EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

27 Mart 2013 Çarşamba

ARMAN, HAYAT MÜZİK'TE AHMET ERTEN'İN KONUĞU OLDU!


Kendi adını taşıyan ilk albümü ile müzik marketlerde yerini alan Arman, kendisini ve albümünü Hayat Müzik'te Ahmet Erten'e anlattı. İskender Paydaş prodüktörlüğünde hazırlanan albümünden oldukça umutlu olan genç müzisyen ilk albümde üzerine yapılan '' No Name'' yaftasından rahatsız!

 '' Harcanan emeğe, ortaya çıkan projeye bakılmadan size bir sıfat takılıyor. "No Name"
 
- Kendi adınızı taşıyan ilk albümünüzü geçtiğimiz günlerde yayınlandı. İlk albüm şüphesiz, bir müzisyen için çok önemlidir. Dinleyiciye ilk merhaba, tanışma albümüdür. Albümü elinize aldığınızda neler hissettiniz?
 
- Aynen dile getirdiğiniz gibi ilk albüm olduğu için bir tanışma faslı aslında bu. Yeni bir insanla ilk karşılaşma ilk konuşma fırsatı gibi. İyi bir izlenim bırakıp karşınızdakini etkilemeniz şarttır. Bu albümde bir müzisyen olarak beni insanlara tanıtacak olan bir araç. Bende bu yüzden "Arman" ismini yani kendi ismimi verdim ilk albümüme. Albümü ilk kez elime aldığımda durumun farkında olmam biraz zaman aldı açıkçası. Yıllardır üstünde çalıştığınız, hayatınız boyunca hayallerini kurduğunuz bir yaşamın ilk ve en önemli kısmı olan o anı ellerinizde tutuyorsunuz. Ve ister istemez şunu düşünmeden alıkoyamadım kendimi: "Hepsi bu mu?" ( gülüyor)  Sonrasında ise devamının geleceğinden o kadar emindim ki. Arkama yaslanıp sıradaki adımlarımı düşündüm :)

 -Albümden söz etmek gerekirse, dinleyici bu albümde neler bulacak?


- Dinleyen herkesin de farkedeceğinden kuşkusuz eminim ki, bütün şarkılar gerçekten birbirinden çok farklı tarzda. İlk şarkı "Deli Dünya" ile beraber R&B sound'uyla merhaba diyor albüm. Sıra 2'ye "Kana Kana"ya geldiğinde hoş bir piyano melodisi üstüne giren alto saksafon biraz daha rock formatıyla işlenmiş bir şarkı. "Hani" şarkısıyla beraber buzuki, bağlama ve kavalın müthiş uyumuna şahit olabilirsiniz (dünya müziği olarak nitelendirebileceğim bir şarkı).
"Yasak Elma" ile ağır bir rock yaparken sonuna doğru stüdyoda gelişen doğaçlama bir rap karşılıyor bizi. "Gitme Dedim" şarkısı ise şimdiden çok olumlu geri dönüşler aldığım tipik bir 90'lar türkçe pop.
Ve yine birbirinden çok farklı soundlarda devam eden 3 şarkı daha. Kısacası, az önce de bahsettiğimiz gibi, bir tanışma albümü bu. Dinleyicilere ve müzik eleştirmenlerine bende varolanı tamamiyle göstermek istedim. Aldığım tepkilere göre, yoluma burdan devam etmek istiyorum. Bir çok eleştiri tabii kide yapılacaktır ve yapıcı bir eleştiri olduğu sürece her türlüsüne açığım. Konu müzik oldu mu, insanların ne düşündükleri nasıl buldukları inkar edilemez bir gerçek nede olsa.
 

- Prodüktör olarak İskender Paydaş’ın imzasını görüyoruz. İskender  Paydaş’la nasıl bir araya geldiniz?

- Yıllar yıllar öncesine dayanan bir hikayem var aslında. Üniversite sınavlarında gösterdiğim başarıdan dolayı babam ödüllendirmek amacıyla demo bir albüm yapmamı sağlamıştı. O yaz kendimi adadığım o albüm ilk dinlenildiğinde kulağa hiçte demo izleniymiş gibi gelmedi ve çevremdeki birçok kişi tarafından çok başarılı bulundu. Bende oradan aldığım destek ve inançla İskender Paydaş'ın kapısını çaldım. Onun el attığı şarkılarla büyümüştüm ve onunla çalışmak benin için bir hayaldi. Nitekim, kendisi de ona olan koşulsuz saygımı hissetmiş olacak ki, benimle çalışabileceğini dile getirdi. Ve 5 yıl kadar uzun bir süre İskender Paydaş'ın yanında pişerken "Arman"ın da prodüktörlüğünü üstlenerek büyük bir destek oldu.


- Yeni isimlerin müzik piyasasında var olmaları, kendilerini ifade etmeleri giderek zorlaşmaya başladı. İlk albümünü çıkarmış bir müzisyen olarak siz nasıl değerlendiriyorsunuz bu durumu?

- Dertlenerek iç döke döke cevaplamak istediğim bir soru bu :) Harcanan emeğe, ortaya çıkan projeye bakılmadan size bir sıfat takılıyor. "No Name" Aldığım ilk tepkiler gerçekten çok olumlu. Projenin içindeki ve etrafındaki insanların bana olan inancı gerçekten harika ve motive edici. Aynı şekilde, bu sektörde tanışma fırsatı bulupta konuştuğum herkesin de söylediği gibi, güzel ve herşeyden önemlisi orjinal bir proje. "No Name" sıfatı taşıyorsanız eğer, ki benin durumumda olan bütün müzisyenler için geçerli bir durum bu, takdir edilmeniz ve hakketiğinizi bulmanız biraz zaman alıyor. Ama hakettiğimi alacağımdan hiçbir kuşkum yok :)


- Genelde ilk albümle birlikte dizi teklifleri de beraberinde gelir. Oyunculuk tekliflerine nasıl bakıyorsunuz?

- Bir şeyi yapabileceğime dair inancım varsa, o işi yaparım. Yapılan iş herşeyden çok görsel bir şov aslında. Siz de bu şovun bir parçası olarak elinizden geleni vermelisiniz. Ve albümümle ilgili çalışmalarım devam ederken, bende, bu gerçeklerin farkındaydım. Müzisyen olmanın yanında uzunca bir süre de tiyatro eğitimi almış bir yaşam koçu ile sıkça vakit geçirdim. Beraber tiyatroya gittik, kitap okuduk, şiirler üzerinde tartıştık ve en önemlisi oyunculuk üzerine eğitim aldım.
Kısacası, ben bu yolda kendimi hazırladım. Beğenip beğenilmeme, yeterli olup olmadığım konusunda takdiri insanlara bırakıyorum. Ama kişisel olarak fikrim şudur ki, yurtdışından gelen ve türk dizilerinde oyunculuk yapacak bisküvi erkeklerinden eksiğim yok fazlam var.
 

- Albümün ilk klibi ‘’Deli Dünya’’ya çekmişsiniz. Biraz klipten söz eder misiniz? Gelen tepkiler nasıl?

"Deli Dünya" çok deli bir klip oldu :) İzleyen herkeste hak vericektir muhakkak. Böyle bir klip çekmem olumlu olumsuz birçok eleştiri alıyor. Bunlardan bir kaçını şöyle sıralayabilirim. Ne gerek vardı? Seni kimse bilmiyor, neden bir mesaj vermeye ugrastın, niye seni umursasınlar ki? Elin yüzün düzgün, neden soyunup mankenlerle poz vermedin? Hepsine kısaca şöyle bir cevap vermeyi tercih ediyorum.Bir şeyin hep yapılıyor olması doğru yapıldığı anlamına gelmez. Biraz daha anlam katmak istedim pop müziğe. Sonuçta ben bir sanatçıyım ve benin yorumum bu yönde. Elimde böyle güçlü bir şarkı, böyle isyankar sözler, böyle çarpıcı bir senaryo varken bu yoldan gitmezsem bende seyirci kalmaya devam edicektim. Yapmak zorundaydım.
 
- İlk albümle birlikte yeni planlarınızı da öğrenebilir miyiz?
 
- İnsan, kurduğu hayaller kadar büyüktür. Çok sevdiğim ve derinden inandığım bir sözdür bu. O yüzden gerçekten çok büyük hayallerim var. Ama büyük hayallerimin altında ezilmektense o yöne doğru adım adım gitmeyi tercih ederim.
Şuda bir gerçek ki, daha düne kadar emekliyordum. Ayaklarımın üstüne anca kalkabildim ve yolun en başındayım.

- Son olarak Hayat Müzik Platformu okurlarına ve dinleyicilerinize neler söylemek istersiniz?

- Uzun yıllardır müzik piyasasının nabzını elinde tutan "Hayat Müzik" platformunda bana da yer verdiğiniz için teşekkür ederim. Dinleyicilerim sesimi tanıdıkça onlarla aramızda vazgeçemiyeceğimiz bir sinerji oluşacak. Dinleyicilerimle tam anlamıyla tanışmayı iple çekiyorum
.

Röportaj: Ahmet ERTEN/ Hayat Müzik/ 2013
Share this post

1 yorum Yeni Yorum Yap

 1. Adsız12:00

  Güzel bir söyleşi olmuş, Adamın duruşunu beğendim. özellikle ifade ettiği "İnsanlar hayalleri kadar büyüktür" lafı kendine olan inancını ve güvenini ortaya koyuyor. Yolu açık olsun bu genç adamın.
  Affan saygılı

  YanıtlaSil

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe