EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

14 Ağustos 2012 Salı

CEMİL DEMİRBAKAN ''KONUK YAZAR''

İlkokul 1.Sınıf Okuma Bayramı'nda "Kara Basma İz Olur Güzellerde Naz Olur" türküsünü söyleyerek müzik yaşamım başladı. Üniversiteye başlayıncaya kadar, tüm okul hayatım boyunca müzik faaliyetlerinin içinde oldum. Okul koroları, amatör müzik grupları vb.. Lise müzik öğretmenimiz Gülten Hanım kulağımın iyi olduğunu ve şaşırmayacağımı düşünerek beni çok sesli koronun tam ortasına, yani Tenor'ların bittiği Bas'ların başladığı yere koyardı..

Üniversite hayatım başladığında müzik ile daha rahat, dilediğim gibi ilgilenmeye başladım. İlk rock grubumu üniversite 2.sınıfta "Sıkoç Bırayt Kardeşler" adı ile kurdum. Davulcumuz Mustafa ve ritim gitaristimiz Cemhan 22, solo gitaristimiz Özgür ve basçımız Kerem ise 16 yaşında üstün yetenekli çocuklardı. Solo gitarist Özgür basit bir gitar pedalı ile çaldığımız tüm şarkıların sololarını neredeyse aynı tonlarda çalardı. Repertuarımızda Skid Row, Led Zeppelin,Def Leppard, Dio, Guns'n Roses, Queensryche, Deep Purple vb. grupların şarkıları vardı. Oldukça başarılı bir gruptuk, Ankara'nın hala unutulmayan popüler rock barlarında programlar yaptık.. 80'leri her şeyi ile doya doya yaşadığımız hayatımın en güzel dönemlerinden biriydi.. O dönemde iyi müzik dinlemenin insanlar için bir değeri vardı. Müzik yapanlara ise büyük bir sevgi ve ilgi ile yaklaşılırdı. Arkadaşlarımız birbirlerine en güzel hediye olarak, büyük emeklerle hazırlanan "Karışık Kaset" armağan ederlerdi. "Karışık Kaset" çektirmek için bu işi yapan abilerimize gider, bazen 1 aya yakın kayıtların tamamlanmasını beklerdik. Dinlemek istediğimiz grupların albümleri Türkiye'de olmadığından ya da çok geç geldiğinden sabır ve heyacanla beklemek zorundaydık.. 80'lerde müziğe ulaşmak zordu ama her şey çok keyifli ve samimiydi..

Üniversite ve askerlik bittikten sonra, yaklaşık 2 yıl süren Antalya maceram oldu. Belek Divan Oteli'nde bordrolu müzisyen olarak havuz başında şarkı söyledim. O dönemde o kadar tembeldim ki havuza ayda 1 kere giriyordum :)

Günlerden bir gün otelde Rahmetli Büyük Müzisyen Onno Tunç ile tanıştım. Aynı gün akşamında grup arkadaşlarım Alper, Mete, Volkan ve Tunç ile çalarken beni dinlemeye geldi.. Program sonrasında sesimi ve yorumumu çok beğendiğini ve bana bir albüm yapmak istediğini söyledi.. Türkiye'nin her zaman en büyük müzik adamlarından biri olarak kalacak Onno Tunç'un ağzından bunu duymanın yarattığı heyecanı şu satırları yazarken bile en derinden hissediyorum. Sonrasında kendisi ile hep temasta kaldık.. İstanbul'a albüm için beni davet ettikten çok kısa bir süre sonra malum uçak kazasında vefat etti. Allah rahmet eylesin, birlikte bir şey yapmak kısmet olmadı.. Büyük bir hayal kırıklığı içinde ve cebimde üç para ile ne yapacağımı düşünürken, Ankara'dan tanıdığım müzisyen 1-2 arkadaşım ile bir grup kurarak Harry's Jazz Bar'da çalmaya başladık. Kısa bir süre sonra ise birkaç müzisyen arkadaşım ile İstanbul müzikseverlerinin yakından bildiği ve yaklaşık 8 yıl popüler rock barlarında çaldığımız "Cornflakes" grubunu kurduk. Bu dönemde İstanbul müzik piyasasında oldukça tanındım.. Derken bir gün, 2005 yılında Kutlu Özmakinacı ile tanıştım. Bana projesinden bahsetti, şarkılarını dinletti.. Şarkıları ve Kutlu'yu sevdim.. Sonrasında Yüksek Sadakat ile geçen 3 yıl, yüze yakın konser, çok sayıda önemli ödül vb..

Yüksek Sadakat'ten ayrıldıktan sonra, beyaz yakalı olarak yaşamım devam etti. En önemlisi çoluk çocuğa karıştım :))

Solo albüm yapmak için 16 sene önce İstanbul'a gelmiştim. Hiç aklımdan çıkmayan bu fikrin bir gün hayata geçmesi kaçınılmazdı. 2011 yılında, Ankara'dan 15 yıllık arkadaşım Artun Ertürk ile bir araya geldik ve iş planı oluşturarak ufaktan çalışmalara başladık.. 2012 yılı mart ayı'nda Sony Music ile anlaştıktan sonra albüm bugün raflarda... 

Cemil Demirbakan / Hayat Müzik / 2012
Share this post

1 yorum Yeni Yorum Yap

 1. Esma15:35

  Türkiyenin en iyi Esrkek solisti.. Cansın!!

  YanıtlaSil

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe