EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

11 Ekim 2012 Perşembe

İKİNCİ BÖLÜM : DOSYA : ''MÜZİK SEKTÖRÜ ve EXCLUSIVE ANLAŞMALAR''

Doğan Music Company yapım ve pazarlama müdürü Özden Bora'nın açıklamalarından sonra  ''Müzik Sektörü ve Exclusive Anlaşmalar sektöre zarar veriyor mu ?'' sorumuza cevap aramaya devam ettik.

''  Powerturk olarak sektore eşit mesafede ve adil duruşumuzu korumak istiyoruz''

Emre Karakurt ( Power Türk Müzik Direktörü) :
Bugün haftada 2 milyondan fazla dinleyici kitlesine ulasan bir radyo istasyonu olarak Powerturk, muziğini belirlerken dinleyicisinin fikirlerini ön planda tutar. Powerturk’u yayina basladığı günden itibaren ilk sırada tutan en onemli nokta budur. Neticede bu sektorü ayakta tutan ana element dinleyici / izleyicidir.

Biz kanallarımızın ilerlediği yolu  dinleyicimizin düşünceleri dogrultusunda çiziyoruz. Bu nedenledir ki yaptığımız tum müzikal seçimlerde onların fikirlerine de başvurarak yayınlanacak sarkılarımızı adilce belirliyoruz.

Powerturk’te “exclusive” sarkı ya da klip icin ozel bir isteğimiz olmuyor, cünkü hem bugünkü internet dunyasinda artık “exclusive” teriminden bahsetmek mumkun değil, hem de gelen sarkıların %99’u zaten genellikle eşit zamanlarda kanallara dağıtılıyor. Biz sadece Powerturk olarak sektore eşit mesafede ve adil duruşumuzu korumak istiyoruz.

''  Kimse sektörün geleceğini falan düşünmüyor, sanatçı kimsenin umrunda değil. Sadece müzik şirketi, radyo ve müzik televizyonu var ve onlar da cebini nasıl daha çok dolduracağını düşünüyor.''

Tolga Akyıldız  (Müzik Yazarı) : 
'' Ben bugüne kadar konu üzerine yazdığım tüm yazılarda bu tarz exclusive anlaşmaların sektöre uzun vadede zarar vereceğinin altını çizdim. Bu durum; gerek müzik televizyonları gerekse radyolar açısından; ana malzemeleri "şarkı" ve "video" olduğu için kabul edilemeyecek bir fırsat eşitsizliği yaratmaktadır. Kaldı ki; bazı "büyük" müzik televizyonları ve radyoların zaten yeni ve isimsiz sanatçılara yer vermediğini düşünecek olursak, hala parasını verenin düdüğü çaldığı bir müzik televizyonculuğundan söz edebiliyorsak, ortada bir de adı promosyon stratejisi olan ve bazı kanallara ihtimas geçen bir pazarlama politikası varsa tek bir sonuca varabiliriz: Kimse sektörün geleceğini falan düşünmüyor, sanatçı kimsenin umrunda değil. Sadece müzik şirketi, radyo ve müzik televizyonu var ve onlar da cebini nasıl daha çok dolduracağını düşünüyor.
 

Bu anlayışın sonuçlarını zaten epeydir yaşıyoruz. Aslında bir "sektör"den söz edemeyiz halen Türkiye'de. Bunun temel sebeplerinden bazıları da yukarda saydığımız noktalardır. Bizim bu gelişi güzel yürüyen sistemimizin dünya ile sağlıklı biçimde entegre olamamasının da sebepleri aynıdır. 


Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe