EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

28 Ocak 2013 Pazartesi

YAVUZ HAKAN TOK ''EBRU ELVER''İ YAZDI!


SEVDALAR KİMİ BOZAR?
EBRU ELVER – “İZ”

Ebru Elver’i 2006 yılında piyasaya çıkan ilk albümü “Paranoyak” ile tanımıştık. İyi bir pop albümüydü ama yeterince ses getirmemişti. Aradan altı yıl geçti ve Ebru Elver, “İz” adı verilmiş yeni albümüyle 2012 yılının son aylarında tekrar karşımıza çıktı.
Yeni şarkılarını ilk duyduğumda ben kendi adıma onu ve sesini tanımakta zorlandım. Hem müzik tarzını, hem de şarkı söyleme stilini değiştirmiş bir Ebru Elver dinliyordum çünkü. Çok kişinin bunu ilk albüm sanması boşuna değil. “Paranoyak”taki Ebru Elver’le “İz”deki Ebru Elver handiyse aynı kişi değil çünkü.
Bunu çeşitli vesilelerle sıklıkla yazdım/yazıyorum. Şayet kariyerinizde yolunda gitmeyen bir şey varsa, çok güvendiğiniz hamleleriniz sizi umduğunuz kadar ileri sıçratmamışsa ya da yerinizde saymaya başladığınızı hissediyorsanız, hele ki bunu size söyleyenler de varsa, yürüdüğünüz yolu değiştirmeniz, radikal bir değişiklik yapmanız şart demektir. Özellikle de yaptığınız iş popüler müzikse, şaşırtıcı ve beklenmedik değişiklikler emin olun işe yarayacaktır; çoğunlukla yaramıştır. Elbette bu bir risktir ama modanın, beğenilerin, genel geçerin an be an değiştiği popüler müzik piyasasında, sırtınızı dayadığınız garantici formüller uzun vadede sizi eskitiverir, demode kılar ve farkına bile varmazsınız.  
Ebru Elver çok akıllıca bir stratejiyle bu eşiği atlamış ve riski tersine çevirip kârlı çıkmış. Yeni albümünün daha şimdiden ilk albümünden daha fazla dikkat çekmesi ve ilgi görmesi de bunun ispatı zaten.
İlk albümde albüm kapağından klibine dek görselliğinde ‘seksi kadın’ vurgusuna yüklenen, elektronik dans müziği ve disko müziğiyle birlikte batılı armonide yavaş şarkılarla çıkış yolu arayan ve kendi bestelerinin yanı sıra farklı bestecilerden de destek alan Ebru Elver, kendi yazdığı şarkılardan oluşan bu yeni albümünde dikkatleri tamamen albümün müzikalitesine, şarkılara ve şarkılarla yarattığı buruk, hüzünlü ve melankolik dünyaya dikkat çekmek, dinleyiciyi tuzaklara düşürmeden, tam da yüreğinden yakalamak istemiş belli ki. Nitekim başarmış da.

‘90’larda en çok Yıldız Tillbe’yle, onunla birlikte Niran Ünsal’la, “Of Aman” Nalan’la, Naşide Göktürk’le, belki bir parça Bendeniz’le sevdiğimiz ama aslında ‘80’lerde Sezen Aksu’yla tanış olduğumuz bir tür bu. Adına pop-arabesk de denilebilir, pop-alaturka da. Şarkıların A ve B diye tabir edilen giriş ve gelişme bölümleri genellikle çok pes seslerle yürür, çünkü nakaratta mutlak bir yükseliş, can yakıcı bir haykırış vardır. Orta tempoda İspanyol ritimlerini sever bu tür; zaten solistlerin gırtlağında da Endülüs/Akdeniz etkisi belirgindir. Şarkı sözlerinin ana teması hep aşktır ama aşkın kadın halidir bahis konusu olan. Bundan mıdır bilinmez iki kat yaralı, bir o kadar kırgın ama çoğu kez de mağrurdur. 
Yukarıdaki tarifin tam orta yerinden ses veriyor Ebru Elver “İz”de. Dinlerken yer yer yukarıda ismi geçen şarkıcıları ve onların bu tür içerisinde anılabilecek şarkılarını duyar gibi oluyorsunuz. Ebru Elver’in de ilk albümünde bir parça içinden geçtiği elektronik müziğin ve de 2000’lerin başından beri başımızı alamadığımız “giderli” şarkıların aşksızlığına ve ruhsuzluğuna inat, bu kez kalbe dokunan sesler tınlıyor kulaklarınızda. Hem müzikal anlamda böyle bu, hem de şarkı sözleri ve Elver’in yorumu böyle hissettiriyor. Serhat Şensesli tarafından yapılan düzenlemeler, ‘90’lı yılların henüz kirlenmemiş/kirletilmemiş müzikal anlayışının peşinde koşuyor ki en çok da bu yüzden şarkılar kulağa çok tanıdık, çok yakın geliyor.

İlk klip şarkısı olarak seçilen “Sevdalar Beni Bozar” kadar, “Ben Aşkın Ta Kendisiyim” ve “Aşk Arızalı Bende”nin de önümüzdeki dönemde dikkat çekmesi ve dile düşmesi şaşırtıcı olmayacak. Ancak bu türü sevenlerin “Kıyamadım”ı da es geçmeyeceğini düşünüyorum. Yedi şarkı ve iki versiyondan oluşan albümde “Dünya” adını taşıyan şarkının söz ve müziğinin albümün aranjörü Serhat Şensesli tarafından yazıldığını da eklemek lazım.

Ebru Elver’in güçlü sesini ilk albümündeki teknik hatalara düşmeden, tizlerinin üzerine fazla gitmeden, daha farklı bir ses aralığından kullanıyor olmasına karşın Yıldız Tilbe’nin ilk üç albümündeki sesine ve stiline çok ama çok yakın bir stil yakalaması bir parça handikap da içermiyor değil. İki albümü kıyaslandığınızda, elbette bu yoldan devam etmeli diye düşünüyorsunuz ama ikinci bir Yıldız Tilbe olma tuzağına da düşmemeli. Kendi adıma, bir sonraki albümüne kadar bu ihtimalin soru işaretini bir kenarda tutacağım sanırım.    

Yaşar Kekeva Plakçılık etiketiyle basılan albümün Lara Sayılgan imzalı sade ve abartısız kapak fotoğraflarının ve Emel Yavuz imzalı grafik tasarımının eli yüzü düzgün işler olduğunu söylemeliyim. Dijitalin getirisi arttıkça “hard copy”lere gösterilen özen azalıyor. Albüm kapağında albüm adının kabarık harflerle basılmış olması bile tek başına bir özenin ifadesi sayılabilir bu zamanda.

“Bilirim küskün yüreğin, o sevdalar beni bozar” diyor Ebru Elver albümün açılış şarkısında. Gelin görün ki, tam tersine; şayet bozmazsa sizi sevdalar, dinle dinle bıkmayacağınız şarkılar sizi bekliyor. Albümü alın ve başucunuza koyun.

YAVUZ HAKAN TOK, OCAK 2013, HAYAT MÜZİK, İSTANBUL      
Share this post

1 yorum Yeni Yorum Yap

 1. Blog'unuzu çok yakından takip ediyorum ve oldukça başarılı buluyorum. Mümkün olduğu sürece yazılarınızı okumaya çalışıyorum. Sizleri tebrik ediyor başarılarınızın devamını diliyorum.

  YanıtlayınSil

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe