EMRE ALTUĞ, HAYAT MÜZİK'TE 

AHMET ERTEN'İN SORULARINI YANITLADI! I VOLTAGE FESTİVALİ 29 HAZİRAN'DA GERÇEKLEŞİYOR! MÜSLÜM GÜRSES'İN ''VEDA''SI RAFTA!

17 Nisan 2012 Salı

HARUN KOLÇAK, HAYAT MÜZİK'TE KONUK YAZAR KOLTUĞUNDA!2011 yılında albüm yapmaya karar verdiğimde, bu defa her şey benim istediğim gibi olmalı diye düşündüm.  “Neden olmasın?” diyerek, yapımcılığını da üstlendiğim albüm için telefon görüşmeleri yapmaya başladım.
İlk ve en zor adım, beraber çalışacağım müzisyenleri bulmaktı. Ama en kolayı bu oldu. Mert Ekren ve Tufan Taş’la yaptığımız ilk toplantıda doğru adamları bulduğumu anladım. İstanbul Gelişim ile çalışmanı getirdiği deneyim ve kendi müzikalitelerine eklenince “Tamam” dedim; budur !

Mert, Tufan ve benden çıkan “farklı” gibi görünen fikirler, tınılar aslında istediğim müziği bir potada birleştirdikçe yıllar sonra küllenmiş heyecanlarım yeniden alevlendi. Rock sertliğini duygu yüklü melodilere  yüklemek , jazz ‘ın  zengin armonileri ile harmanlamak benim müziğimi oluşturur. Bu ekiple bunu başardık.

Fatih Erdemci’nin “Ben Ölmeden Önce” şarkısını cover yapmak istiyordum ki; Fatih de vokalleri ile katılarak, bestenin ruhunu yansıtmamızda çok faydalı oldu.
Bir gece Mert “Bahanem Yok” u yolladığında, bilgisayarın karşısında bir kaç dakika ekrana bakarak kaldığımı hatırlıyorum. Beni şaşırtmak, hele hele müzikle şaşırtmak çok zordur. Bu şarkı yıllardır kimseden beste almayan biri için tam bir sürprizdi. Daha o anda ilk klip şarkısının olacağına karar vermiştim.

90’lara olan özlem, 20 yıl kadar önce başkalarının seslendirdiği bestelerimi bir daha gözden geçirmeme neden oldu. “Biliyorum” ve “Vurgun” u koymaya böyle karar verdim.

“Kaybetmem” tedavi gördüğüm günlerde yazdığım değeri, anlamı farklı bir parçadır. Ben içimdeki güce sarılarak yeniden ayağa kalkıp yola koyulan biri olarak, o duyguları, düşünceleri paylaşmak istedim.

“Vazgeçilmez” genç bir sinemacı Furkan Işıldar ile sohbet ederken çıkan, benim biraz unuttuğum o ilk aşk heyecanlarını yansıtan sevimli, yalın melodiler ve sözleri ile umut dolu bir şarkıdır.

Aysel Gürel’in son görüşmemizde hediye ettiği, bestesi bana ait “Bir Gece” ona olan özlemim ve vefa borcumdan dolayı kesinlikle olması gereken şarkıydı. Yorumlarken bazen sesimin titremesi, hastaneden direk stüdyoya gidip okumamdan kaynaklanır. Bu yüzden de ilk ve son kayıttır ve dokunulmamıştır.

Garo Mafyan bestesi “Yeniden Doğuyorum” , en son konan, ama sıcak ritmi, melodisi ile albümün açılış ve isim şarkısı oluverdi. Aşkı yalın anlatmak zordur. Tam üç gün düşündükten sonra yarım saatte yazdığım sözlerdir.

Kayıtlar bittikten sonra ikinci adımı Özgür Aras’a attım. Stüdyoya gelip dinlediğindeki heyecanından doğru işi yaptığıma bir kere daha inandım. Biz müzisyenler pek objektif olamayız yaptığımız işe; çocuk gibi bir heyecanımız vardır. Bu yüzden Özgür’ün fikirleri önemliydi.

Üçüncü adım; projeye inanacak, destekleyecek şirketi bulmaya geldiğinde, Esen Entertainment ile bir toplantı yaptık. Her beraber şarkıları dinlerken onların da yüzlerindeki hiç saklamadan “Hah ; işte bu!” ifadesini hiç bir zaman unutmayacağım.

Ardından fotoğraf çekimleri, albüm kapak çalışmaları, klip çekimi derken bu günlere geldik. Yazması da, okuması da kısa sürse de, çok zaman aldı bu iş. Bazen düşünüyorum da; şu altı zorlu yıl geçmese, belki de bu albüm çıkmazdı, çıksa da böyle bir albüm olmazdı…

Harun Kolçak/Hayat Müzik/2012
Share this post

1 yorum Yeni Yorum Yap

 1. Anonim12:49

  Yazını tek solukta okudum diyebilirim. Seni, sesini, müziğini, duruşunu, efendiliğini, samimiyetini seviyorum. Seni seviyorum ! Tam bir sanatçısın sen.

  YanıtlayınSil

 

Önemli Uyarı

Hayat Müzik Platformu 2006 yılında yayın hayatına başladı. Ahmet Erten’in editörlüğünde müzik sektörü ile buluşan blog, güncel albüm haberleri, değerlendirmeleri, röportajları ve konuk yazarları ile gündemin nabzını tutuyor.

Hayat Müzik Platformu'nda yayınlanan haberlerin ve röportajların izin alınmaksızın ve kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır!

HAYAT MÜZİK (2006-2012)

HAYAT MÜZİK                              (2006-2012)
Kurucu/Editör Ahmet Erten İletişim: hayatmuzik@gmail.com

Magazin

© SADECE MÜZİK ! HAYAT MÜZİK!
Designed by GeCe