EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

2 Ocak 2013 Çarşamba

HAFTANIN KONUK YAZARI : ''CAN BONOMO''

İlk albümümüz ''Meczup'' yapacağımız müziği arama çabamızın bir ürünüydü. Stüdyoda yeni bir tarz olarak türetip adını ''İstanbul Müziği'' koyduğumuz müzik birçok insan tarafından kısa bir sürede kabul gördü. Artık müziğimizi bulma değil, müziğimizi yaratma çabası içerisinde olduğumuz yolun ikinci adımındayız. Bu albümde duyacağınız müzik tıpkı bizler gibi, biraz daha olgun ve biraz daha büyümüş bir söyleme sahip. Müzik, yoğun bir sessizliğin ardından konuşulmayan şeyleri ifade etmenin en güzel yoludur. İkinci albümde yazdığım sözler ve oluşturmaya çalıştığım müzik de benim 'sessizliğimin' bir kırılma noktası oldu. Bu minvalde ilk albümümüz ''Meczup''a bir uvertür diyecek olursak, ''Aşktan ve Gariplikten'' İstanbul müziği ve Can Bonomo'nun ilk ''Arya'' denemesidir. İstanbul'un gelmiş geçmiş bütün seslerini günümüz müziğiyle buluşturarak eklektik denebilecek bir doku yaratmaya çalıştık. Aslen yolun başından beri yapmaya çalıştığımız şeyi geliştirmeye devam ettiğimizi söyleyebilirim. Kendimi bildim bileli hep yazmak ve hep müzik yapmak istedim. Şimdilik bu iki nosyonu en güzel harmanladığım işin bu albüm olduğuna inanıyorum.

''Başkan''ın introsundan başlayarak “Veysel”e (yazıp bestelediğim ilk türkü) kadar hayatıma dair olan her şeyi bir albümde derlemeye çalıştım. Bu yolculukta sesimi insanlara duyurmama yardımcı olan sevgili dostum ve prodüktörüm (aynı zamanda albümün düzenlemecisi) Can Saban'ın,
Stüdyomuz TheFatlab'in sahibi (aynı zamanda mix ve mastering'i yapan) Ali Rıza Şahenk'in ve değerli menajerimiz Ece Çelebioğlu ve ekibinin çok emeği geçti. Can Bonomo'nun Can Bonomo, İstanbul Müziğinin ise yavaş yavaş bir tarza dönüşüyor olmasında emeği geçen herkese sonsuz teşekkür etmeyi pek tabi albümde de ihmal etmedim.

''Aşktan ve Gariplikten'' İhsan Oktay Anar'ın ''Puslu Kıtalar Atlası'' isimli çok sevdiğim kitabında resmettiği bir karakterin dövmesidir. Aslen bir kolunda ''Ah min-el aşk'' ve öbür kolunda ''Ve min-el Garaib'' (Aşktan ve Gariplikten) yazan karakteri tanımamla, aynı dövmeleri paylaşmamız arasında çok kısa bir zaman aralığı vardır. Albümde Aşık Veysel'in (Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece) sözlerine karşılık yazdığım ''Uzun ince yollar, geç de var o yare, var o yare Veysel geç de'' sözleri ve Nazım Hikmet'in ''Akın var Güneşe Akın. Güneşi Zaptedeceğiz. Güneşin zaptı yakın'' sözlerini (Güneşi içenlerin Türküsü) albümde yazdığım bir şarkının prologue* diyebileceğimiz noktasında seslendirmemden sonra, son olarak çok sevdiğim yazar İhsan Oktay Anar'ın bir sözüyle albüme edebi bir bütünleme getirmenin, albümün anlatısına yakışacak bir saygı duruşu niteliğinde olduğunu düşünüyorum. Bizler ustalarımızın değerini her zaman bildik ve onların açtığı yolda yürürken onları her adımımızda anmak bizim sanata ve ustalarımıza olan borcumuzdur.


Jean Paul Sartre ''Her yaşın bir şiiri vardır.'' demiştir.  ''Aşktan ve Gariplikten''in aynı dönemlerde yazdığım diğer şiirlerim gibi, 25 yaşımı anlatan bir şiir niteliğinde olduğunu düşünüyorum. Sanatçı (ya da icracı) sanat yapıtı ve yapıtını paylaştığı insanlar arasında bir köprü görevi görür. Albümü dinleyen insanların üzerinde yürüdükleri köprüyü biraz daha yakından tanımalarıyla, bu köprünün onları nerelere götürebileceği fikrine daha kolay erişebileceklerini düşündüm ve bu sebepten ötürü yazdığım her şarkının altına şarkıyla ilgili duygularımı, önermelerimi ve çıkarsamalarımı barındıran küçük notlar iliştirdim. İkinci albümdeki şarkıları benim perspektifimden dinlemek isteyen müzik severlerin bu notları dikkate almalarını dilerim.Albümde emeği geçen Prodüktörüm Can Saban'a, Bonomo Band (Can Saban, Bora Bekiroğlu, Emre Kula, Alpar Lü, Kemal Arslan, Onur Nar) ve kayıtta emek veren diğer müzisyenlere, Stüdyosunun kapılarını bizlere açan ve albümün mix / mastering'ini yapan Ali Rıza Şahenk'e, Kapak fotoğrafı için grup arkadaşımız Bora Bekiroğluna, Albüm tasarımı için dostumuz Emrah Kavlak'a, Plak şirketimiz Haluk Polat'a (We Play),  Ece Çelebioğlu önderliğinde durmaksızın çalışıp paylaşımlarımızı dört bir yana ulaştıran Team Bonomo'ya ve her şeyden önce yaptığımız işe inanan ve bizleri daima savunacak en büyük kalemiz değerli Rock'n Rolla'lara tekrar tekrar teşekkür ederim.

Can Bonomo/ Hayat Müzik/2013 

Albümün tamamını yasal olarak indirmek veya dinlemek için: http://www.ttnetmuzik.com.tr/#album-Asktan_Ve_Gariplikten-270434
 
Share this post

2 yorum Yeni Yorum Yap

 1. Klavyene saglik.Cok guzel tanimlamissin Bono! Team Bonomo gibi bir guclu,saglam takimin kalesinde olmak ne gurur verici bir gorev.

  YanıtlayınSil
 2. Rock'n rolla olmak gibi mükemmel bir kararı Aşktan ve Gariplikten albümünü dinleyerek verdim. İlk dinlediğim şarkı da Derda haliyle. Her dinleyişimde ayrı tat almamı sağlayan kalemine sağlık. Eyvallah!

  YanıtlayınSil

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe