EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

14 Şubat 2013 Perşembe

12. !f İSTANBUL BAĞIMSIZ FİLMLER FESTİVALİ'NDEYDİK!


12. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali'nin açılışı için Kanyon’daydık. Açılış için Leos Carax'ın Holy Motors (Kutsal Motorlar ) filmi seçilmişti. Karakterden karaktere giren , her yeni karakterde sizi şaşırtan ve sahneler arasında bağ olmayan, filmden çıktıktan sonra kafanızda bir çok boş bölüm kalan, izlemesi de anlatması da zor olan bir film. - Güzellik görenin gözündedir. - Peki gören kimse yoksa? Fransız yapımı filmin bende en çok iz bırakan yeri ise müzikleri oldu. Mr Oscar’ın akordion çalan müzik sanatçısı sahnesinden sonra eve gelir gelmez sountrackini araştırmaya zorlayan “Let my baby ride “ ı dinlerken reply tuşuna art arda basmak isteyebilirsiniz. 

  

Filmde bir de Kylie Minogue’nun sahneleri dikkat çekiciydi… Açıkcası onun bu denli iyi bir oyun sergileyeceğini düşünmezdim. Görüntüsüyle kliplerindeki seksiliği arasında büyük fark olan Kylie Minogue filmde “Who Were We” şarkısını seslendiriyor. Filmde ölümle ilgili sahnelerdeki farklılıklardan sonra birazcık araştırdım; Carax felsefesine göre erkeğin aşkı ölümsüzlükten, kadının aşkı ölümden besleniyor. Bu yüzden zorunlu sevgilisiyle birlikte intihar eden Kylie Minoge ölürken, farklı sahnelerde kurşunlanmasına, boynundan bıçaklanmasına rağmen Mr. Oscar hiçbir zaman ölmüyor. “Bir başkasının ölümünü seyretmek kadar hayat dolu bir başka şey daha yok.” Öyle ki film sırasında kameraları unutup filmi çözmeye çalışıyor aynı zamanda yeni sahneleri kaçırmamaya çalışıyorsunuz. Film çıkışı ise kafalar karışık, allak bullak bulduk kendimizi. 

P.S. Ruhu keşfetmenin ucu bucağı yok, her müzik tınısında, her sözde farklı karaktere bürünüyor insan. 

Hilal Meriç / Hayat Müzik/ 2013
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe