EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

21 Ocak 2013 Pazartesi

GRİPİN, HAYAT MÜZİK'TE AHMET ERTEN'İN KONUĞU OLDU!


-4. albümünüz ‘’Yalnızlığın Çaresiin Bulmuşlar’’ ile geçtiğimiz haftalarda dinleyici ile buluştunuz. Gripin diskografisine baktığımızda hep radyo dostu şarkılar söylediğinizi görüyoruz. Dinleyici ile aranızda sağlam bir bağ var. Bunu neye borçlusunuz?

-Bunu borçlu olduğumuz şeyi bizim söylememiz çok doğru olmaz çünkü biz işin mutfak tarafındayız, Şarkıları tadanlar ise dinleyiciler fakat bize gelen yorumlardan ilerlersek, müziğimizin samimiyeti sözlerin yaşanmışlığı ve bizim dinleyicilerimizle olan sıkı bağımız bunu özetleyebilir.

-Albüm yayınlandıktan kısa bir süre sonra Amerika’da konser turnesi verdiniz. Pek çok büyük şehirde sahne aldınız? Turneniz nasıl geçti?

-Turnemiz bir hayalin gerçeğe dönüşmesiydi. Bu topraklardan doğan müziğin coverlarını çalarak başladık müziğe. Senelerce o grupların albümlerini dinledik bazen kendimizi yerlerine koyduk ve şimdi onların turneleri için geçtiği yollardan biz geçiyorduk ve bu güzel bir duyguydu. En önemlisi orada yaşayan dostlarımızın bizi yalnız bırakmayıp konserlerimizi doldurmalarıydı. Yüzde 15 yabancı oranında geçti konserler bu da ayrıca mutlu etti bizi tabi.

-Yurtiçinde de pek çok yerde performans sergileyen bir grup olarak Amerika’daki sahne şartları ile ülkemizi kıyasladığınızda nasıl bir fark görüyorsunuz?

-Minimal sahne düzenlerinde bile çok güzel sound elde ettik bunun sebebini neye bağlayacağımızı açıkçası biz de bilemedik. Aletlerimizi kendimiz kuruyor topluyor ve taşıyorduk bu da geçmişe bir yolculuk gibiydi bizim için. Kendimizi iyi hissettirdi. İçimizdeki amatör ruhu hala yaşattığımızı hatırlattı bize.


-Albümün prodüktörlüğünü Haluk Kurosman üstlenmiş. Aynı zamanda yine söz müzik ve düzenlemelerde ortak imzalarınız var. Haluk Kuruosman’la uzun süren bu yol arkadaşlığından söz eder misiniz?

Haluk Kurosman bizim stüdyodaki 5. elemanımız gibi. Albüm aşamasında 5 kişiyiz aslında. Yaşadığı duyguları bize benzer şekilde kağıda dökebilmesi, müzik konusunda bizimle aynı kafada olması, hatta bazı konularda bizi dizginlemesi bizim için büyük şans. Grupların bir prodüktörle çalışmasının şart olduğunu düşünen bir grubuz ve biz şanslıyız ki Haluk’la birbirimizi bulduk ve devam ediyoruz.

-Gripin albümlerinde artık olmazsa olmaz bir ‘’cover’’ şarkı seslendirmek. Bunun özel bir sebebi var mı ?

Aslında sadece bu albümde kendimiz karar verip “Gül Güzeli” şarkısını koyduk bundan önce hep bir şeyler sayesinde bir cover şarkı yapıyorduk. Örneğin “Dalgalandım da Duruldum”u bir yarışma programının isteği üzerine, “Yolcu Yolunda Gerek” şarkısını Nilüfer’in katıldığı bir programda çalmak gibi durumlar tetikledi.

-Tamamen bir cover albüm yapacak olsanız en çok hangi dönemin ya da hangi isimlerin şarkılarını seslendirme istersiniz?

-Sanırım 80 öncesi şarkılar diyebiliriz. Tanju Okan, Sezen Aksu, cesaret edebilirsek birkaç tane daha Türk sanat müziği. 


-Geçtiğimiz günlerde Kral Tv 2013 yılından itibaren yayınlanan video kliplerden ücret alınmayacağını duyurdu. Sizce bu gelişme müzik piyasasını ne yönde etkiler?

-Arz ve talebi karşılama yönünde atılmış güzel bir adım. Parası ile değil isteğe göre dönen klipleri görmek tabi ki herkesi mutlu edecektir. E tabi sadece parası ile şarkılarını döndürebilenler bu konuda biraz mutsuz olabilir.

-Grup müziği yapan müzisyenler solo denemelerle de sıkça dinleyicilerin karşısına çıkmıştır. Sizin grup içinde de buna benzer sürprizler olabilir mi?

-Şu an hala daha Gripin’i daha ileriye götürmek ve büyütmek için uğraştığımız için solo kariyere kimsenin vakit ayırabileceğini düşünmüyoruz açıkçası.

-Dizi- film müzikleri de son yıllarda büyük popülarite yakaladı. Bu alanda çalışmalarınızın devamı gelecek mi?

-Bize bir teklif geldiği taktirde, tabi ki bununla uğraşacak vaktimiz de varsa düşünüyoruz hatta yapıyoruz. Bu apayrı bir kulvar ve o kulvarın kendi özellikleri kendi izleyici kitlesi göz önünde bulundurarak bir şeyler yapmanız gerekiyor kolay bir iş değil ama çok farklı bir tecrübe. “Komşu Kızı” şarkımız da bu yolla çıkmıştı ve konserlerimizde halen istek alan şarkılarımızdan…

-Eskiden renkli müzik dergilerimiz vardı. Şimdi bu dergilerin yerini müzik blogları aldı. Albüm haberleri, röportajları ve kritikler buralardan müzik meraklıları ile buluşuyor. Siz bu mecraları takip ediyor musunuz?

-Bu albüm promosyon zamanında bu biraz aksasa da yine de takip etmeye çalışıyoruz.

-Son olarak Hayat Müzik Platformu okurlarına neler söylemek istersiniz?

-Sizin gibi platformların kıymetini bilsinler destek olsunlar :)

Röportaj: Ahmet ERTEN/ Hayat Müzik/ 2013
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe