün taşlar yerine oturur diye umuyorum… Oturup beklemek değil, yazmaya devam etmektir bana düşen. Beni ayakta tutacaklar ise, dinleyenlerim olacak.

Galiba yazmaya başlarken aklımda bambaşka bir şey vardı, şimdi konu nereye vardı, o bile çok belli değil. Ama madem elime yazma fırsatı geçti, ben de yazdım işte, içimden geldiği gibi…

Genç Osman/ Hayat Müzik / 2013
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe