EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

8 Ağustos 2012 Çarşamba

BARBAROS, HAYAT MÜZİK'TE KONUK YAZAR OLDU!


HAYIRDIR ?“Ortalık çok berbat…’’
“Zaten bişi satmıyor...”
“ Ya zaten her şey internette dönüyor artık. Tutturdun mu bi arabesk patlarsın…”
“ Ya damar yapacaksın, ya da oynatacaksın, böyle tutar abi...”

İşte budur son durum. Prodüktöründen  şarkıcısına, besteci-güftekarından en küçük yaştaki müzik dinleyicisine dek artık sürekli duyduğumuz,ya da sosyal medyadan okuduğumuz, günlük diyaloglarımıza yansımış son hal, budur. Peki ne zaman, hangi ara böyle olduk? İnanın ben de bilmiyorum, çok hızlı gelişti her şey, teknoloji mi suçlu mudur , yoksa dinleyici mi, yoksa kolaya kaçan şirketler, prodüktörler mi? Sanırım bu biraz yumurta- civciv meselesine benziyor.
Ama madem bu kadar yakınıyoruz, hepimiz bir yerinden tutacağız elbet bu işin, dinleyici kolaya kaçmadan, seçici olacak, prodüktörler, şirketler kaliteli müzik-sözleri seçecek ve  sunumu, tanıtımı da düzgün yapacak, (göreceli derseniz, hayır, kalitenin göreceli olduğuna inanmıyorum, bence çok net bir şeydir) müzik kanallarının hepsi köstek değil, destek olacak sektörün her dişlisi de birbiriyle uyumlu olacak.. Ama bence ilk adım atanlar, dinleyici tarafı olmamalı..

İşte ben de bu noktada kendimce elimden geleni, yani, bu zamanda ikinci albümümü yaptım, sektörü de ben kurtarırım demek istemiyorum elbette, ama yapabileceğim katkılardan biri bu.... Hayırlara vesile olsun, ismi hayırdır : ))  Evet söylendiği gibi ikinci albüm önemlidir, var olma savaşında büyük adımdır, bence güzel bir adım oldu, ilkiyle karşılaştırılır ne fark var diye..Evet var, kendi şarkılarım var, daha sıcak ( ne de bayılırım bu lafa, asla tam olarak anlatılamayan durum için kullanılır) okumalar , melodilerle dolu.. Gene harika ve üst seviye isimlerle dolu bir künyesi var.. Sıla, Efe Bahadır, Febyo Taşel, Aykut Gürel, Mustafa Ceceli, Zeynep Talu ve ülkemizin en iyi bestecilerinden Burak Erkul var ( sadece şu an tanımıyorsunuz onu, ama sonra ismini ezberleyeceksiniz), Arzu Alsan hem mixte, hem kayıtta hem de aranjmanlarda var.. Bu devirdeki en zor şeylerden biri, kayıtların hemen hepsi canlı çalındı, evet, firmam Sony sağ olsun.

Hemen özet geçeyim şarkıları:

Yeter: Depresif ve kapalı havaları suçlayıp, her şeye kafası atan bir adamın  sevdiği kadın aklına geldiğinde her şeyi unutması… Kapalı bir İstanbul sabahında çıktı, Burak Erkul ve yılların tecrübesi Arzu Alsan la beraber aranje edildi, Arzu tüm albümü olduğu gibi bu şarkının da kayıt ve mixlerini yaptı.

Biçilmiş Kaftan: Şu ana dek gelen geri dönüşlerde, en çok istek alan şarkı sanırım.Çok yakın geliyor insanlara, çok sade ve dokunan bir şeyler yakaladıklarını söylüyorlar. Burak Erkul-Arzu Alsan aranjesi.

Borcun Var: Albümün ve Türk pop müziğinin en özel şarkılarından...( evet, iddialı oldu, ama gayet rahatım bunları yazarken : ) Zeynep Talu’nun olağanüstü sözlerine, müthiş beste Burak Erkul’dan Mustafa Ceceli de tam istediğim gibi, bence gelmiş geçmiş en güzel aranjmanlardan birini yaptı. Crossover diye adlandırılan, yurt dışında Andrea Bocelli, Mario Frangoulis, Alessandro Safina gibi isimlerin en güzel örneklerini sunduğu müzik türüne ait bir aranjman oldu..

Ayrılıklar: Sıla- Efe Bahadır ortaklığı, bir süredir Türk pop müziğini sırtladı ve daha da başka yerlere götürecek..Ayrılıklar, bence  bu ortaklığın bana yakışan en güzel örneklerinden.İyi ki varlar, ne yapardık yoksa son yıllarda?

Hayırdır: İstanbul’dan adalara yolculuk sırasında deniz üstündeyken, albümdeki söz yazarlarından Giovanna Taoussi nin verdiği fikirdir bu şarkıyı yazdıran. Hayırdır dedi, ve adaya geldiğimde , gün batımında şarkı bitmişti. Burak Erkul ve Arzu Alsan birlikteliğinin en “sıcak”
aranjman örneklerinden.

Ömür bu mu: Azeri melodileri Aykut Gürel harika düzenledi, Zeynep Talu ‘nun sözlere büyük katkısı oldu..hayatı sorgulayan, buruk bir şarkı..

İhanet: Albümlerin içinde yer alan gizli favori şarkılar vardır, gelen yorumlara göre bu da onlardan biri. Derin bir yaradır elbette ihanet. Ama ihanetten sonrasını ve iç hesaplaşmayı anlatıyor aslında. Ve Mustafa Ceceli’nin yüksek müzikalitesiyle çıkan aranjeyle birleşiyor.

Buraya Kadar: Azeri bestelerin hareketlisi, ama sözler Giovanna Taoussi nin kaleminin etkisiyle birleşince, buruk hareketli şarkı etkisi yaratıyor, ilerde, adını cover şarkılarda daha çok duyacaksınız .Çalışmayı çok istediğim, titiz, disiplinli ve müzik bilgisi derin bir müzik adamının aranjesiyle sivriliyor. Febyo Taşel’e teşekkürler.

Yeter- Suat Ateşdağlı Remix: En fazla istek alan şarkılardan biri, klip şarkısının remixi, elbette Suat Ateşdağlı farkı sayesinde.İlk albümdeki desteğini esirgemedi tekrar.

Albüm, elbette her şarkıcı için yeni umutlardır, mutluluktur, şarkılarının söylenilmesi , söyleyen için en büyük heyecandır. Sırf klip şarkısını değil, eskisi gibi albüm dinleyip, şarkı keşfedip yayımlayan radyolarla, klipleri sanatçıya zarar vermeden, umutları söndürmeden yayımlayan tv müzik kanalları sayesinde albümler var olacak. Aksi halde müzik yapılamaz hale gelecek. Müzik de dinlenemeyecek. Öyle de olmamalı değil mi? Ne demiş Nietzsche:

Müziksiz hayat, bir hata olurdu..

Barbaros/Hayat Müzik/2012
Share this post

0 yorum Yeni Yorum Yap

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe